• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про передачу реєстру акціонерів новому реєстратору у звязку з закінченням терміну дії договору на ведення реєстру

Професійна асоціація реєстраторів і депозитаріїв | Лист від 03.12.2001 № 01-03/411
Реквізити
  • Видавник: Професійна асоціація реєстраторів і депозитаріїв
  • Тип: Лист
  • Дата: 03.12.2001
  • Номер: 01-03/411
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Професійна асоціація реєстраторів і депозитаріїв
  • Тип: Лист
  • Дата: 03.12.2001
  • Номер: 01-03/411
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ПРОФЕСІЙНА АСОЦІАЦІЯ РЕЄСТРАТОРІВ І ДЕПОЗИТАРІЇВ
Л И С Т
N 01-03/411 від 03.12.2001
Про передачу реєстру акціонерів новому реєстратору у зв'язку з закінченням терміну дії договору на ведення реєстру
На Ваш запит про передачу реєстру акціонерів у випадку закінчення терміну дії договору на ведення реєстру відповідаємо наступне.
З запиту та доданих до нього документів випливає, що до реєстратора від емітента надійшов лист, яким нагадувалось про закінчення терміну дії договору на ведення реєстру та повідомлялось про небажання емітента продовжувати термін його дії.
Крім цього, в листі було зазначено про те, що у зв'язку з неможливістю прийняття загальними зборами емітента рішення про передачу ведення реєстру іншому реєстратору правління емітента використовуючи норми п.1.2 Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів (надалі - Положення), затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (надалі - Комісія) від 26.05.98 р. N 60, із змінами та доповненнями, внесеними рішеннями Комісії від 19.06.2001 р. N 190, за погодженням зі спостережною радою прийняло таке рішення.
Проаналізувавши описану ситуацію у відповідності з вимогами чинного законодавства України вважаємо за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до частини 7 п.1.2 Положення реєстроутримувач, який вів систему реєстру до дати закриття реєстру, та новий реєстроутримувач здійснюють передачу та прийняття системи реєстру, починаючи з дати закриття реєстру, у порядку, установленому цим Положенням. Якщо у визначений термін рішення про передачу ведення реєстру новому реєстратору не може бути прийняте загальними зборами акціонерів, виконавчий орган емітента (правління) за погодженням із спостережною радою (за її наявності) приймає рішення про обрання тимчасового реєстроутримувача та передачі йому ведення реєстру на строк до прийняття рішення про обрання нового реєстроутримувача на найближчих загальних зборах.
Таким чином, вказана норма Положення передбачає можливість прийняття рішення про передачу ведення реєстру іншому реєстроутримувачу виконавчим органом акціонерного товариства (правлінням) за погодженням зі спостережною радою (за її наявністю).
Відповідно до ч.3 ст.47 Закону України "Про господарські товариства" від 19.09.2001 р. правління вирішує всі питання діяльності акціонерного товариства, крім тих, які належать до компетенції загальних зборів і ради акціонерного товариства (спостережної ради). Загальні збори можуть внести рішення про передачу частини належних їм прав до компетенції правління.
Частиною 6 ст.41 цього ж Закону встановлений наступний перелік повноважень, які належать до виключної компетенції загальних зборів акціонерів і не можуть бути передані іншим органам товариства:
- внесення змін до статуту товариства;
- затвердження річних результатів діяльності акціонерного товариства, включаючи його дочірні підприємства, затвердження звітів і висновків ревізійної комісії, порядку розподілу прибутку, строку та порядку виплати частини прибутку (дивідендів), визначення порядку покриття збитків;
- створення, реорганізація та ліквідація дочірніх підприємств, філій та представництв, затвердження їх статутів та положень;
- прийняття рішення про припинення діяльності товариства, призначення ліквідаційної комісії, затвердження ліквідаційного балансу. Отже, прийняття рішення про передачу ведення реєстру не віднесено частиною 6 ст.41 Закону України "Про господарські товариства" до виключної компетенції загальних зборів акціонерного товариства.
Проте, згідно зі ст.9 Закону України "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні" від 10.12.97 р. (надалі - Закон) рішення про передачу ведення реєстру власників іменних цінних паперів приймається виключно на загальних зборах акціонерів.
Загальні збори акціонерів або спостережна рада акціонерного товариства затверджують умови договору на ведення реєстру власників іменних цінних паперів в порядку, визначеному статутом товариства. У разі неукладення договору протягом тридцяти календарних днів Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку надсилає товариству розпорядження про необхідність його укладення, а у разі невиконання зазначеного розпорядження протягом п'ятнадцяти календарних днів притягує посадових осіб товариства до відповідальності відповідно до Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".
Рішення про передачу ведення тимчасового реєстру акціонерів до проведення перших загальних зборів приватизованого підприємства і до розміщення не менше 60 відсотків акцій для підприємств, що знаходяться в процесі приватизації, приймається правлінням підприємства, що приватизується.
Таким чином, Законом передбачено повноваження правління акціонерного товариства приймати рішення про передачу ведення тимчасового реєстру лише в наступних випадках:
- акціонерне товариство створено в процесі приватизації і перші загальні збори не проводились;
- акціонерне товариство знаходиться в процесі приватизації і розміщено не більше ніж 60 % його акцій.
У всіх інших випадках, повноваження по прийняттю рішення про передачу ведення реєстру вказаною статтею Закону віднесено до виключної компетенції загальних зборів акціонерного товариства.
При цьому звертаємо увагу на те, що відповідно до частини 7 Прикінцевих положень Закону до приведення законодавства у відповідність з цим Законом закони та інші нормативні акти України, прийняті до набрання чинності Законом України "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні", діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Чинна редакція статті 41 Закону України "Про господарські товариства" встановлена Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про господарські товариства", який прийнятий 23 грудня 1997 року.
В свою чергу, Закон, згідно з частиною 1 його Прикінцевих положень, набув чинності з дня його опублікування в газеті "Урядовий кур'єр" (згідно з пунктами 1, 4 та 6 Указу Президента України "Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності" від 10.06.97 р.), тобто з 10.01.98 р.
Враховуючи вищезазначене, вважаємо, що чинна редакція ст.41 Закону "Про господарські товариства" діє в частині, що не суперечить відповідним нормам, встановленим ст.9 Закону, і, відповідно, прийняття рішення про передачу ведення реєстру відноситься до виключної компетенції загальних зборів.
Таким чином, вважаємо, що пункт 1.2 Положення в частині повноважень правління акціонерного товариства приймати рішення про передачу ведення реєстру не в повній мірі відповідає вимогам Закону.
Слід зазначити, що відповідно до частини 2 ст.4 Господарського процесуального кодексу України від 06.11.91 р. (у редакції Закону України від 21.06.2001 р.) господарський суд не застосовує акти державних та інших органів, якщо ці акти не відповідають законодавству України.
Отже, при розгляді у господарському суді спору щодо вищевказаного питання, суд не буде застосовувати норми Положення, що не відповідають вимогам Закону.
Відповідно до ч.3 п.8.10 Положення емітент зобов'язаний інформувати реєстроутримувача, який веде систему реєстру про призначення нового реєстроутримувача.
Вказаний обов'язок емітента встановлюється також абзацами 3, 4 п.11.1 Положення, згідно з якими емітент зобов'язаний:
- протягом трьох робочих днів з моменту прийняття відповідних рішень інформувати реєстроутримувача про зміни та доповнення до установчих документів, про зміни, що стосуються прав власників іменних цінних паперів, щодо загальних зборів, які плануються, нових емісій цінних паперів емітента та надавати будь-яку іншу інформацію, що є суттєвою для ведення системи реєстру;
- надавати реєстроутримувачу інформацію щодо рішень органів управління емітента, що стосується діяльності емітента, та впливають на фактори, що є важливими для виконання реєстроутримувачем своїх обов'язків. Вказану інформацію емітент повинен надавати реєстроутримувачу в письмовій формі протягом трьох робочих днів з моменту прийняття відповідного рішення, засвідчену підписом керівника і печаткою емітента.
Зазначені норми Положення встановлюють форму подання емітентом повідомлення про рішення його органів, проте не визначають який саме обсяг інформації повинні містити такі повідомлення (повинні зазначатись реквізити протоколів рішень органів емітента чи до повідомлення необхідно додавати засвідчені у встановленому порядку копії цих документів).
Вважаємо, що ці питання можуть бути врегульовані договором на ведення реєстру, укладеному між реєстратором та емітентом.
Якщо договором на ведення реєстру названі питання не врегульовані, вважаємо, що при визначенні, яку саме інформацію необхідно зазначати в подібних повідомленнях, емітент повинен, передусім, враховувати той обсяг інформації, на підставі якого реєстратор матиме змогу визначити правомірність та законність рішення відповідного органу емітента.
Згідно з ч.3 п.8.10 Положення дата закриття реєстру відміняється сторонами, якщо до початку її дії емітент не призначив нового реєстроутримувача відповідно до вимог цього Положення.
Нова дата закриття реєстру визначається сторонами за згодою (у разі недосягнення згоди кожна із сторін має право звернутись до суду). До призначення нової дати закриття реєстру ведення реєстру здійснює попередній реєстроутримувач.
Грунтуючись на вищенаведених висновках, вважаємо, що рішення правління емітента про передачу ведення реєстру, яке прийняте правлінням з перевищенням встановленої законом компетенції, не повинно розглядатись як підстава для закриття реєстру та передачі його новому реєстратору.
На нашу думку, у такому випадку дата закриття реєстру повинна бути відмінена і до прийняття рішення про передачу ведення реєстру компетентним органом емітента та до настання нової дати закриття реєстру ведення реєстру повинен здійснювати попередній реєстроутримувач.
Президент ПАРД О.Кий