МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
ЛИСТ
12.01.2015 № 31-11420-08-10/558 |
<...>
Відповідно до пункту 6.10 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку , затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року № 88, у разі пропажі або знищення первинних документів, облікових регістрів і звітів керівник підприємства, установи письмово повідомляє про це правоохоронні органи та наказом призначає комісію для встановлення переліку відсутніх документів і розслідування причин їх пропажі або знищення. Для участі в роботі комісії запрошуються представники слідчих органів, охорони і державного пожежного нагляду. Результати роботи комісії оформляються актом, який затверджується керівником підприємства, установи. Копія акту направляється до органу, у сфері управління якого перебуває підприємство, установа, а також до державної податкової інспекції - підприємствами та в місцевий фінансовий орган - установами в 10-денний термін.
Порядок проведення інвентаризації активів і зобов'язань встановлено Положенням про інвентаризацію активів і зобов'язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02 вересня 2014 року № 879 (далі - Положення).
Проведення інвентаризації є обов'язковим у разі встановлення фактів крадіжок або зловживань, псування цінностей (на день встановлення таких фактів) в обсязі, визначеному керівником підприємства, відповідно до пункту 7 розділу I Положення .
Згідно з пунктом 8 розділу I Положення підприємства, які знаходяться на тимчасово окупованій території та/або на території проведення антитерористичної операції (або їх структурні підрозділи (відокремлене майно), які знаходяться на зазначених територіях), проводять інвентаризацію у випадках, обов'язкових для її проведення, тоді, коли буде можливість забезпечити безпечний і безперешкодний доступ уповноважених осіб до активів, первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку, в яких відображені зобов'язання і власний капітал цих підприємств. Зазначені підприємства зобов'язані провести інвентаризацію станом на 1 число місяця, наступного за місяцем, в якому не стало перешкод для доступу до активів, первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку, і відобразити результати інвентаризації в бухгалтерському обліку відповідного звітного періоду.
Згідно з розділом IV Положення за результатами проведеної інвентаризації висновки про виявлені розбіжності між фактичною наявністю активів і зобов'язань і даними бухгалтерського обліку, які наводяться в слічітельних відомостях, і пропозиції щодо їх врегулювання відображаються інвентаризаційною комісією в протоколі, який складається після закінчення інвентаризації та передається на розгляд і затвердження керівнику підприємства.
Результати інвентаризації на підставі затвердженого протоколу інвентаризаційної комісії відображаються в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності того звітного періоду, в якому закінчена інвентаризація.
Виявлені при інвентаризації втрати від псування цінностей списуються з балансу і відносяться щодо винних осіб у розмірі, визначеному відповідно до законодавства, у разі якщо винні особи не встановлені, вони зараховуються на позабалансовий рахунок до моменту встановлення винних осіб або закриття справи згідно із законодавством.
Бюджетними установами у разі встановлення недостач або втрат, що виникли внаслідок зловживань, відповідні матеріали протягом 5 днів після встановлення недостач і втрат передаються правоохоронним органам, а на суму виявлених нестач і втрат подається цивільний позов.
Відображення в бухгалтерському обліку сум невідшкодованих нестач і втрат від псування цінностей здійснюється на позабалансовому субрахунку 072 "Невідшкодовані нестачі і втрати від псування цінностей" відповідно до Плану рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 26 червня 2013 року № 611.
Порядок визначення розміру збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей визначено постановою Кабінету Міністрів України від 22 січня 1996 року № 116 та Законом України "Про визначення розміру збитків, завданих підприємству, установі, організації розкраданням, знищенням (псуванням), недостачею або втратою дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння та валютних цінностей" .
Директор Департаменту податкової, митної політики та методології бухгалтерського обліку | М. Чмерук |