МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ЛИСТ
25.06.2019 N 37/0/23-19/133 |
Юридичним департаментом Мінсоцполітики розглянуто Ваші звернення від 24.05.2019 р. та 25.05.2019 р. і в межах компетенції повідомляється.
Відповідно до частини першої статті
3 Кодексу законів про працю України (далі -
КЗпП) законодавство про працю регулює трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами.
Згідно зі статтею
24 КЗпП працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2.4 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої
наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.93 р. N 58 (зі змінами), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.08.93 р. за N 110) (далі - Інструкція), усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).
Пунктом 2.15 Інструкції передбачено, що з кожним записом, що заноситься до трудової книжки на підставі наказу (розпорядження) про призначення на роботу, переведення і звільнення власник або уповноважений ним орган зобов'язаний ознайомити працівника під розписку в особистій картці, в якій має повторюватися відповідний запис з трудової книжки (вкладиша).
Частиною першою статті
16 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" встановлено, що помічники адвоката працюють на підставі трудового договору (контракту), укладеного з адвокатом, адвокатським бюро, адвокатським об'єднанням, з додержанням вимог цього Закону і законодавства про працю.
Дотримання вимог законодавства при укладенні цивільно-правових договорів не належить до компетенції Мінсоцполітики.
Під поняттям "позаштатні працівники", яке трудовим законодавством не визначено, вважаються працівники, які виконують роботу без зарахування їх до штатного складу підприємства, установи чи організації.
До позаштатних працівників належать переважно страхові агенти, артисти концертних організацій і кіностудій, викладачі вищих та середніх спеціальних навчальних закладів з погодинною оплатою праці тощо.
На таких працівників, відповідно до статті
48 КЗпП, ведуться трудові книжки за умови, якщо вони підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.
Щодо детального роз'яснення особливостей укладення договорів цивільно-правового характеру рекомендується звернутися до Міністерства юстиції України.
З інших питань, викладених у Ваших листах, рекомендується звернутися до Державної служби статистики України.
Одночасно повідомляємо, що листи Міністерства не є нормативно-правовими актами, за своєю природою вони носять інформаційний, рекомендаційний та необов'язковий характер.
Директор Юридичного департаменту | О. Туліна |