• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Порядок складання кваліфікаційних іспитів у регіональних кваліфікаційно-дисциплінарних комісіях адвокатури

Вища кваліфікаційна комісія адвокатури при Кабінеті Міністрів України  | Порядок від 01.10.1999 № 6/2
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Вища кваліфікаційна комісія адвокатури при Кабінеті Міністрів України
  • Тип: Порядок
  • Дата: 01.10.1999
  • Номер: 6/2
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ВИЩА КВАЛІФІКАЦІЙНА КОМІСІЯ АДВОКАТУРИ УКРАЇНИ
ПРИ КАБІНЕТІ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О Р Я Д О К
N 6/2 від 01.10.99
м.Київ
Затверджено
Вищою кваліфікаційною комісією
адвокатури України при
Кабінеті Міністрів України
протоколом
від 1 жовтня 1999 року N 6/2
Порядок складання кваліфікаційних іспитів у регіональних кваліфікаційно-дисциплінарних комісіях адвокатури
( Про нову редакцію Порядку складання кваліфікаційних іспитів особами, які виявили намір отримати Свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю додатково див. в Рішенні Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури N IV/3-2 (4/3-2) від 23.04.2004 )( Нову редакцію Порядку складання кваліфікаційних іспитів див. у Рішенні Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури N V/10-166 від 13.02.2009 )( Щодо змін додатково див. Рішення Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури при Кабінеті Міністрів N V/20-419 від 04.06.2010 N V/23-507 від 22.10.2010 )
I. Загальні положення
1. Порядок складання кваліфікаційних іспитів особами, які виявили намір займатися адвокатською діяльністю (далі - Заявник), розроблено відповідно до п.10 Положення про Вищу кваліфікаційну комісію адвокатури (ВККА), затвердженого Указом Президента України від 5 травня 1993 року N 155/93 із змінами, внесеними Указом Президента України N 1240/99 від 30 вересня 1999 року.
Цей Порядок визначає правила прийому і вивчення документів від заявників, процедуру засідання атестаційної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії під час складання кваліфікаційного іспиту, порядок голосування і оголошення рішення атестаційної палати, інші питання, які випливають з Положення про кваліфікаційно-дисциплінарну комісію адвокатури (КДКА), затвердженого Указом Президента України від 5 травня 1993 року N 155/93 із змінами, внесеними Указом Президента України від 30 вересня 1999 року N 1240/99.
2. Складання Заявником кваліфікаційного іспиту є необхідною умовою для отримання Свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю (далі - Свідоцтво). Кваліфікаційні іспити - це перевірка теоретичних і практичних знань Заявника в галузі законодавства, історії адвокатури, вміння правильно застосовувати теоретичні знання у практичній діяльності адвоката.
3. Заявник повинен виявити добрі знання з усіх питань, включених до білета, скласти правовий документ, вказаний у білеті. При прийнятті кваліфікаційних іспитів атестаційна палата КДКА (далі - Палата) повинна виходити з того, що заявник відразу ж після отримання Свідоцтва буде надавати юридичну допомогу громадянам і організаціям. Тому невміння Заявника практично застосовувати теоретичні знання, незнання ним теоретичних і практичних положень чинного законодавства повинно бути підставою для відмови у виданні Свідоцтва.
Не можуть визнаватись як переконливі аргументи заявників при негативних знаннях з окремих питань білету, що вони будуть займатися лише окремими справами чи видами діяльності. Адвокат мусить бути високоосвіченим фахівцем з усіх напрямів адвокатської діяльності, і тому виявлені знання з тих чи інших питань мають бути достатньо високими, щоб допустити його до такої діяльності.
II. Прийняття документів від заявників
4. Заявник подає заяву про допуск до складання кваліфікаційних іспитів, нотаріально посвідчені документи про вищу юридичну освіту, підтвердження про стаж роботи за фахом юриста або помічника адвоката не менше двох років, а також пред'являє паспорт громадянина України.
Голова (його заступники) або за його(їх) дорученням - інші члени Палати регіональної КДКА (далі - Комісія) особисто приймають від Заявника документи, передбачені частиною 1 цього пункту та пунктом 29 Положення про КДКА (далі - Положення).
При цьому перевіряється достовірність поданих документів. Зокрема, чи посвідчено копію диплома нотаріусом, а документи про стаж - керівником організації, в якій працював Заявник. У разі потреби Комісія робить необхідні запити щодо освіти, трудової діяльності, судимості працівника, його громадянства, про місце роботи та посади на час подачі заяви, місце проживання.
Заява подається за місцем постійного проживання Заявника. Складання кваліфікаційних іспитів не за місцем постійного проживання Заявника дозволяється лише за рішенням ВККА.
5. Подані документи реєструються секретарем Палати у журналі реєстрації заяв. Претенденту видається під розписку Програма складання кваліфікаційних іспитів, затверджена ВККА, з умовою, щоб на підготовку до іспиту Заявник мав не менше 30 діб.
Програма іспитів видається заявнику після сплати на рахунок Комісії суми одноразового внеску, встановленого ВККА на організаційно-технічне забезпечення діяльності КДКА. Якщо Заявник просить про зменшення розміру оплати за складання кваліфікаційних іспитів або про звільнення його від такої оплати, йому роз'яснюється його право звернутися за вирішенням цього питання до ВККА. При поданні такої заяви питання про допуск до складання кваліфікаційних іспитів вирішується Комісією після отримання рішення ВККА, прийнятого за заявою Заявника.
III. Розгляд заяв Палатою
6. У визначений відповідно до частини 1 пункту 5 цього Порядку день і час проводиться засідання атестаційної Палати, яка розглядає заяву. Воно є повноважним, коли на ньому присутні не менше 2/3 членів Палати (вісім і більше членів Палати).
У засіданні з дорадчим голосом з дозволу Палати можуть брати участь члени Дисциплінарної палати, інші особи, вказані в Положенні про КДКА.
На засіданні головуючий доповідає членам Палати про документи, подані Заявником, передає їх для обов'язкового ознайомлення всім членам Палати.
Члени Палати можуть ставити Заявнику запитання щодо його освіти, трудової діяльності, місця фактичного проживання, мотивів, що спонукали його займатись адвокатською діяльністю, намірів щодо можливої спеціалізації, організаційної форми діяльності тощо.
Головуючий представляє Заявнику всіх членів Палати, роз'яснює йому право їх відводу згідно з пунктом 22 Положення. Заява про відвід може бути усна чи письмова.
Член Палати має право заявити самовідвід, який вирішується в порядку, передбаченому пунктом 22 Положення.
Відвід (самовідвід) задовольняється, коли за нього проголосувала більшість членів Палати, присутніх на засіданні, або при рівності голосів.
Коли відвід (самовідвід) заявлено декільком членам Палати, що позбавляє можливості розглянути заяву у правомочному складі, та у випадку відводу всьому складу Палати, матеріали Заявника надсилаються голові ВККА при Кабінеті Міністрів України для вирішення питання про направлення їх для розгляду іншою регіональною комісією.
7. Головуючий ставить на голосування питання про можливість допуску Заявника до складання іспиту. Рішення про допуск Заявника до складання кваліфікаційного іспиту або відмову у допуску приймаються більшістю членів Палати (не менше шести голосів за або проти).
Відмова у допуску до складання кваліфікаційних іспитів можлива при виявленні перешкод для заняття адвокатською діяльністю, передбачених Законом України "Про адвокатуру".
Рішення про відмову у допуску до складання кваліфікаційного іспиту видається Заявнику у триденний строк і в місячний термін може бути оскаржено до ВККА.
IV. Прийняття кваліфікаційного іспиту
8. Після допуску Заявника до складання кваліфікаційного іспиту головуючий пропонує Заявнику один з білетів, що відповідають Програмі складання кваліфікаційних іспитів.
Заявнику надається до однієї години часу на підготовку. При цьому користуватися конспектами, юридичною літературою не дозволяється.
9. Після спливу встановленого на підготовку відповідей і правового документа часу, головуючий пропонує заявнику приступити до складання іспиту. Кваліфікаційний іспит полягає у викладі Заявником усних відповідей на всі запитання білета і складанні правового документа.
10. Головуючий оголошує запитання білета, після чого Заявник відповідає на нього.
Після того як відповідь закінчено, члени Палати мають право в межах цього запитання поставити Заявнику уточнюючі, деталізуючі запитання, які заносяться до протоколу. До протоколу заносяться основні і додаткові запитання та відповіді на них.
До наступного запитання Заявник переходить лише в тому разі, якщо у членів Палати немає зауважень до попереднього.
Письмовий документ, складений Заявником, здається Палаті перед відповідями на усні запитання.
11. За наслідками складання кваліфікаційних іспитів члени Палати вносять пропозиції про видачу Свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю або про відмову у видачі такого Свідоцтва. Пропозиції голосуються в порядку надходження. Інші пропозиції на голосування не ставляться, як такі, що не передбачені Положенням про КДКА.
Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість від загальної кількості членів Палати (не менше шести членів Палати). У разі, якщо більшість членів Палати (не менше шести) не проголосувала за видачу Свідоцтва, Заявник вважається таким, що не склав кваліфікаційного іспиту і йому відмовляється у видачі Свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю.
12. У випадку відмови Заявнику у видачі свідоцтва йому роз'яснюється порядок і терміни оскарження рішення Палати, передбачені п.26 Положення про КДКА, а також його право знайомитись з протоколом засідання атестаційної Палати в частині, що стосується його заяви.
13. Заявнику, який успішно склав іспити, за рішенням КДКА протягом одного місяця видається Свідоцтво, під час отримання якого він приймає присягу адвоката України. У разі відмови прийняти присягу або якщо на час прийняття присяги адвоката України будуть існувати обмеження, встановлені ст.2 Закону України "Про адвокатуру", Свідоцтво анулюється рішенням КДКА.
14. КДКА дозволяється використовувати аудіозапис під час складания кваліфікаційних іспитів.
15. Засідання атестаційної Палати має проводитись не рідше ніж один раз на місяць.
"Бюлетень законодавства і юридичної практики України
"Адвокатура в Україні", К. Юринком Інтер, N 1, 2000 р.