• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про деякі питання, повязані з вирішенням спорів про розірвання договорів на охорону банківських установ

Вищий арбітражний суд України  | Лист від 27.11.1998 № 01-8/447 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Вищий арбітражний суд України
  • Тип: Лист
  • Дата: 27.11.1998
  • Номер: 01-8/447
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Вищий арбітражний суд України
  • Тип: Лист
  • Дата: 27.11.1998
  • Номер: 01-8/447
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
ВИЩИЙ АРБІТРАЖНИЙ СУД УКРАЇНИ
Л И С Т
N 01-8/447 від 27.11.98
м.Київ
Арбітражним судам України
( Лист відкликано на підставі Листа Вищого арбітражного суду N 01-8/91 від 02.03.2000 )
Про деякі питання, пов'язані з вирішенням спорів про розірвання договорів на охорону банківських установ
У зв'язку з виникненням питань, пов'язаних з розглядом справ у спорах про розірвання договорів на охорону банківських установ Державною службою охорони при Міністерстві внутрішніх справ України за позовами згаданих установ Вищий арбітражний суд України звернувся з відповідним запитом до Національного банку України, який листом від 16.11.98 N 18-116/2488 повідомив таке.
"Відповідно до статті 54 Закону України "Про банки і банківську діяльність" банки забезпечують захист банківської інформації, коштів та майна шляхом створення відповідних систем захисту, служб охорони банківських об'єктів відповідно до законодавства України та нормативних актів Національного банку.
Основними нормативно-правовими актами, якими до останнього часу регулювалось питання охорони установ банків, були:
- постанова Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1993 року N 615 "Про заходи щодо вдосконалення охорони об'єктів державної та інших форм власності", якою затверджено Перелік об'єктів, що підлягають обов'язковій охороні підрозділами Державної служби охорони при Міністерстві внутрішніх справ за договорами;
- Інструкція з охорони установ банків України підрозділами міліції при органах внутрішніх справ, затверджена спільним наказом МВС України та НБУ від 12.06.92 р. N 372 ДСК/32 ДСК. Відповідно до пункту 1.1. вищевказаної Інструкції установи банків України, що здійснюють касове обслуговування клієнтів і мають сховища (комори) цінностей, охороняються стаціонарними постами міліції підрозділів охорони при органах внутрішніх справ на підставі договорів про охорону установ банків України, що укладаються між відповідними установами банку та підрозділами охорони.
З прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 21 вересня 1998 року N 1465 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1993 р. N 615" з Переліку об'єктів, що підлягають обов'язковій охороні підрозділами ДСО при МВС України за договорами, було вилучено установи банків, що мають сховища грошей, та їхні об'єкти, а також встановлено, що охорона банківських установ здійснюється в порядку, визначеному Національним банком та Міністерством внутрішніх справ.
Таким чином, виходячи з наведеного, можна дійти висновку, що охорона банківських установ має здійснюватися відповідно до вимог Інструкції з охорони установ банків України підрозділами міліції при органах внутрішніх справ, затвердженої спільним наказом МВС України та НБУ від 12.06.92 р. N 372 ДСК/32 ДСК. Але, враховуючи внесені зміни до постанови КМУ від 10 серпня 1993 р. N 615, зазначена Інструкція, з нашої точки зору, не відповідає нормам тих актів законодавства, що мають вищу юридичну силу за неї, і тому потребує приведення у відповідність з вимогами чинного законодавства, зокрема, Закону України "Про банки і банківську діяльність", нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, Національного банку України.
Так, на сьогодні Національним банком України спільно з ДСО при МВС України розроблено і узгоджується проект Інструкції з організації охорони установ банків України, яка, зокрема, передбачає здійснення охорони банківських установ при певних обсягах цінностей, що зберігаються, власною службою охорони банків. Прийняття зазначеного нормативного акта протягом листопада-грудня поточного року надасть змогу, з нашої точки зору, врегулювати питання охорони установ банків відповідно до вимог чинного законодавства України.
Крім того, вважаємо за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до статті 17 Закону України "Про банки і банківську діяльність", вимог пункту 1.3. Положення про порядок видачі банкам ліцензії на здійснення банківських операцій, затвердженого постановою Правління НБУ від 06.05.98 р. N 181, банки мають право виконувати операції, які передбачені статтею 3 вищевказаного Закону, лише після отримання від Національного банку України ліцензії на виконання банківських операцій.
Вищезазначеним Положенням про порядок видачі банкам ліцензії на здійснення банківських операцій встановлені умови видачі ліцензій банками на касове обслуговування клієнтів.
Так, Національний банк України видає банку ліцензію у разі виконання останнім вимог, викладених у розділах 3 - 6 цього Положення, а також особливих умов, однією з яких, зокрема, для установ банків із щоденними обсягами зберігання цінностей понад 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян є відповідність організації охорони банків вимогами "Інструкції з охорони установ банків України підрозділами міліції при органах внутрішніх справ", затвердженої спільним наказом МВС України та НБУ від 12.06.92 р. N 372 ДСК/32 ДСК.
Крім того, відповідно до пункту 4.10. Положення про порядок створення і реєстрації комерційних банків, затвердженого постановою Правління НБУ від 21.07.98 N 281, Національний банк України для відкриття філій та представництв комерційним банкам передбачає проведення обов'язкової перевірки регіональним управлінням НБУ за місцезнаходженням філії відповідності організації її охорони вимогам Інструкції з охорони установ банків України підрозділами міліції при органах внутрішніх справ, затвердженої спільним наказом МВС України та Національного банку України від 12.06.92 р. N 372 ДСК/32 ДСК, - для філії з щоденними обсягами зберігання цінностей понад 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Враховуючи наведене, на нашу думку, при вирішенні господарських спорів з порушеного питання слід застосовувати вищезазначену Інструкцію, але з врахуванням вимог, передбачених змінами до постанови КМУ від 10.08.93 р. N 615, а також нормативними актами Національного банку України".
У вирішенні названих вище спорів арбітражним судам слід враховувати позицію Національного банку України, викладену у згаданому листі.
Заступник Голови Вищого
арбітражного суду України

А.Осетинський