• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо надання розяснень

Національна комісія регулювання електроенергетики України  | Лист від 14.12.2005 № 05-34-11/5905
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія регулювання електроенергетики України
  • Тип: Лист
  • Дата: 14.12.2005
  • Номер: 05-34-11/5905
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія регулювання електроенергетики України
  • Тип: Лист
  • Дата: 14.12.2005
  • Номер: 05-34-11/5905
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ РЕГУЛЮВАННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ
Л И С Т
14.12.2005 N 05-34-11/5905
На N 048/8322 від 12.12.2005
АЕК "Київенерго"
Щодо надання роз'яснень
Національна комісія регулювання електроенергетики України розглянула ваш лист від 12.12.2005 N 048/8322 щодо надання роз'яснень з питання споживання електричної енергії приватним нотаріусом Щербаковим В.З., а також належного врегулювання спірної ситуації, що виникла під час становлення договірних взаємовідносин з приводу постачання-споживання електричної енергії, та в межах своєї компетенції повідомляє.
Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці встановлені Законом України "Про електроенергетику".
Так, відповідно до абзацу сімнадцятого статті 1 вказаного Закону споживачі енергії - суб'єкти господарської діяльності та фізичні особи, що використовують енергію для власних потреб на підставі договору про її продаж та купівлю. (Для довідки: поняття суб'єктів господарської діяльності передбачено статтею 55 Господарського кодексу України, а саме, суб'єктами господарювання визначаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. Суб'єктами господарювання є: господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці).
З урахуванням викладеного, правовим статусом "споживач енергії" можуть бути наділені суб'єкти господарської діяльності та фізичні особи.
Відносини між громадянами (споживачами електричної енергії) та енергопостачальниками регулюються Правилами користування електричною енергією для населення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 N 1357 (далі - ПКЕЕН).
Відповідно до пункту 3 ПКЕЕН споживання електричної енергії здійснюється на підставі договору про користування електричною енергією між споживачем і енергопостачальником, що розробляється енергопостачальником згідно з Типовим договором про користування електричною енергією (Додаток 1) і укладається на три роки. При цьому, згідно з пунктом 5 ПКЕЕН у разі розташування об'єктів споживача за різними адресами споживач повинен укласти окремий договір щодо кожного об'єкта. У багатоквартирному будинку енергопостачальник укладає договори з кожним наймачем (власником) квартири.
З іншого боку, становлення взаємовідносин, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії) регламентуються Правилами користування електричною енергією, затвердженими постановою НКРЕ від 31.07.1996 N 28 (у редакції постанови НКРЕ від 17.10.2005 N 910 (далі - ПКЕЕ). Звертаємо увагу на те, що дія ПКЕЕ поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення). Норми розділів "Загальні положення", "Межі балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін" та "Особливості постачання електричної енергії для населених пунктів" поширюються на всіх споживачів без винятку.
Крім цього, пунктом 1.2 ПКЕЕ наводиться визначення поняття "населення", а саме населення це споживачі електричної енергії - фізичні особи, які з метою задоволення власних побутових або господарських потреб споживають електричну енергію для потреб електроустановок, що належать їм за ознакою права власності або користування, за винятком електроустановок, які використовуються для здійснення в установленому законодавством порядку підприємницької діяльності.
Згідно з пунктом 1.3 ПКЕЕ постачання електричної енергії для забезпечення потреб електроустановки здійснюється на підставі договору про постачання електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, або договору про купівлю-продаж електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за нерегульованим тарифом.
На підставі вимог Порядку застосування тарифів на електроенергію населенню та населеним пунктам, затвердженого постановою НКРЕ від 10.03.1999 N 309 (у редакції постанови НКРЕ від 10.07.2002 N 758 відпуск електроенергії населенню проводиться за тарифом 13,0 коп. за 1 кВт.год. За вказаним тарифом оплачується електроенергія, яка споживається населенням для різних побутових потреб у житлових будинках, квартирах, гуртожитках; для потреб особистих підсобних господарств, присадибних і садових ділянок, дач; освітлення гаражів та боксів для особистих автомобілів, човнів.
З огляду на викладене, споживання електричної енергії у приміщеннях житлового фонду фізичними особами, які не здійснюють господарську діяльність та не зареєстровані відповідно до закону як підприємці, здійснюється на підставі договору про користування електричною енергією, що укладається відповідно до вимог ПКЕЕН.
Взаємовідносини ж споживачів (юридичних осіб та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності) та постачальників електричної енергії за регульованим тарифом регулюються ПКЕЕ та виникають на підставі договору про постачання електричної енергії.
З урахуванням змісту порушеного питання у листі АЕК "Київенерго", а також проведеного аналізу доданих до листа матеріалів вбачається те, що гр. Щербаков В.З. для своїх потреб, пов'язаних із здійсненням нотаріальної діяльності, орендує у комунального підприємства "Київжитлоспецексплуатація" нежиле приміщення (на підставі договору оренди нерухомого майна (нежилих будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади міста Києва від 01.10.2004 N 10/1474). Крім того, гр. Щербаков В.З. є власником нежилого приміщення по вул. Володимирська, 42-А, яке також використовується для здійснення своєї професійної діяльності.
За таких обставин для належного врегулювання взаємовідносин між гр. Щербаковим В.З. та вами слід керуватись наступним.
Згідно з положеннями Закону України "Про нотаріат" нотаріальна діяльність не належить до підприємницької, а отже, вирішення питання укладення належного договору (про користування електричною енергією відповідно до вимог ПКЕЕН або про постачання електричної енергії відповідно до вимог ПКЕЕ залежить від місцезнаходження особи, яка займається нотаріальною діяльністю.
Звертаємо увагу на те, що знаходження будинку, офісу або квартири, в якій здійснюється нотаріальна діяльність, у житловому фонді спричиняє виникнення взаємовідносин на підставі договору про користування, і відповідного набуття правового статусу "споживача електричної енергії" у порядку, встановленому ПКЕЕН.
Враховуючи той факт, що в даному випадку для здійснення нотаріальної діяльності використовуються нежилі приміщення, належне врегулювання конфліктної ситуації з гр. Щербаковим В.З. повинно здійснюватись виключно шляхом укладення договору про постачання електричної енергії у порядку, передбаченому ПКЕЕ.
Член Комісії Ю.Андрійчук