ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
27.04.2017 N 16/6/99-99-12-02-03-15/ІПК
Державна фіскальна служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), надає індивідуальну податкову консультацію на звернення Товариства з обмеженою відповідальністю (далі - Товариство) щодо спрощеної системи оподаткування.
Товариство повідомило, що є платником єдиного податку третьої групи за ставкою 5 (п'ять) відс., який обрав спрощену систему оподаткування, обліку та звітності (далі - Платник, Податок). Товариство використовує два банківські валютні рахунки: поточний та депозитний, і просить надати відповіді на такі запитання:
1. "Якщо Товариство переказало залишок іноземних валютних коштів з власного поточного рахунку одного банку у інший, то чи є такий переказ із власного поточного рахунку одного банку на власний же поточний рахунок у іншому банку господарською операцією у цілях нарахування курсових різниць у податковому обліку?"
2. "Як у 2017 році визначається дохід юридичної особи - платника єдиного податку від продажу інвалюти, що надійшла у минулому кварталі у разі, якщо інвалюта минулого кварталу була перерахована з поточного інвалютного рахунку на депозитний, а потім на поточний для її продажу?
тобто:
чи потрібно враховувати у дохід платника єдиного податку різницю між сумою гривень від перерахунку інвалюти у гривні, визначену за курсом Національного банку України на дату надходження інвалюти на поточний рахунок у минулому кварталі з сумою гривень, отриманою при продажу цієї інвалюти на міжбанківському ринку?
чи потрібно враховувати у дохід платника єдиного податку різницю між сумою гривень, визначену за курсом Національного банку України на дату надходження іноземної валюти на поточний рахунок у минулому кварталі з сумою гривень, отриманою на поточний рахунок вдруге - у день продажу цієї іноземної валюти (при переказі валюти з депозитного рахунку підприємства на поточний рахунок підприємства же)?"
3. "Чи треба визначати дохід платника єдиного податку за курсовими різницями і по бухгалтерському обліку визначаючи курсові ризниці по П(С)БО 21, і по касовому обліку при продажу валюти, як це пропонують у ЗІР?"
Об'єктом оподаткування Податком вважається отриманий у податковому (звітному) періоді будь-який дохід (п. 2 п. 292.1 ст. 292 Кодексу). При цьому дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України на дату отримання такого доходу (п. 292.5 ст. 292 Кодексу).
Платники, керуючись пп. 44.2, 44.3 ст. 44 та пп. 296.1.3 п. 296.1 ст. 296 Кодексу, з метою визначення об'єкта оподаткування Податком визнають доходи і витрати за національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку (п. 10 розд. І Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 25 "Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.02.2000 р. N 39, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 15.03.2000 р. за N 161/4382).
Зокрема, дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена (п. 5 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 "Дохід", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 р. N 290, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.1999 р. за N 860/4153, (далі - Положення 15). При цьому критерії визнання доходу в Положенні 15 застосовуються окремо до кожної операції. Разом з тим критерії Положення 15 потрібно застосовувати до окремих елементів однієї операції або до двох чи більше операцій разом, якщо це випливає із суті такої господарської операції (операцій).
Водночас Платник для визначення доходу, що виникає в результаті операцій з іноземною валютою (далі - Валюта), у тому числі і як різниця вартості Валюти в гривні, визначеної за курсом Національного банку України на дату надходження Валюти на поточний рахунок (рахунки) (далі - Рахунок) у попередніх податкових (звітних) періодах із вартості Валюти в гривні, отриманою на Рахунок у поточному податковому (звітному) періоді, має керуватися, зокрема, нормами Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 21 "Вплив змін валютних курсів", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 10.08.2000 р. N 193, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17.08.2000 р. за N 515/4736.
Бухгалтерський облік господарської операції здійснюється на підставі первинних документів, що фіксують факт здійснення такої операцій, як дії або події, що викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства (ст. 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні"). У результаті будь-яка операція, підтверджена первинними документами, які фіксують факти здійснення господарських операцій, відображається згідно з правилами бухгалтерського обліку під час формування фінансового результату.
Кодексом визначено термін "курсова різниця" для цілей порядку оподаткування доходів фізичних осіб під час операцій купівлі-продажу цінних паперів, номінованих в іноземній валюті (пп. 14.1.96-1 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Разом з тим у 2017 році під час визначення об'єкта оподаткування Податком у частині доходу, отриманого у Валюті, Товариству слід керуватися таким.
Дохід Платника включає позитивну різницю між доходом, отриманим у податковому (звітному) періоді від продажу Валюти, що надійшла на Рахунок Платника від здійснення господарських операцій з експорту або отримання Валюти у формі відсотків за валютним депозитним рахунком та доходом, отриманим (облікованим) від здійснення перерахунку вартості Валюти за курсом Національного банку України на дату надходження такої Валюти на Рахунок у такому податковому (звітному) періоді.
Дохід Платника включає позитивну різницю між перерахунком вартості Валюти за курсом Національного банку України на дату надходження Валюти на Рахунок Платника, у тому числі внесеного на депозитний рахунок у Валюті, та вартості Валюти за курсом Національного банку України на дату закінчення звітного кварталу, пропорційно частині, що залишилася на Рахунку Платника, у тому числі внесеного на депозитний рахунок у Валюті.
Дохід Платника, що реалізував Валюту після дати звітного балансу, включає позитивну різницю між вартістю Валюти на дату продажу та доходом, отриманим від здійснення перерахунку такої Валюти в гривні на дату закінчення попереднього звітного кварталу.
Водночас, зважаючи на норми п. 2 ст. 6 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" щодо повноважень із регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності, у тому числі й затвердження національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку, з інших питань бухгалтерського обліку доходів від курсових різниць, доцільно звернутись до Міністерства фінансів України.