ГУ ДФС у Закарпатській області
Лист
27.10.2016 № 466 |
Головне управління ДФС у Закарпатській області на виконання вимог ст. 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) розглянуло в межах своєї компетенції заяву про надання індивідуальної письмової консультації щодо оподаткування операцій з продажу або дарування нерухомого майна нерезидентом, та повідомляє таке.
Порядок оподаткування операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомого майна висвітлено у статті 172 розділу IV ПКУ зі змінами та доповненнями. Під продажем розуміється будь-який перехід права власності на об'єкти нерухомості, крім їх успадкування та дарування (п.172.8 ст. 172 ПКУ).
Відповідно до п. 172.1 ст. 172 ПКУ дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 Земельного кодексу України залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується. Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не розповсюджується на майно, отримане таким платником у спадщину.
Пунктом 172.9 ст. 172 ПКУ передбачено, що дохід від операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомості, що здійснюються фізичними особами – нерезидентами, оподатковується згідно із ст. 172 ПКУ в порядку, встановленому для резидентів, за ставкою, визначеною в п. 167.1 ст. 167 ПКУ (18 відсотків).
Відповідно до п. 172.5 ст. 172 ПКУ сума податку визначається та самостійно сплачується через банківські установи:
а) особою, яка продає або обмінює з іншою фізичною особою нерухомість, - до нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу, міни;
б) особою, у власності якої перебував об’єкт нерухомості, відчужений за рішенням суду про зміну власника та перехід права власності на таке майно.
При цьому, фізична особа зобов’язана відобразити дохід від такого відчуження у річній податковій декларації.
Кошти, майно, майнові чи немайнові права, вартість робіт, послуг, подаровані платнику податку, оподатковуються згідно із правилами, встановленими Розділом IV ПКУ для оподаткування спадщини(п. 174.6 ст. 174 ПКУ).
Підпунктом 174.2.3 п. 174.2 ст. 174 Розділу IV ПКУ передбачено, що для будь-якого об’єкта спадщини, в тому числі об’єкта нерухомості, що успадковується спадкоємцем від спадкодавця-нерезидента, та для будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем-нерезидентом від спадкодавця-резидента, ставка податку на доходи фізичних осіб, визначена у пункті 167.1 статті 167 ПКУ(18 відсотків).
Особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину(або дарунок).
Виходячи з вищевикладених норм податкового законодавства:
- дохід від операцій з продажу (обміну) об’єкту нерухомості, зокрема, квартири, яка перебуває у власності фізичної особи - нерезидента більше трьох років, та відчужується ним не частіше одного разу протягом звітного податкового року не оподатковується;
- дохід, отриманий нерезидентом від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об’єктів нерухомості зазначених у п. 172.1 ст. 172 ПКУ, або від продажу об’єкта нерухомості, не зазначеного в п. 172.1 ст. 172 ПКУ, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою, визначеною в п. 167.1 ст. 167 ПКУ, тобто 18 відсотків;
- дохід, отриманий фізичною особою-резидентом як дарунок (або в результаті укладення договору дарування) від фізичної особи-нерезидента оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою, визначеною у пункті 167.1 статті 167 ПКУ, тобто 18 відсотків.
Довідково повідомляємо, що інформаційно-довідковий департамент Державної фіскальної служби України надає відповіді на запитання платників податків з питань застосування податкового законодавства та порядку нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за телефоном 0-800-501-007 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів) з 8.00 до 20.00 (крім суботи та неділі) та в Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі на офіційному сайті Державної фіскальної служби України за адресою sfs.gov.ua.
Перший заступник начальника Головного управління | О.М. Гопа |