• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо надання розяснень

Національна комісія регулювання електроенергетики України  | Лист від 28.10.2005 № 05-39-11/5021
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія регулювання електроенергетики України
  • Тип: Лист
  • Дата: 28.10.2005
  • Номер: 05-39-11/5021
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія регулювання електроенергетики України
  • Тип: Лист
  • Дата: 28.10.2005
  • Номер: 05-39-11/5021
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ РЕГУЛЮВАННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ
Л И С Т
28.10.2005 N 05-39-11/5021
На N 182/247 від 13.09.2005
ВАТ "Фотон"
Щодо надання роз'яснень
Національна комісія регулювання електроенергетики України (НКРЕ) розглянула лист ВАТ "Фотон" від 13.09.2005 N 182/247 та повідомляє наступне.
Порядок розрахунку втрат електричної енергії в мережах основного споживача, пов'язаних з передачею електричної енергії субспоживачам, та витрат на утримання технологічних електричних мереж основного споживача регламентуються розділом 7 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ від 31.07.1996 N 28 (далі - Правила).
Зокрема, відповідно до пункту 7.20 Правил обґрунтовані витрати на утримання технологічних електричних мереж відшкодовуються основному споживачу відповідно до його кошторису витрат на здійснення цієї діяльності.
Для складання кошторису витрат на утримання технологічних електричних мереж основного споживача застосовуються нормативи, які затверджені для електропередавальних організацій. Галузеві нормативи з основної діяльності підприємства - основного споживача до цього виду діяльності не застосовуються. При цьому до витрат основного споживача на утримання технологічних електричних мереж відносяться лише ті витрати, які безпосередньо стосуються вказаного виду діяльності.
У разі послідовного використання технологічних електричних мереж декількох споживачів основні споживачі мають включати до кошторису частину витрат на утримання технологічних електричних мереж попереднього споживача пропорційно до обсягу передачі електричної енергії в електричні мережі наступних субспоживачів.
У разі виникнення між сторонами спірних питань кошторис передається до відповідного територіального представництва НКРЕ для вирішення спірних питань.
Виходячи з вищенаведеного, кошторис з повним переліком всіх статей витрат має бути складений основним споживачем і наданий на погодження субспоживачу електричної енергії, при цьому рівень рентабельності має не перевищувати рівня, встановленого нормативними документами НКРЕ (пункт 7.18 Правил).
Постановою НКРЕ від 25.12.2002 N 1448 встановлено рівень рентабельності з передачі електричної енергії мережами основного споживача у розмірі 0,00 (відносні одиниці).
Порядок укладення господарських договорів та додатків до них регламентується главою 20 Господарського Кодексу України (ГКУ), зокрема статтею 181 ГКУ. Положеннями ГКУ визначено, що розробляти та пропонувати додатки до господарських договорів може будь-яка із сторін.
Відповідно до абзацу третього пункту 7.19 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ від 31.07.1996 N 28, у разі використання постачальником електричної енергії мереж основного споживача або житлової організації для технічного забезпечення постачання електричної енергії населенню та/або субспоживачам відшкодування обґрунтованих витрат з утримання технологічних електричних мереж оплачується власнику цих мереж постачальником електричної енергії, у тарифах (цінах) якого передбачені необхідні статті витрат.
Крім того, згідно з абзацом першим пункту 2.7 Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, затверджених Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 13 червня 1996 року N 15/1 (далі - Умови та Правила), ліцензіат повинен закуповувати електроенергію на Оптовому ринку електричної енергії України відповідно до умов його діяльності та здійснювати належне проведення розрахунків з оптовим постачальником електричної енергії, а також із суб'єктом підприємницької діяльності, що здійснює передачу належної ліцензіату електричної енергії, якщо електрична енергія поставляється мережами, які не є його власністю.
На думку Комісії, енергопостачальник має відшкодувати обґрунтовані витрати споживача, пов'язані з передачею електричної енергії, що належить енергопостачальнику, технологічними мережами споживача, згідно з погодженим сторонами кошторисом, який має бути додатком до договору про постачання електричної енергії.
Разом з тим, якщо обґрунтовані витрати на утримання технологічних електричних мереж основного споживача оплачуються постачальником електричної енергії, який постачає субспоживачу електричну енергію на підставі договору про постачання або купівлі-продажу електричної енергії, зазначені витрати основному споживачу субспоживачем не відшкодовуються (абзац другий пункту 7.19 Правил).
Стосовно придбання нормативів електропередавальних організацій на утримання технологічних електричних мереж, НКРЕ рекомендує звернутись безпосередньо до розробника зазначених нормативів - Міністерства палива та енергетики України.
Відповідно до пункту 7.16 Правил у разі встановлення розрахункових засобів обліку не на межі розподілу балансової належності електромереж втрати електроенергії на ділянці мережі від межі розподілу до місця встановлення розрахункових засобів обліку відносяться на рахунок організації, на балансі якої перебуває зазначена ділянка мережі.
Порядок визначення (розрахунковим шляхом) втрат електричної енергії в мережах на ділянці від місця встановлення розрахункових засобів обліку до межі балансової належності зазначається в договорі. Розрахунок здійснюється у відповідності до методичних рекомендацій, які доводяться Мінпаливенерго України у відповідності до наданих законодавством України повноважень зазначеному органу виконавчої влади.
Втрати електричної енергії в мережах основного споживача, пов'язані з передачею електричної енергії субспоживачам, ураховуються пропорційно до частки її споживання різними субспоживачами.
У разі повного відключення від електропостачання струмоприймачів основного споживача всі втрати електричної енергії у мережах основного споживача розподіляються між субспоживачами.
У разі встановлення розрахункових засобів обліку реактивної електричної енергії не на межі розподілу балансової належності електромереж, обсяги перетікання реактивної електричної енергії коригуються у відповідності до методичних рекомендацій, затверджених Мінпаливенерго України у відповідності до наданих законодавством України повноважень зазначеному органу виконавчої влади.
Крім того, згідно з пунктом 7.21 Правил технологічні втрати електричної енергії в електромережах основного споживача, що пов'язані з передачею електричної енергії субспоживачам, визначаються розрахунковим шляхом та зазначаються в договорі про спільне використання технологічних електричних мереж між основним споживачем і субспоживачем.
Втрати можуть враховуватися шляхом додавання їх обсягів до обсягів споживання субспоживача (згідно з показами розрахункових засобів обліку) та віднімання їх обсягів від обсягів споживання основного споживача. Цей порядок має бути погоджений з постачальником електричної енергії і зазначений у відповідних договорах.
Тобто, у випадку встановлення приладу обліку не на межі балансової належності, розрахунок технологічних втрат електричної енергії в електроустановках, що знаходяться між межею балансової належності та приладом обліку та приймають участь в передачі електричної енергії субспоживачу, має здійснюватись відповідно до положень Методики по визначенню втрат електроенергії у трансформаторах і лініях електропередач, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 18.02.1998 року, з урахуванням вимог пункту 7.21 Правил.
Умови та порядок надання послуг з компенсації перетікання реактивної електричної енергії та розрахунку розміру плати за компенсацію перетікання реактивної електричної енергії регламентується пунктом 7.23 Правил та Методикою обчислення плати за перетікання реактивної електроенергії між електропередавальною організацією та її споживачами, затвердженою наказом Міністерства палива та енергетики України від 17.01.2002 року N 19 (далі - Методика).
Відповідно до пункту 5.5 Методики якщо електропередавальна організація здійснює розрахунки за перетікання реактивної енергії з основним споживачем, ураховуючи перетікання субспоживача, то:
за наявності як у основного, так і у субспоживача приладів обліку реактивної електроенергії споживання субспоживача віднімається від споживання, значення якого зафіксоване на межі розділу електромереж електропередавальної організації та основного споживача, а генерація субспоживача віднімається від генерації, значення якої зафіксоване на тій самій межі. Якщо при відніманні отримано результат, менший нуля, то він приймається рівним нулю;
за відсутності приладів обліку у субспоживача, а також в умовах їх наявності у субспоживача, але у разі їх відсутності в основного споживача, використовуються передбачені у пункті 4.1 Методики розрахункові значення споживання та генерації реактивної електроенергії, але плата основного споживача визначається без віднімання перетікань субспоживача;
плата основного споживача визначається з використанням значення економічних еквівалентів реактивної потужності (ЕЕРП), розрахованого до межі розділу електромереж електропередавальної організації та основного споживача;
плата субспоживача електропередавальній організації визначається з використанням значення ЕЕРП, підрахованого до межі розділу електромереж електропередавальної організації та основного споживача.
Розрахунки, що враховують перетікання реактивної електроенергії електромережами основного споживача з використанням значення ЕЕРП, підрахованого до межі розділу мереж основного споживача і субспоживача, проводяться лише між ними. При цьому субспоживач сплачує основному споживачу плату за обсяги перетікань на межі розділу їх електромереж, а електропередавальна організація проводить розрахунки з основним споживачем за обсяги перетікань на межі розподілу власних мереж і мереж основного споживача у відповідності до пункту 5.4 Методики.
Якщо через мережу основного споживача живляться транзитом споживачі, підключені до мереж електропередавальної організації, то розрахунки між основним споживачем та електропередавальною організацією можуть проводитись за різницею плати на живильній та транзитній точках балансового розмежування мереж з урахуванням відповідних ЕЕРП. У разі отримання від'ємного значення результату він приймається рівним нулю.
Тобто, при розрахунку розміру плати за компенсацію перетікання реактивної електричної енергії (за наявності у основного споживача та у субспоживача приладів обліку реактивної електричної енергії) обсяги споживання реактивної електричної енергії субспоживачами можливо віднімати відповідно від обсягів споживання реактивної електричної енергії основним споживачем.
Згідно з пунктом 8 Порядку постачання електричної енергії споживачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 1999 р. N 441 (із змінами та доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 16 червня 2005 р. N 473 (далі - Порядок), для регулювання споживання електричної потужності місцеві енергопостачальні організації на підставі договірних величин споживання електричної енергії визначають у межах граничних величин, зазначених у пункті 6 цього Порядку, граничні величини споживання електричної потужності для всіх споживачів з приєднаною потужністю 150 кВа (кВт) і більше та середньомісячним (за підсумком минулого року) обсягом фактичного споживання електричної енергії 50 тис. кВт.г і більше.
Із зазначеного випливає, що енергопостачальна організація визначає граничні величини споживання електричної потужності кожному споживачеві окремо у випадку одночасного виконання двох умов, а саме:
1. приєднана потужність споживача 150 кВа (кВт) і більше;
2. середньомісячний (за підсумком минулого року) обсяг фактичного споживання електричної енергії 50 тис. кВт.г і більше.
Статтею 7 Закону України "Про природні монополії" та статтею 13 Закону України "Про електроенергетику" діяльність з виробництва, передачі, постачання електричної енергії визначена як така, що підлягає ліцензуванню, яке на цей час здійснюється НКРЕ згідно з наданими повноваженнями.
Вимоги, параметри та критерії, відповідно до яких ліцензіат може здійснювати діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами, сформульовані відповідно в Умовах та Правилах здійснення підприємницької діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами, затверджених постановою НКРЕ від 13.06.1996 N 15 та реєстрованих в Міністерстві юстиції України 26.07.1996 за N 408/1433.
Видача ліцензій на право здійснення підприємницької діяльності в електроенергетиці здійснюється відповідно до Інструкції про порядок видачі Національною комісією регулювання електроенергетики ліцензій на здійснення окремих видів підприємницької діяльності, затвердженої постановою НКРЕ від 06.10.1999 N 1305 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 28.10.1999.
Член Комісії Ю.Андрійчук