• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про визнання дій протиправними

Спеціалізовані суди | Постанова від 11.12.2009 № 2а-53/09/9103
Реквізити
  • Видавник: Спеціалізовані суди
  • Тип: Постанова
  • Дата: 11.12.2009
  • Номер: 2а-53/09/9103
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Спеціалізовані суди
  • Тип: Постанова
  • Дата: 11.12.2009
  • Номер: 2а-53/09/9103
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
11.12.2009 Справа N 2а-53/09/9103
Головуючого - судді Умнової О.В., при секретарі - Олешко О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві адміністративну справу за позовом кандидата на пост Президента України Ющенко Віктора Андрійовича до Центральної виборчої комісії про визнання дій протиправними, скасування рішень та зобов'язання вчинити дії, В С Т А Н О В И В:
Позивач, 09.12.2009 року звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду з позовом до Центральної виборчої комісії, в якому, посилаючись на порушення відповідачем принципу пропорційності представництва кандидатів на пост Президента України у керівному складі окружних виборчих комісій при внесенні змін до керівного складу окружної виборчої комісії територіального виборчого округу N 13, просив: визнати протиправним та скасувати рішення Центральної виборчої комісії від 04.12.2009 року щодо внесення змін до складу окружних виборчих комісій, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 27.11.2009 року N 381 "Про утворення окружних виборчих комісій територіальних виборчих округів з виборів Президента України 17.01.2010 року", в частині призначення головою окружної виборчої комісії територіального виборчого округу N 13 Собчука Михайла Петровича - від кандидата на пост Президента України Тимошенко Ю.В.; визнати протиправним та скасувати рішення Центральної виборчої комісії від 04.12.2009 року щодо внесення змін до складу окружних виборчих комісій, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 27.11.2009 року N 381 "Про утворення окружних виборчих комісій територіальних виборчих округів з виборів Президента України 17.01.2010 року", в частині призначення заступником голови окружної виборчої комісії територіального виборчого округу N 13 Гуліватого Олександра Олександровича - від кандидата на пост Президента України Ющенка В.А.; визнати протиправними дії (бездіяльність) Центральної виборчої комісії щодо непризначення головою окружної виборчої комісії територіального виборчого округу N 13 Гуліватого Олександра Олександровича - від кандидата на пост Президента України Ющенка В.А.; зобов'язати ЦВК на найближчому засіданні внести зміни до постанови ЦВК від 27.11.2009 року N 381 "Про утворення окружних виборчих комісій територіальних виборчих округів з виборів Президента України 17 січня 2010 року" і призначити головою окружної виборчої комісії територіального виборчого округу N 13 (Вінницька область) Гуліватого Олександра Олександровича - від кандидата на пост Президента України Ющенка В.А.; визнати протиправною бездіяльність ЦВК щодо неоприлюднення постанови ЦВК від 04.12.2009 року "Про внесення змін до складу окружних виборчих комісій, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 27 листопада 2009 року N 381 "Про утворення окружних виборчих комісій територіальних виборчих округів з виборів Президента України 17 січня 2010 року", а також ненадання її копії уповноваженому представникові кандидата на пост Президента України Ющенка В.А. в Центральній виборчій комісії з правом дорадчого голосу Парубію А.В. у встановлені законом строки; зобов'язати ЦВК невідкладно привести свої рішення щодо внесення змін до складу окружних виборчих комісій, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 27.11.2009 року N 381 "Про утворення окружних виборчих комісій територіальних виборчих округів з виборів Президента України 17 січня 2010 року", у відповідність з вимогами частини восьмої статті 23 Закону України "Про вибори Президента України" в частині принципу визначення керівного складу окружних виборчих комісій та забезпечення рівності прав кандидатів на пост Президента України, пропорційності належних їм часток керівних посад у складі окружних виборчих комісій, неупередженості до кандидатів на пост Президента України.
В судовому засіданні представники позивача підтримали позов з викладених в ньому підстав, просили задовольнити вимоги у повному обсязі.
Представники відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечували. Мотивували позицію тим, що ЦВК діяло на підставі та в порядку, передбаченому Конституцією і Законом, принцип пропорційності представництва кандидатів на пост Президента України у керівному складі окружних виборчих комісій при утворенні та внесенні змін до керівного складу окружної виборчої комісії територіального виборчого округу N 13 відповідачем дотриманий, права позивача не порушені. Просили відмовити у задоволенні позову.
Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов слід задовольнити частково, виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що позивач зареєстрований кандидатом на пост Президента України постановою ЦВК від 29.10.2009 року N 206.
Постановою ЦВК від 27.11.2009 року N 381 утворено 225 окружних виборчих комісій територіальних виборчих округів з виборів Президента України 17.01.2010 року. До складу 225 окружних виборчих комісій включено 450 осіб за поданням кандидата на пост Президента України Ющенка В.А.
Кандидат на пост Президента України Ющенко В.А. отримав в окружних виборчих комісіях 14 посад голів, 13 посад заступників голів та 14 посад секретарів комісій, всього 41 керівні посади в ОВК. Кандидат на пост Президента України Тимошенко Ю.В. отримала 14 посад голів, 13 посад заступників голів, 14 секретарів комісій (41 керівні посади).
Згідно додатку N 2 до вищевказаної постанови до складу окружної виборчої комісії територіального виборчого округу N 13 (Вінницька область) включено двох осіб від кандидата на пост Президента України Ющенка В.А.: Черняка В.Г. - призначено головою комісії та Гуліватого О.О. - членом комісії.
03.12.2009 року до ЦВК надійшли заяви Черняка В.Г. та Мержиєвської Н.П. про складання повноважень відповідно голови та заступника голови окружної виборчої комісії територіального виборчого округу N 13 (Вінницька область).
Постановою ЦВК від 04.12.2009 року внесено зміни до складу окружних виборчих комісій, затверджених постановою ЦВК від 27.11.2009 року N 381 "Про утворення окружних комісій територіальних виборчих округів з виборів Президента України 17 січня 2010 року", зокрема, звільнено у зв'язку з особистою заявою від виконання обов'язків голову окружної виборчої комісії без припинення членства в цій комісії Черняка В.Г. - від кандидата на пост Президента України Ющенка В.А. та призначено головою ОВК Собчука М.П. - від кандидата на пост Президента України Тимошенко Ю.В. Заступником голови ОВК призначено Гуліватого О.О. - від кандидата Ющенка В.А.
Після внесення зазначених змін, що вносилися відповідачем до складу ОВК, частка керівних посад кандидата на пост Президента України Ющенка В.А. стала складати 13 посад голів, 14 посад заступників голів та 13 посад секретарів ОВК, всього 40 керівних посад. Частка керівних посад в ОВК кандидата на пост Президента України Тимошенко Ю.В. складає 17 посад голів, 13 посад заступників голів та 13 посад секретарів ОВК (45 керівних посад).
В даному випадку порушення принципу пропорційності розподілу вищевказаних посад між політичними силами з урахуванням рішення відповідача про створення ОВК та подальше внесення змін до її складу є очевидним.
Позивач, звернувшись до суду з даним позовом посилається на те, що протиправними діями відповідача порушено його право на пропорційну частку посад голови, заступника голови та секретаря окружної виборчої комісії. В обґрунтування позиції посилається на те, що вимоги ч. 8 ст. 23 Закону України "Про вибори Президента України" в частині визначення керівного складу окружних виборчих комісій поширюється як під час утворення цих комісій, так і під час внесення змін до них.
Представники відповідача обґрунтовують свою позицію тим, що положення ч. 8 ст. 23 Закону України застосовуються лише при утворенні ОВК. Після утворення ОВК застосування принципу пропорційності розподілу керівних посад в ОВК, на думку представників відповідача, втрачає правове значення.
Суд не погоджується з такою правовою позицією представників суб'єкта владних повноважень та вважає, що правова позиція позивача відповідає засадам виборчого законодавства, з наступних підстав.
Частиною 3 ст. 3 Закону України "Про вибори Президента України" встановлено, що усі кандидати на пост Президента України мають рівні права і можливості брати участь у виборчому процесі.
Статтею 22 Закону України "Про вибори Президента України" визначено, що виборчі комісії є спеціальними колегіальними державними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів Президента України та забезпечувати повне й однакове дотримання законодавства України щодо виборів Президента України.
Відповідно до ч. 2 ст. 23 Закону України "Про вибори Президента України" окружна виборча комісія утворюється Центральною виборчою комісією не пізніш як за п'ятдесят днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії у кількості не менше дванадцяти осіб.
Частиною 8 ст. 23 Закону України "Про вибори Президента України" встановлено, що кожний суб'єкт подання кандидатур до складу окружних виборчих комісій має право на пропорційну частку посад голови, заступника голови та секретаря окружної виборчої комісії. Частки таких посад для кожного суб'єкта подання визначаються Центральною виборчою комісією відповідно до кількості осіб, включених від відповідного суб'єкта до складу окружних виборчих комісій, у відношенні до загальної кількості осіб, включених до складу окружних виборчих комісій.
Вказаною нормою встановлений порядок визначення Центральною виборчою комісією часток посад голови, заступника голови та секретаря окружної виборчої комісії при утворенні окружної виборчої комісії та передбачено право кандидата на пост президента на пропорційну частку посад голови, заступника голови та секретаря окружної виборчої комісії.
Окремим положенням Закону законодавець не визначив підстав для обмеження права кандидата, передбаченого ч. 8 ст. 23 Закону.
Виходячи зі змісту ч. 11 ст. 23 Закону України "Про вибори Президента України", згідно якої рішення про утворення ОВК та про її склад, а також рішення про зміни в її складі, прийняті відповідно до вимог цього Закону, підлягають оприлюдненню в засобах масової інформації у відповідному регіоні не пізніше як на третій день з дня їх прийняття, суд приходить до висновку, що застосування положень ст. 23 даного Закону віднесено законодавцем до правовідносин, що виникають, як при утворенні ОВК, так і подальшої її діяльності.
Застосування даної норми Закону щодо пропорційності розподілу керівних посад ОВК застосовуються до правовідносин, що виникають після утворення ОВК зокрема - внесення змін до керівного складу ОВК, оскільки, незабезпечення принципу пропорційності розподілу посад після утворення ОВК спростовує доцільність визначати таке право кандидата на пост Президента України в спеціальному законі при утворенні ОВК та порушує засади виборчого законодавства України щодо рівності прав і можливостей участі у виборчому процесі кожного з кандидатів на пост Президента України.
Збереження пропорційності частки посад голови, заступника голови та секретаря ОВК протягом тривалості виборчого процесу входить до повноважень, покладених на ЦВК Законом. Пропорційність розподілу керівних посад в окружних виборчих комісіях між кандидатами на пост Президента України повинна дотримуватись ЦВК не лише на момент утворення окружних виборчих комісій, а і в процесі їх діяльності.
Доводи представників відповідача про застосування ч. 8 ст. 23 Закону лише при утворенні ОВК не ґрунтується на нормах Закону України "Про вибори Президента України" в силу специфіки правовідносин у виборчому процесі та наслідків недотримання його положень.
Судом встановлено, що відповідач, при прийнятті рішення про утворення окружних виборчих комісій дотримав процедуру утворення останніх, передбаченої ст. 23 Закону України "Про вибори Президента України" та не порушив вимог ч. 8 вказаної статті.
Разом з тим, при внесенні змін до складу ОВК не врахував квоту керівних посад позивача в ОВК та запропоновану ним кандидатуру, що призвело до порушення принципу пропорційності розподілу керівних посад між політичними силами, та порушує права кандидата на пост Президента України визначені Законом.
При внесенні змін до керівного складу окружної виборчої комісії територіального виборчого округу N 13 відповідач діяв не на підставі та не у межах повноважень, що передбачені Конституцією та Законами України.
За таких обставин суд вважає, що вимоги позивача щодо визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення ЦВК в частині, зазначеній у пп. 1, 2, 3 прохальної частини позовної заяви та щодо зобов'язання відповідача внести зміни до неї, згідно п. 4 прохальної частини позову обґрунтовані, підтверджуються зібраними у справі доказами та підлягають задоволенню.
Що стосується позовних вимог, викладених у пп. 5, 6 прохальної частини позови, то в їх задоволенні слід відмовити, виходячи з наступного.
Законом України "Про вибори Президента України" не передбачено обов'язку ЦВК повідомляти суб'єкта подання кандидатур до складу окружних виборчих комісій про виявлення підстав для звільнення голови або заступника голови чи секретаря ОВК, тому вимоги щодо визнання протиправною бездіяльність ЦВК по не оприлюдненню оскаржуваної постанови та ненадання її копії уповноваженому представнику кандидата на пост Президента України Ющенко В.А. необґрунтовані і задоволенню не підлягають.
Доводи представників позивача щодо протиправної бездіяльності ЦВК по не оприлюдненню оскаржуваної постанови та ненадання її копії уповноваженому представнику кандидата спростовані представниками відповідача в судовому засіданні, позиція яких у цій частині ґрунтується на Законі та підтверджується наданими ними доказами.
Вимоги п. 6 прохальної частини позову щодо зобов'язання відповідача привести свої рішення щодо внесення змін до складу ОВК не конкретизовані, не ґрунтуються на Законі та не узгоджуються з нормами процесуального права, у зв'язку із чим, в їх задоволенні позивачу слід відмовити.
Проаналізувавши норми чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, встановивши обставини справи, суд вважає, що відповідач, приймаючи оскаржуване позивачем рішення про внесення змін до складу окружної виборчої комісії територіального виборчого округу N 13 діяв не на підставі Конституції України та Законів України, які регламентують правовідносини, виникаючі в ході виборчого процесу.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень у правовідносинах з позивачем не довів суду правомірність свого рішення та не підтвердив свою позицію належними та допустимими доказами.
За таких обставин, суд вважає, що позов слід задовольнити в частині вимог, зазначених вище.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, ст. ст. 160, 161, 163, 172, 176, 178 КАС України, ст. ст. 22, 23, 30, 66, 96 - 98, 104 Закону України "Про вибори Президента України", ст. ст. 15, 32 Закону України "Про Центральну виборчу комісію", суд П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов кандидата на пост Президента України Ющенко Віктора Андрійовича до Центральної виборчої комісії про визнання дій протиправними, скасування рішень та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Центральної виборчої комісії від 04.12.2009 року щодо внесення змін до складу окружних виборчих комісій, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 27.11.2009 року N 381 "Про утворення окружних виборчих комісій територіальних виборчих округів з виборів Президента України 17.01.2010 року", в частині призначення головою окружної виборчої комісії територіального виборчого округу N 13 Собчука Михайла Петровича - від кандидата на пост Президента України Тимошенко Ю.В.
Визнати протиправним та скасувати рішення Центральної виборчої комісії від 04.12.2009 року щодо внесення змін до складу окружних виборчих комісій, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 27.11.2009 року N 381 "Про утворення окружних виборчих комісій територіальних виборчих округів з виборів Президента України 17.01.2010 року", в частині призначення заступником голови окружної виборчої комісії територіального виборчого округу N 13 Гуліватого Олександра Олександровича - від кандидата на пост Президента України Ющенка В.А.
Визнати протиправними дії (бездіяльність) Центральної виборчої комісії щодо непризначення головою окружної виборчої комісії територіального виборчого округу N 13 Гуліватого Олександра Олександровича - від кандидата на пост Президента України Ющенка В.А.
Зобов'язати ЦВК на найближчому засіданні внести зміни до постанови ЦВК від 27.11.2009 року N 381 "Про утворення окружних виборчих комісій територіальних виборчих округів з виборів Президента України 17 січня 2010 року" і призначити головою окружної виборчої комісії територіального виборчого округу N 13 (Вінницька область) Гуліватого Олександра Олександровича - від кандидата на пост Президента України Ющенка В.А.
В задоволенні іншої частини вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена протягом 2 днів з дня проголошення до Вищого адміністративного суду України.
Суддя О.В.Умнова