• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про деякі питання розірвання договору на ведення реєстру та передачі реєстру

Професійна асоціація реєстраторів і депозитаріїв | Лист від 19.11.2001 № 01-03/388
Реквізити
  • Видавник: Професійна асоціація реєстраторів і депозитаріїв
  • Тип: Лист
  • Дата: 19.11.2001
  • Номер: 01-03/388
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Професійна асоціація реєстраторів і депозитаріїв
  • Тип: Лист
  • Дата: 19.11.2001
  • Номер: 01-03/388
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ПРОФЕСІЙНА АСОЦІАЦІЯ РЕЄСТРАТОРІВ І ДЕПОЗИТАРІЇВ
Л И С Т
N 01-03/388 від 19.11.2001
м.Київ
Про деякі питання розірвання договору на ведення реєстру та передачі реєстру
На Ваш запит про деякі питання, пов'язані з розірванням договору на ведення реєстру власників іменних цінних паперів, на підставі доданих до запиту документів відповідаємо наступне.
З запиту випливає, що до реєстратора від емітента надійшло письмове повідомлення про припинення дії договору на ведення реєстру (надалі - Договір), підписане керівником емітента, проте не засвідчене його печаткою.
У відповідь реєстратор надіслав проект угоди про розірвання Договору, відобразивши в ній всі неврегульовані Договором умови.
Проаналізувавши ситуацію у відповідності з вимогами чинного законодавства України, вважаємо за необхідне зазначити наступне.
1. Пунктом 8.5 Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів (надалі - Положення), затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (надалі - Комісія) від 26.05.98 р. N 60, із змінами та доповненнями, внесеними рішенням Комісії від 19.06.2001 р. N 190, встановлений наступний порядок припинення дії договору на ведення реєстру в односторонньому порядку:
сторона, яка прийняла рішення про розірвання договору та визначила дату припинення його дії, повинна у письмовій формі повідомити другу сторону про припинення дії договору не менш ніж за 45 календарних днів до дати припинення дії договору.
При цьому згідно з п. 8.10Положення датою закриття реєстру у вищезазначеному випадку є дата припинення дії договору.
Пунктом 5.5 Договору передбачена ідентична процедура.
Таким чином, згадане повідомлення емітента має вирішальне значення як для визначення дати припинення дії договору, так і для визначення дати закриття реєстру (що згідно з ч. 6 п. 1.1 Положення матиме наслідком припинення виконання будь-яких операцій реєстратора, у тому числі перереєстрації прав власності на цінні папери).
Частиною 1 п. 4.4 Положення визначений перелік основних вхідних документів системи реєстру (вимоги до оформлення та реквізитного складу яких встановлені у пп. 4.4.1 - 4.5.2 Положення).
При цьому повідомлення емітента про розірвання договору на ведення реєстру та визначення дати його припинення не міститься в названому переліку.
Відповідно до частини 3 п. 4.4 Положення, крім основних вхідних документів системи реєстру, до реєстратора можуть надходити інші запити та розпорядження.
В кожному такому документі мають бути вказані:
- найменування документа;
- дані особи, яка склала документ;
- зміст запиту або розпорядження;
- перелік супроводжуючих документів;
- дата складання;
- підпис особи, яка склала документ, та, для юридичних осіб, відбиток печатки юридичної особи.
Приймаючи до уваги вищезазначене, вважаємо, що письмове повідомлення емітента про визначення дати припинення дії договору повинно відповідати як вимогам п.8.5 Положення, так і вимогам, встановленим частиною 3 п. 4.4 Положення.
Таким чином, письмове повідомлення емітента про дату припинення дії договору на ведення реєстру повинно містити як підпис посадової особи емітента, яка відповідно до Статуту має право діяти від імені емітента без довіреності, так і відбиток його печатки.
Пункт 2.2.1 Договору встановлює обов'язок Емітента надавати Реєстратору інформацію про рішення органів управління Емітента, які стосуються порядку діяльності Емітента і торкаються питань, що носять істотний характер, для здійснення Реєстратором своїх обов'язків за даним Договором. Вказана інформація надається Реєстратору в усній формі протягом робочого дня з моменту прийняття рішення та протягом 3 (трьох) робочих днів виключно у письмовому вигляді. Надана інформація засвідчується печаткою Емітента і підписом його двох посадових осіб.
Отже, вказаним пунктом Договору передбачені додаткові (порівняно з ч. 3 п.4.4 Положення) вимоги щодо підписання та засвідчення письмових повідомлень Емітента.
Підсумовуючи вищеперелічене, вважаємо, що письмове повідомлення емітента про припинення дії договору на ведення реєстру, оформлене та засвідчене з порушеннями вимог, встановлених Положенням та Договором, не повинно розглядатись реєстратором як таке, що має юридичне значення і має наслідком розірвання договору та закриття реєстру.
Оскільки згідно з п.7.2 Положення реєстратор зобов'язаний на будь-яке звернення будь-яких осіб надіслати мотивовану відповідь про вчинення дій, що містились у зверненні, або мотивовану відмову у їх вчиненні, у разі отримання подібного повідомлення емітента, реєстратор зобов'язаний звернути увагу емітента на неналежне оформлення і засвідчення повідомлення та зазначити на можливість його прийняття до виконання в разі доопрацювання згідно з вимогами Положення та Договору.
2. Як вище було зазначено, пункт 5.5 Договору передбачає можливість розірвання цього Договору з ініціативи будь-якої із сторін за письмовим повідомленням іншої сторони не менше ніж за 45 днів до дати припинення дії Договору.
При цьому зазначеним пунктом Договору передбачається обов'язок реєстратора співробітничати з емітентом для забезпечення процесу передачі реєстру протягом 5 днів після підписання сторонами угоди про розірвання Договору чи після закінчення терміну його дії.
Оскільки відповідно до п. 5.8 Договору термін дії Договору не визначається (що передбачає неможливість визначення моменту закінчення його дії), вважаємо, що обов'язковою умовою припинення договірних відносин між емітентом та реєстратором за Договором, крім письмового повідомлення про припинення його дії, є також угода сторін про його розірвання.
В свою чергу, вказане письмове повідомлення про припинення дії договору у цьому випадку необхідно розглядати як інформаційне повідомлення стороні про визначення дати закриття реєстру, до якої сторони повинні виконуватися всі необхідні дії, пов'язані з розірванням договору (у тому числі і укладення угоди про розірвання договору).
На нашу думку, зазначена позиція підтверджується також відповідними нормами Глави 19 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК) "Припинення зобов'язань", стаття 211 якого встановлює як один з випадків припинення зобов'язання угоду сторін про припинення певного зобов'язання.
При цьому інші норми ЦК не тільки не передбачають можливості припинення зобов'язання в односторонньому порядку, а й встановлюють заборону відмови від зобов'язання в односторонньому порядку (ст. 162 ЦК).
Крім цього, пункт 8.4 Положення, поряд з іншими обов'язковими умовами, встановлює обов'язковість врегулювання в договорі на ведення реєстру відносин, що стосуються порядку передачі реєстру, умов передачі реєстру, відповідальність реєстратора за збереження документів системи реєстру.
В свою чергу, з вищеперелічених умов Договором врегульовані лише окремі умови передачі реєстру (п. 5.5 Договору зазначає про необхідність оплати до дати закриття реєстру заборгованості перед реєстратором та витрат, пов'язаних з підготовкою та передачею реєстру), проте Договір не містить норм щодо порядку передачі реєстру та взагалі не врегульовує права та обов'язки сторін щодо збереження документів протягом певного терміну після припинення ведення реєстру:
Таким чином, необхідність укладання між реєстратором та емітентом угоди про розірвання Договору обумовлена також встановленим пунктом8.4 Положення обов'язком сторін врегулювати вищеперелічені відносини.
Слід зазначити, що згідно з вимогами п. 8.4 та ч. 5 п.8.10 Положення реєстратор здійснює передачу реєстру за умови оплати емітентом послуг щодо ведення системи реєстру та його передачі, якщо інше не передбачено договором.
Договір не тільки не встановлює інші правила щодо передачі реєстру, а й прямо встановлює обов'язок емітента до дати закриття реєстру оплатити заборгованість за послуги по веденню системи реєстру та витрати, пов'язані з процедурою підготовки до передачі і передачі реєстру.
Отже, згадані нормиПоложення та Договору встановлюють право реєстратора не здійснювати передачу реєстру до оплати емітентом названих послуг.
Аналіз перелічених вище норм Положення дає підстави стверджувати про можливість виникнення ситуації, коли визначена емітентом дата закриття реєстру настала, а реєстратор, використовуючи встановлене пп. 8.4, 8.10 Положення право, відмовляється від передачі реєстру.
В цьому випадку недосконалість зазначених вимогПоложення може призвести до порушення прав акціонерів вносити зміни до системи реєстру.
Вважаємо, що в такому випадку дії реєстратора по відмові в передачі реєстру відповідають вимогам чинного законодавства та Договору (крім цього, реєстратор здійснює дії, направлені на врегулювання відносин за Договором), а емітент, в свою чергу, порушує вимоги Договору в частині оплати послуг реєстратора до дати закриття реєстру.
Президент ПАРД О.Кий