• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо оподаткування податком на додану вартість

Міністерство фінансів України  | Лист від 12.05.2022 № 11320-10-61/9749
Реквізити
  • Видавник: Міністерство фінансів України
  • Тип: Лист
  • Дата: 12.05.2022
  • Номер: 11320-10-61/9749
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство фінансів України
  • Тип: Лист
  • Дата: 12.05.2022
  • Номер: 11320-10-61/9749
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВОФІНАНСІВУКРАЇНИ
ЛИСТ
12.05.2022 №11320-10-61/9749
Державна митна служба України
Українська асоціація виробників тютюнових виробів "Укртютюн"
Щодо оподаткування податком на додану вартість
Міністерство фінансів України розглянуло лист Української асоціації виробників тютюнових виробів "Укртютюн" (далі - Асоціація) від 11.05.2022 №17/76 щодо митного оформлення підакцизних товарів, для яких встановлені максимальні роздрібні ціни, та повідомляє.
У листі Асоціації зазначається, що під час митного оформлення тютюнових виробів для електричного нагрівання (далі - ТВЕН) службові особи митниці визначають базу оподаткування податком на додану вартість за максимальною роздрібною ціною, яка була встановлена імпортером на дату ввезення такої продукції на територію України.
З метою недопущення неправильного застосування норм Податкового кодексу України та Митного кодексу України при визначенні бази оподаткування податком на додану вартість операцій з ввезення на митну територію України тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, для яких встановлені максимальні роздрібні ціни, Міністерство фінансів звертає увагу на наступне.
Відповідно до пункту 2 статті 1 Митного кодексу відносини, пов'язані із справлянням митних платежів, регулюються Митним кодексом, Податковим кодексом та іншими законами України з питань оподаткування. Митний кодекс, зокрема, регулює процедури справляння митних платежів під час митного оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України.
При цьому база оподаткування та ставки податків регулюються нормами Податкового кодексу.
Пунктом 190.1 статті 190 Податкового кодексу визначено, що базою оподаткування податком на додану вартість для тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, для яких встановлені максимальні роздрібні ціни, що ввозяться на митну територію України, є максимальна роздрібна ціна таких товарів без урахування податку на додану вартість.
Також Податковим кодексом визначено, що максимальні роздрібні ціни - це ціни, встановлені для тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну виробниками або імпортерами товарів шляхом декларування таких цін.
При цьому Податковим кодексом встановлено, що:
- встановлені виробником або імпортером максимальні роздрібні ціни на тютюнові вироби повинні наноситися на споживчу упаковку таких товарів разом з датою їх виробництва (пункт 220.11 статті 220 Податкового кодексу). Тобто такі максимальні роздрібні ціни не можуть бути змінені виробником або постачальником в подальшому;
- максимальні роздрібні ціни є базою оподаткування податком на додану вартість, акцизного податку за адвалорною ставкою та акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизних товарів. Тобто платник податків при визначенні податкових зобов'язань може застосовувати лише максимальні роздрібні ціни на товари, визначені на дату їх виробництва;
- продаж суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, на які встановлюються максимальні роздрібні ціни, не може здійснюватися за цінами, вищими за максимальні роздрібні ціни, збільшеними на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизних товарів (підпункт 14.1.106 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу). Тобто максимальна роздрібна ціна на тютюнові вироби є сталою величиною, дотримання якої контролюється державою в спосіб та в порядку, встановленому Податковим кодексом.
Крім того, Законом України від 19.12.95 №481 "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" (далі - Закон) встановлені штрафні санкції у разі продажу суб'єктами роздрібної торгівлі тютюнових виробів за цінами, що перевищують максимальні роздрібні ціни, збільшені на суму акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів. Штрафні санкції визначаються у розмірі 100 відсотків вартості наявних у суб'єкта господарювання тютюнових виробів (стаття 17).
Статтею 18 цього Закону також зазначено, що, якщо на пачку тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну максимальна роздрібна ціна не наноситься, для визначення перевищення максимальних роздрібних цін при роздрібній торгівлі такими товарами використовується розмір максимальної роздрібної ціни, встановленої виробником або імпортером у Декларації про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари, та дата виготовлення такої продукції, нанесена на пачку тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну.
Враховуючи зазначене, базою оподаткування податком на додану вартість для тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну на день прийняття митної декларації митним органом є максимальна роздрібна ціна на такі товари, встановлена виробником або імпортером, на дату їх виробництва.
Заступник МіністраСвітлана ВОРОБЕЙ