АУДИТОРСЬКА ПАЛАТА УКРАЇНИ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішенням Аудиторської
палати України
30.01.2003
протокол N 119
( Програма втратила чинність на підставі Рішення Аудиторської палати N 179/5 від 21.06.2007
Програма підготовки до складання кваліфікаційного іспиту для одержання сертифіката серії "А" аудитора України
Вступ
Основи навчальної програми враховують вимоги Ради з освіти Міжнародної федерації бухгалтерів, вітчизняних законодавчих і нормативних документів з питань бухгалтерського обліку та аудиту.
Кваліфікаційний іспит ставить за мету перевірку знань з таких дисциплін як:
- бухгалтерський облік (фінансовий, внутрішньогосподарський та управлінський); правові основи бухгалтерської діяльності; основ облікової політики; оподаткування; аудиту; основи фінансового аналізу та організації бізнесу замовників.
1. Бухгалтерський облік
1.1. Концептуальні засади, принципи і система бухгалтерського обліку
Роль бухгалтерського обліку в суспільстві. Користувачі облікової інформації. Фінансовий та управлінський (внутрішньогосподарський) облік. Фінансовий облік та податкові розрахунки.
Регулювання бухгалтерського обліку: вітчизняний та міжнародний досвід. Роль Міжнародної федерації бухгалтерів, Ради з Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку та Європейського союзу у гармонізації обліку. Міжнародні стандарти бухгалтерського обліку: історія виникнення, призначення, склад і структура. Основоположні припущення та якісні характеристики фінансових звітів. Концепція збереження капіталу.
Організація бухгалтерського обліку на підприємстві. Вимоги до первинних облікових документів. Форми бухгалтерського обліку. План рахунків бухгалтерського обліку. Загальні вимоги до складання фінансової звітності.
1.2. Облік необоротних активів
Визнання та класифікація матеріальних і нематеріальних необоротних активів. Первісна оцінка необоротних активів відповідно до шляхів їх надходження. Облік капітальних інвестицій. Подальші витрати на утримання необоротних активів. Амортизація необоротних активів: мета, об'єкти, період та методи амортизації. Облік амортизації необоротних активів. Перегляд строку корисного використання та методу амортизації необоротних активів.
Облік вибуття необоротних активів. Продаж та передача необоротних активів. Списання (ліквідація) необоротних активів.
Оренда необоротних активів: сутність та класифікація. Відображення орендних операцій в обліку та звітності орендаря. Відображення орендних операцій в обліку та звітності орендодавця. Продаж з наступною орендою.
Оцінка необоротних активів на дату балансу. Переоцінка та зменшення корисності необоротних активів. Розкриття інформації про основні засоби та нематеріальні активи у примітках до фінансової звітності.
Визначення та склад довгострокових фінансових інвестицій. Порядок первісного визнання та оцінки довгострокових фінансових інвестицій. Оцінка довгострокових фінансових інвестицій на дату балансу. Облік інших необоротних активів.
Відмінності вимог МСБО до обліку необоротних активів від вимог П(С)БО.
1.3. Облік оборотних активів та витрат майбутніх періодів
Визнання та класифікація оборотних активів. Визначення та класифікація запасів. Первісна оцінка запасів відповідно до шляхів їх надходження. Методи оцінки руху запасів. Особливості обліку окремих груп запасів. Оцінка запасів на дату балансу.
Розкриття інформації про запаси у примітках до фінансової звітності.
Відмінності вимог МСБО до обліку запасів від вимог П(С)БО.
Види дебіторської заборгованості. Первісна оцінка дебіторської заборгованості. Методика створення і обліку резерву сумнівної дебіторської заборгованості. Облік векселів одержаних. Облік іншої короткострокової дебіторської заборгованості.
Склад грошових коштів та їх еквівалентів. Облік касових операцій. Облік коштів на рахунках у банках. Облік інших грошових коштів.
Склад короткострокових фінансових інвестицій та порядок їх обліку.
Облік витрат майбутніх періодів. Розкриття інформації про дебіторську заборгованість, короткострокові фінансові інвестиції, грошові кошти та їх еквіваленти, витрати майбутніх періодів у примітках. Відмінності вимог МСБО до обліку дебіторської заборгованості, короткострокових фінансових інвестицій, грошових коштів та їх еквівалентів, витрат майбутніх періодів від вимог П(С)БО.
1.4. Облік власного капіталу
Визначення поняття власного капіталу. Структура власного капіталу відповідно до організаційно - правової форми підприємства. Побудова обліку власного капіталу. Статутний капітал акціонерного товариства. Джерела формування статутного капіталу. Облік формування статутного капіталу ВАТ, приватного підприємства, товариства з обмеженою відповідальністю. Облік формування статутного капіталу при акціонуванні приватизованого підприємства. Види акцій, їх оцінка та облік. Особливості обліку змін статутного капіталу взагалі та статутного капіталу АТ зокрема. Облік додаткового вкладеного капіталу, додаткового невкладеного капіталу. Облік резервного капіталу. Вилучений капітал та його облік. Облік конвертації привілейованих акцій у прості. Порядок складання звіту про власний капітал. Відмінності вимог МСБО до обліку власного капіталу від вимог П(С)БО.
1.5. Облік зобов'язань і доходів майбутніх періодів
Визначення та класифікація зобов'язань. Облік забезпечень. Облік коштів цільового фінансування і цільових надходжень. Облік довгострокових фінансових зобов'язань. Облік інших довгострокових зобов'язань. Облік короткострокових фінансових зобов'язань. Облік розрахунків з кредиторами. Облік векселів виданих. Облік заборгованості з податків. Облік дивідендів до сплати. Облік авансів отриманих. Інші короткострокові зобов'язання. Облік доходів майбутніх періодів.
Відмінності вимог МСБО до обліку зобов'язань від вимог П(С)БО.
1.6. Облік доходів, витрат і фінансових результатів
Класифікація доходів і витрат. Визначення фінансових результатів. Облік доходів і витрат від реалізації продукції, товарів, послуг та робіт. Особливості обліку доходів і витрат за будівельними контрактами. Облік інших операційних доходів і витрат. Облік фінансових доходів і витрат. Облік доходів і витрат іншої звичайної діяльності. Облік доходів і витрат від надзвичайних операцій. Облік витрат на податок на прибуток та відстрочених податкових активів (зобов'язань).
Відмінності вимог МСБО до обліку доходів і витрат від вимог П(С)БО.
1.7. Фінансова звітність
Порядок підготовки та подання фінансових звітів. Методика складання балансу. Методика складання звіту про фінансові результати. Методика складання звіту про рух грошових коштів. Методика складання звіту про власний капітал. Примітки до фінансових звітів. Особливі випадки надання фінансової звітності. Звітність в умовах гіперінфляції. Звітність суб'єкта малого підприємництва. Облік об'єднання підприємств. Консолідовані фінансові звіти.
Відмінності вимог МСБО до форм та змісту фінансових звітів від вимог П(С)БО.
1.8. Аналіз фінансової звітності та інтерпретація його результатів
Мета та методи аналізу фінансової звітності. Горизонтальний та вертикальний (структурно-динамічний) аналіз. Види фінансових коефіцієнтів, їх економічний зміст, порядок розрахунку і тлумачення.
2. Управлінський (внутрішньогосподарський) облік
2.1. Мета і призначення управлінського обліку
Призначення і принципи побудови управлінського обліку. Предмет, ціль і задачі управлінського обліку. Управлінський облік та фінансовий менеджмент. Ступінь аналітичності управлінського обліку і його зв'язок з фінансовими результатами діяльності підприємства. Управлінський облік - джерело інформації для формування затрат.
2.2. Системи обліку витрат і калькулювання собівартості
Об'єкти витрат. Облік витрат матеріалів. Облік витрат на оплату праці виробничого персоналу. Облік і розподіл виробничих накладних (загальновиробничих) витрат. Система калькулювання повної собівартості. Система калькулювання змінних витрат. Директкостінг. Маржинальний дохід.
Позамовна, партіонна, поконтрактна, попроцесна та поопераційна калькуляції. Внутрішні послуги і калькуляція собівартості послуг. Аналіз витрат за видами діяльності.
2.3. Аналіз взаємозв'язку витрат, обсягу реалізації та прибутку (CPV аналіз) Мета, методи і джерела інформації для CPV аналізу. Аналіз чуттєвості прибутку до змін витрат, ціни, обсягу реалізації. Точка беззбитковості.
2.4. Бюджетування і контроль
Роль бюджетування та види бюджетів. Відповідність короткострокового планування стратегії. Етапи розробки головного бюджету. Взаємозв'язок операційного та фінансового бюджетів. Методи контролю за виконанням бюджетів: гнучкий бюджет та стандарт-костінг. Альтернативні бюджетні системи: бюджет з нуля, безперервний бюджет та інші.
Калькуляція стандартних (нормативних) витрат. Аналіз відхилень.
2.5. Облік за центрами відповідальності
Децентралізація управління та концепція центрів фінансової відповідальності. Види центрів фінансової відповідальності. Облік на підставі стандартних витрат. Принципи оцінки діяльності центрів фінансової відповідальності.
2.6. Аналіз релевантної інформації для прийняття операційних рішень та ціноутворення
Інформація для прийняття рішень. Аналіз варіантів альтернативних рішень. Обмежуючі фактори, ризики та невизначеність при прийнятті рішень.
Співвідношення ціна - попит. Стратегії ціноутворення. Трансфертне ціноутворення.
2.7. Прийняття рішень щодо інвестицій та оренди
Принципи, етапи та методи аналізу інвестиційних проектів. Види аналізу: загальноекономічний, техніко-економічний, фінансово-економічний, оперативний (поточний) аналіз. Прийоми економічного аналізу: обчислення відносних та середніх величин, рядів динаміки, перерахування показників і графічний. Методи економічного аналізу: розкладання цілого на частки (аналіз) і узагальнення (синтез), порівняння, обчислення різниць, ланцюгових підстановок, індексний, групування, балансовий, кореляції та лінійного програмування. Порівняльна характеристика методів оцінки інвестиційних проектів. Оцінка проектів з урахуванням ризиків, інфляції та податків. Рішення з приводу оренди або придбання.
2.8. Оцінка діяльності для планування та контролю
Оцінка діяльності, продуктивності, якості та обслуговування для різних видів підприємств (виробництво, сфера послуг, торгівля; централізація та децентралізація). ідентифікація проблем.
3. Основи фінансового управління
3.1. Концептуальні основи фінансового управління
Цілі та сфера застосування фінансового менеджменту. Довгострокові та короткострокові цілі суб'єктів підприємництва. Середовище підприємництва. Стратегічне планування та процес оцінки підприємства.
3.2. Короткострокове фінансування та управління робочим капіталом
Принципи короткострокового фінансування. Управління робочим капіталом. Методи контролю за грошовими коштами. Фінансові коефіцієнти для оцінки короткострокової кредитоспроможності.
3.3. Довгострокове фінансування та управління діяльністю
Принципи довгострокового фінансування. Акції. Боргові інструменти. Прийняття рішень щодо структури капіталу. Портфелі цінних паперів та їх оцінка. Операційна і фінансова оренда. Фінансові коефіцієнти для оцінки довгострокової кредитоспроможності та інвестиційної привабливості.
4. Інформаційні системи в бухгалтерському обліку та фінансовому управлінні
Поняття та види інформаційних систем. Основи комп'ютерних систем. Організація файлів та баз даних. Мережі і телекомунікації. Вимоги щодо безпеки та комерційної таємниці. Функціонування і контроль систем.
5. Аудит
5.1. Принципи аудиту та регулювання аудиторської діяльності
Визначення та історія виникнення аудиту. Теорія агентів. Види аудиту та супутніх послуг.
Регулювання аудиту державою і професійними організаціями: вітчизняний та міжнародний досвід. Міжнародні стандарти аудиту та супутніх послуг. Мета і принципи аудиту. Професійні обов'язки та відповідальність. Кодекс професійної етики. Розрив в очікуваннях. Організаційно-правові форми здійснення аудиторської діяльності: вітчизняний та закордонний досвід.
5.2. Організація процесу аудиту
Основні етапи процесу аудиту. Процедура призначення аудитора. Договір на проведення аудиту. Обставини зміни умов договору, його припинення, заміни аудитора. Стосунки попереднього та поточного аудитора. Залучення до аудиту експертів. Використання роботи внутрішнього аудитора. Система контролю якості аудиту у процесі виконання договору на аудит.
Документування аудиту. Види робочих документів, вимоги до їх змісту, оформлення та зберігання. Постійний та поточний файли робочих документів.
5.3. Планування аудиту
Роль планування в аудиті. Загальний план та програми аудиту. Діяльність до укладання договору на аудит. Джерела отримання інформації про клієнта. Розуміння бізнесу клієнта. Аналітичні процедури. Врахування вимог законодавства під час здійснення аудиту. Помилки та шахрайство. Концепція суттєвості. Попередня оцінка суттєвості на етапі планування. Модель аудиторського ризику та її застосування. Взаємозв'язок між аудиторським ризиком та суттєвістю.
Ствердження керівництва у фінансових звітах та завдання аудиту. Меморандум планування.
Контроль якості аудиту на етапі планування.
5.4. Вивчення та оцінка системи внутрішнього контролю
Поняття і структура системи внутрішнього контролю. Методика вивчення системи внутрішнього контролю. Документування розуміння системи внутрішнього контролю. Тестування контролю. Оцінка ризику контролю та її вплив на стратегію аудиту. інформування керівництва клієнта про недоліки системи внутрішнього контролю.
Контроль якості аудиту на етапі вивчення та оцінки системи внутрішнього контролю.
5.5. Аудиторські докази
Кількісна і якісна характеристика доказів аудиту. Взаємозв'язок між оцінкою суттєвості, оцінкою ризиків та обсягом і якістю доказів. Прийоми і методи аудиту як засоби отримання доказів. Аналітичні процедури. Тести підтвердження деталей господарських операцій та залишків на рахунках бухгалтерського обліку. Ризик аналітичних процедур та тестів деталей. Дії аудитора у разі виявлення відхилень та фактів порушення законності.
Комп'ютерні методи аудиту.
5.6. Вибірка в аудиті
Обсяг аудиту. Причини застосування вибірки. Статистична та нестатична вибірки. Визначення генеральної сукупності. Стратифікація. Визначення розміру вибірки. Ризик вибірки. Атрибутивна вибірка (за якісними ознаками). Вибірка за кількісними ознаками.
Оцінка результатів вибірки та їх екстраполяція на всю сукупність.
Контроль якості при застосуванні вибірки.
5.7. Здійснення аудиту
Завдання аудиту окремих елементів фінансової звітності. Етапи деталізації фінансової звітності. Пооб'єктний (за статтями балансу) та циклічний підходи до проведення аудиту.
Методика аудиту за статтями фінансової звітності або Методика аудиту за циклами господарської діяльності: основні господарські операції, система контролю, завдання аудиту, джерела інформації, тести контролю, тести деталей операцій та залишків на рахунках, аналітичні процедури.
Контроль якості здійснення аудиту (за статтями фінансових звітів або за господарськими циклами).
5.8. Аудит та електронна обробка інформації
Вимоги до проведення аудиту в комп'ютеризованому середовищі. Системи електронної обробки даних. Операційні системи та додатки. Середовище електронної обробки даних.
Аудит системи електронної обробки даних. Документування інформації у процесі аудиту систем електронної обробки даних.
Контроль якості аудиту в умовах електронної обробки даних.
5.9. Завершення аудиту
Підсумкова оцінка суттєвості встановлених під час аудиту відхилень. Події після дати балансу. Операції пов'язаних сторін. Аудит облікових оцінок. Оцінка безперервності діяльності. Аналітичні процедури на етапі завершення аудиту. Запит юристу клієнта. Подання керівництва клієнта. Контроль якості проведеної роботи на етапі завершення аудиту.
5.10. Аудиторський висновок
Призначення і структура стандартного висновку аудитора. Причини модифікації висновків. Види і структура модифікованих висновків. Інша інформація, яка міститься у річному фінансовому звіті. Датування та повторна публікація аудиторських висновків.
Контроль якості на етапі складання аудиторського висновку.
5.11. Інші види аудиту та супутні аудиту послуги
Аудит прогнозної інформації. Особливості аудиту в малому бізнесі.
Види супутніх послуг. Огляд фінансових звітів: особливості угоди, основні процедури, звіт про огляд фінансових звітів. Компіляція фінансової інформації: особливості угоди, основні процедури, звітність про надання послуг з компіляції. Виконання погоджених процедур: особливості угоди, основні процедури, звітність про виконання погоджених процедур. Контроль якості супутніх аудиту послуг.
6. Оподаткування
6.1. Податкова система України
Суть та види податків. Функції оподаткування. Принципи побудови та структура системи оподаткування в Україні. Суб'єкти податкових відносин, їх права, обов'язки та відповідальність.
6.2. Прямі загальнодержавні податки
Податок на прибуток. Податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів. Плата (податок) за землю. Податок на доходи фізичних осіб.
6.3. Непрямі загальнодержавні податки та збори Податок на додану вартість. Акцизний збір. Мито.
6.4. Загальнодержавні збори
Державне мито. Збори до державних цільових фондів. Соціальні збори. Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Збір на обов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття. Збір на обов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності й затратами, зумовленими народженням і похованням. Збір на обов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.
Платежі за ресурси. Плата за користування надрами для видобування корисних копалин. Збір за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету. Плата за спеціальне використання водних ресурсів. Збір за спеціальне використання лісових ресурсів. Збір за забруднення навколишнього середовища. Єдиний збір, який справляється у пунктах пропуску через кордон України. Збір на розвиток виноградарства, садівництва та хмелярства. Збір до фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Плата за торговий патент на деякі види підприємницької діяльності.
Збір за використання радіочастотного ресурсу.
6.5. Місцеві податки та збори
Комунальний податок. Податок з реклами. Ринковий збір. Збір за припаркування автотранспорту. Готельний збір. Курортний збір. інші місцеві податки і збори.
6.6. Спрощена система оподаткування
Єдиний податок. Фіксований податок. Податок на промисел. Спеціальний торговий патент. Фіксований сільськогосподарський податок.
6.7. Податкове планування на підприємстві
Роль та сутність податкового планування. Методика планування.
7. Правові основи підприємницької діяльності
7.1. Правова система України
Поняття правової системи та її структура. Норми, інститути та галузі права. Форми права та загальні принципи їх застосування. Види нормативно-правових актів України за юридичною силою та визначення їх чинності. Застосування міжнародних договорів та їх співвідношення з національним законодавством. Роль судової практики у підприємницькому праві. Органи системи правосуддя та їх повноваження. Правосуддя в господарських відносинах.
7.2. Основи підприємницького права. Регулювання економічної конкуренції та банкрутства
Поняття підприємницької діяльності. Поняття, види, способи та порядок створення суб'єктів підприємницької діяльності. Державна реєстрація суб'єктів підприємницької діяльності. Вимоги до складу та змісту установчих документів суб'єктів підприємницької діяльності. Реорганізація та ліквідація суб'єктів підприємницької діяльності.
Поняття та ознаки банкрутства. Учасники процесу у справах про банкрутство. Основні стадії провадження у справі. Судові процедури, які застосовуються до боржника (банкрута).
Конкуренція як об'єкт правового регулювання. Принципи конкурентного права. Державна політика захисту економічної конкуренції. Антимонопольне регулювання. Контроль за економічною концентрацією підприємців в Україні.
7.3. Правові засади діяльності господарських товариств
Склад та джерела формування майна господарського товариства. Формування статутного капіталу, розміри мінімального статутного фонду, вклади учасників (засновників) господарських товариств відповідно до їх організаційно-правової форми. Органи управління господарських товариств: їх склад, порядок формування, повноваження, порядок прийняття рішень. Товариство з обмеженою відповідальністю. Товариство з додатковою відповідальністю. Товариство з повною відповідальністю. Командитне товариство. Акціонерне товариство. Акціонерний капітал: види акцій та форми їх випуску. Перехід права власності на акції (частки). Викуп акцій акціонерним товариством. Дивіденди. Позиковий капітал.
7.4. Право власності
Поняття та суб'єкти права власності. Форми власності. Державна, комунальна, колективна та приватна власність. Виникнення права власності. Припинення права власності. Обмеження права власності. Захист права власності.
7.5. Договірне право
Поняття і значення цивільно-правових договорів в підприємницькій діяльності. Правове регулювання договорів. Принципи договірного права. Види цивільно-правових договорів. Умови договору. Порядок та форма укладання договорів. Виконання договору. Способи забезпечення виконання договірних зобов'язань. Відповідальність за порушення договірних зобов'язань. Припинення договорів.
Особливості окремих видів договорів: договір купівлі-продажу; договір гуртової та роздрібної купівлі-продажу; договір поставки; договір міни. Бартерний договір; договір дарування та безоплатної передачі.
7.6. Основи трудового законодавства
Загальна характеристика трудового законодавства України. Трудовий договір: зміст, порядок укладання, зміна умов, припинення. Види трудового договору.
7.7. Державні наглядові та контрольні органи
Види державного контролю підприємницької діяльності. Система фінансового контролю в Україні. Основні органи державного контролю та їх повноваження.
7.8. Державне регулювання обліку та аудиту
Правове регулювання бухгалтерського обліку. Юридична відповідальність керівника та бухгалтера за організацію та достовірність бухгалтерського обліку і звітності. Правове регулювання аудиту. Юридична відповідальність аудитора.