• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про деякі питання практики застосування статті 20 Господарського процесуального кодексу України

Вищий господарський суд України  | Лист від 03.08.2007 № 01-8/622
Реквізити
  • Видавник: Вищий господарський суд України
  • Тип: Лист
  • Дата: 03.08.2007
  • Номер: 01-8/622
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Вищий господарський суд України
  • Тип: Лист
  • Дата: 03.08.2007
  • Номер: 01-8/622
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЛИСТ
03.08.2007 N 01-8/622
Господарські суди України
Про деякі питання практики застосування статті 20 Господарського процесуального кодексу України
1. Матеріали справ та інформація, яка надходить до Вищого господарського суду України, свідчать, що в діяльності деяких учасників судового процесу набула поширення практика заявлення численних необґрунтованих відводів суддям господарських судів, спрямована виключно на штучне затягування судового процесу у власних цілях. Подібна практика суперечить, зокрема, вимогам статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, учасником якої є Україна, стосовно права кожного на розгляд його справи судом упродовж розумного строку.
У зв'язку з наведеним Вищий господарський суд України вважає за необхідне звернути увагу на таке.
Відповідно до частини третьої статті 20 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) сторони можуть заявити відвід судді з підстав, зазначених у частині першій цієї статті.
Згідно з частиною третьою статті 22 ГПК України сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їх процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
У випадку якщо на порушення приписів останньої з наведених норм ГПК України учасник судового процесу вдається до відвертого зловживання своїми правами шляхом заявлення численних відводів судді (суддям), явно спрямованих на свідоме затягування судового процесу, господарський суд не позбавлений права і можливості продовжити розгляд справи, в якій заявлено відвід, у тому ж засіданні з обов'язковим зазначенням про це в судовому рішенні та з наведенням у ньому відповідних мотивів.
2. Водночас вважаємо за доцільне підкреслити необхідність неухильного дотримання в діяльності господарських судів установленого частиною п'ятою статті 20 ГПК України триденного строку вирішення головою господарського суду або заступником голови господарського суду питання про відвід судді, оскільки дотримання зазначеної вимоги також спрямоване на розгляд судової справи упродовж розумного строку. З цією метою головам господарських судів України слід організувати роботу таким чином, щоб заяви про відвід суддів передавалися (за винятком окремих випадків, про які йшлося в пункті 1 цього листа) на розгляд голів або заступників голів названих судів не пізніше дня подання відповідної заяви.
До заяви про відвід судді, що передається на розгляд голови або заступника голови господарського суду, неодмінно мають додаватися матеріали справи, в якій заявлено відвід, оскільки відсутність відповідних матеріалів у названої посадової особи практично унеможливлює розгляд такої заяви.
Заступник Голови Вищого
господарського суду України

В.Москаленко