• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо надання розяснень

Національна комісія регулювання електроенергетики України  | Лист від 18.09.2007 № 5576/14/17-07
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія регулювання електроенергетики України
  • Тип: Лист
  • Дата: 18.09.2007
  • Номер: 5576/14/17-07
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія регулювання електроенергетики України
  • Тип: Лист
  • Дата: 18.09.2007
  • Номер: 5576/14/17-07
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ РЕГУЛЮВАННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ
Л И С Т
18.09.2007 N 5576/14/17-07
Громадська організація
"Олександрівський
міськрайонний Комітет
по захисту демократичних
перетворень Кіровоградської
області"
Національна комісія регулювання електроенергетики України розглянула Ваш лист від 14.08.2007 N 112-газ стосовно надання роз'яснень та, в межах своєї компетенції, повідомляє.
Щодо проведення періодичної повірки побутових лічильників газу
Відповідно до положень частини третьої статті 28 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" періодична повірка, обслуговування та ремонт побутових лічильників газу (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) здійснюються за рахунок підприємств і організацій, які надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.
Крім того, абзацом першим пунктом 16-1 Правил надання населенню послуг з газопостачання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.99 N 2246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14.04.2004 N 476 (далі - Правила), визначено, що періодична повірка лічильників газу, їх технічне обслуговування та пов'язаний з такою повіркою ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) здійснюються за рахунок газорозподільного підприємства.
Пунктом 33 Правил встановлено, що газорозподільне підприємство зобов'язане проводити безоплатно ремонт лічильників газу, пов'язаний з періодичною повіркою, та протягом одного місяця з дати настання строку періодичної повірки лічильників газу проводити таку повірку та їх технічне обслуговування (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж).
Також, згідно з підпунктом 2 пункту 14 Типового договору про надання населенню послуг з газопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 N 938 (далі - Типовий договір), періодична повірка лічильників газу, їх технічне обслуговування та ремонт, пов'язаний з такою повіркою (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) здійснюється за рахунок коштів виконавця. Згідно підпункту 13 пункту 30 Типового договору газопостачальне підприємство зобов'язане безоплатно протягом одного місяця з дати настання строку періодичної повірки лічильника газу проводити таку повірку (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж).
Пунктом 6 Типового договору встановлено, що періодична повірка лічильників газу проводиться виконавцем в установленому Держспоживстандартом порядку.
Враховуючи зазначене, газорозподільні підприємства за власний рахунок зобов'язані здійснювати періодичну повірку, обслуговування та ремонт, пов'язаний з цією повіркою (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж), побутових лічильників газу.
Щодо обслуговування комбінованих домових регуляторів тиску газу
Відповідно до пункту 1.4.3 Правил безпеки систем газопостачання України, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці від 01.10.1997 N 254, відповідальність за технічний стан і безпечну експлуатацію, зокрема, побутових газових приладів та апаратів (у тому числі комбінованих домових регуляторів) покладається на їх власників. Пунктом 1.4.4 зазначених Правил передбачено, що відповідальність за справний стан і безпечне користування газовими приладами і апаратами, що належать громадянам на правах особистої власності, покладається на їх власників.
Таким чином, технічний огляд, технічне обслуговування і поточний ремонт газопроводів, які перебувають на балансі газорозподільного підприємства, здійснюється ним самостійно. Експлуатаційні витрати з технічного огляду, технічного обслуговування і поточного ремонту газопроводів, включаються до тарифу на транспортування, якщо газопроводи і споруди на них знаходяться на балансі газорозподільних підприємств.
У разі якщо газопроводи та споруди на них перебувають на балансі споживачів, оплата послуг з технічного обстеження, обслуговування і поточного ремонту газопроводів та споруд на них має здійснюватися за рахунок споживачів за окремими договорами з газорозподільним підприємством або іншими спеціалізованими підприємствами.
Щодо оплати за підключення до газорозподільних мереж
Витрати, пов'язані з наданням технічних умов на будівництво та підключення об'єктів газопостачання до газорозподільних мереж не належать до експлуатаційних витрат, що відносяться до регульованої діяльності, і не включаються в структуру тарифу на транспортування (постачання) природного газу. Розмір оплати за послуги та роботи, пов'язані з підключенням до газорозподільних мереж, визначається на підставі фактично виконаних робіт та наданих послуг відповідно до державних будівельних норм, державних стандартів, відомчих нормативних актів, затверджених відповідно до чинного законодавства. Таким чином, підключення до газорозподільних мереж є додатковою платною послугою, вартість якої не включається до тарифу на транспортування (постачання) природного газу.
Пунктом 3.8.1 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного і нафтового газу, затверджених наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 30.09.2005 N 89, постановою НКРЕ від 30.09.2005 N 859, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 21.10.2005 за N 1246/11526, визначено, що ліцензіат має право отримувати додатковий прибуток шляхом виконання додаткових робіт, що пов'язані з провадженням господарської діяльності з розподілу природного газу, але не враховані в тарифі. Плата за виконання додаткових робіт установлюється ліцензіатом таким чином, щоб забезпечити відшкодування його виправданих витрат та отримання обґрунтованого прибутку при здійсненні цих робіт.
Одночасно слід зазначити, згідно вимог пункту 33 Правил газорозподільне підприємство зобов'язане, зокрема, надавати інформацію щодо розміру плати за виконання додаткових робіт, правил підключення до газорозподільних мереж та порядку розрахунку плати за підключення до газорозподільних мереж тощо.
Щодо укладення договору про надання населенню послуг з газопостачання
Взаємовідносини між газопостачальними підприємствами, газотранспортними підприємствами та фізичними особами - споживачами газу регулюються Правилами надання населенню послуг з газопостачання, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.99 N 2246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14.04.2004 N 476 (далі - Правила).
Абзацом першим пункту 4 Правил встановлено, що послуги з газопостачання надаються споживачеві на підставі договору, що укладається ним відповідно до типового договору, затвердженого у встановленому порядку.
Типовий договір про надання населенню послуг з газопостачання, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 N 938.
Відповідно до частини 3 статті 184 Господарського кодексу України укладання господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше, як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору. Так, абзацом четвертим частини 4 статті 179 Господарського кодексу України встановлено, що при укладанні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.
Член Комісії С.Дунайло