• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про деякі питання застосування Законів України "Про арбітражний суд", "Про прокуратуру" та Арбітражного процесуального Кодексу України

Вищий арбітражний суд України  | Лист від 03.08.1992 № 01-8/912
Реквізити
  • Видавник: Вищий арбітражний суд України
  • Тип: Лист
  • Дата: 03.08.1992
  • Номер: 01-8/912
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Вищий арбітражний суд України
  • Тип: Лист
  • Дата: 03.08.1992
  • Номер: 01-8/912
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ВИЩИЙ АРБІТРАЖНИЙ СУД УКРАЇНИ
ГЕНЕРАЛЬНА ПРОКУРАТУРА УКРАЇНИ
Л И С Т
N 01-8/912, 8а/4исх. від 03.08.92
м.Київ
Головам арбітражних судів Республіки
Крим, областей та м.Києва
Прокурорам Республіки Крим, областей,
м.Києва та прирівненим до них
прокурорам
Про деякі питання застосування Законів України "Про арбітражний суд", "Про прокуратуру" та Арбітражного процесуального Кодексу України
( Лист слід застосовувати з урахуванням Рішення Конституційного Суду N 3-рп/99 від 08.04.99 згідно з Листом Вищого арбітражного суду N 01-8/184 від 21.04.99 )
З метою захисту прав та охоронюваних законом інтересів учасників господарських правовідносин, сприяння зміцненню законності у цій сфері та однакового застосування законів України "Про арбітражний суд", "Про прокуратуру" та Арбітражного процесуального Кодексу України Вищий Арбітражний Суд України та Генеральна прокуратура України вважають за необхідне дати такі роз'яснення.
1. Повноваження прокурора в арбітражному процесі визначені Законом України "Про прокуратуру" та Арбітражним процесуальним Кодексом України. При вирішенні питання про звернення до арбітражного суду з позовом прокурорам та їх заступникам необхідно виходити з того, що відповідно до статті 2 Арбітражного процесуального Кодексу України з такими позовами прокурори районів, міст, областей та Республіки Крим, а також прирівняні до них прокурори мають право звертатися тільки в інтересах держави, державних органів, державних підприємств та організацій.
2. Статтею 5 Арбітражного процесуального Кодексу України передбачено, що справи за заявою прокурора порушуються арбітражним судом незалежно від вжиття сторонами заходів доарбітражного врегулювання спорів.
При зверненні до арбітражного суду з позовом прокурори повинні додержуватись вимог Арбітражного процесуального Кодексу України щодо форми і змісту позовної заяви, приєднувати до неї необхідні документи та інші докази, а також дані про направлення сторонам копії позовної заяви. Якщо позовна заява не відповідає вимогам статті 54 Арбітражного процесуального Кодексу України, вона повинна бути повернута арбітром прокурору разом з доданими документами.
Перелік підстав для повернення позовної заяви, передбачений статтею 63 цього Кодексу, є вичерпним. Повертаючи заяву, арбітр зобов'язаний мотивувати свої дії.
3. Згідно зі статтею 29 Арбітражного процесуального Кодексу України прокурор бере участь в арбітражному процесі при розгляді справ, порушених за його заявою, а також у випадках, коли це передбачено законом чи визнано за необхідне арбітражним судом, зокрема при розгляді справ, які мають важливе громадське значення, зачіпають інтереси держави, трудових колективів чи значної частини населення.
Арбітражним судам, як це передбачено статтею 64 Арбітражного процесуального Кодексу України, у разі прийняття позовної заяви прокурора, необхідно не пізніше п'яти днів з дня її надходження надіслати йому ухвалу про порушення провадження у справі, в якій повідомити про час і місце проведення засідання та необхідні дії щодо підготовки справи до розгляду. Копію цієї ухвали, а також ухвалу, в якій визнано за необхідне участь прокурора в арбітражному процесі при розгляді справи, слід надсилати відповідно прокурору Республіки Крим, області чи м.Києва, а якщо справу розглядає Вищий Арбітражний Суд України - Генеральній прокуратурі України.
Питання про те, який прокурор буде брати участь в арбітражному процесі при розгляді справи, вирішує прокурор Республіки Крим, області чи м.Києва, а про участь прокурора при розгляді справи у Вищому Арбітражному Суді України - керівництво Генеральної прокуратури України.
4. Відповідно до статті 29 Арбітражного процесуального Кодексу України прокурор, якщо він брав участь у розгляді спору, або коли рішення зачіпає інтереси держави, має право вносити подання про перегляд рішень, ухвал та постанов арбітражного суду за нововиявленими обставинами з підстав, зазначених у статті 112 цього Кодексу.
У випадках, коли справа розглянута з участю прокурора, або коли рішення, ухвала, постанова зачіпають інтереси держави, прокурор має право принести по справі протест з підстав і за правилами, встановленими розділом XII Арбітражного процесуального Кодексу України і статтею 38 Закону України "Про прокуратуру". Протест прокурора подається до арбітражного суду, який вирішив справу, за виключенням протестів, що направляються у Вищий Арбітражний Суд.
Питання про необхідність участі прокурора у здійсненні перевірки рішення, ухвали, постанови в порядку нагляду, як це передбачено статтею 104 Арбітражного процесуального Кодексу України, може бути вирішено арбітражним судом незалежно від того, чи порушена справа за його заявою або ж принесено ним протест.
Щодо перевірки рішення, ухвали, постанови в порядку нагляду за протестом прокурора арбітражним судам, з метою забезпечення участі прокурора при розгляді протесту, слід письмово повідомляти його про час і місце засідання арбітражного суду.
5. Принесення протесту прокурора не зупиняє виконавчого провадження у справі арбітражного суду. Зупиняти таке провадження до закінчення перевірки у порядку нагляду має право арбітражний суд за клопотанням сторони або відповідного прокурора (стаття 100 Арбітражного процесуального Кодексу України).
Прокурори, які мають право принесення протесту по розглянутій арбітражним судом справі, можуть також, витребувавши справу, зупинити виконання рішення, ухвали і постанови арбітражного суду до закінчення провадження у справі (стаття 41 Закону України "Про прокуратуру").
6. Відповідно до статті 32 Закону України "Про арбітражний суд" арбітражні суди координують свою діяльність з органами прокуратури щодо запобігання порушень законодавства у сфері господарських відносин.
Зокрема, як це передбачено статтею 90 Арбітражного процесуального Кодексу України, у випадках, коли при вирішенні господарського спору арбітражний суд виявить у діяльності посадових осіб підприємств та організацій порушення законодавства, що містять ознаки дії, переслідуваної в кримінальному порядку, арбітражний суд повідомляє про цей факт органам прокуратури.
Копії повідомлень арбітражних судів можуть бути надіслані вищестоящому прокурору для здійснення контролю за вжиттям необхідних заходів. Про наслідки їх розгляду прокурори повинні своєчасно повідомляти арбітражні суди.
Голова Вищого Арбітражного
Суду України
Д.М.Притика
Генеральний прокурор
України
В.І.Шишкін