• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про проведення державної підсумкової атестації з математики у 9-х та 11(12)-х класах загальноосвітніх навчальних закладів у 2001/02 навчальному році

Міністерство освіти і науки України | Лист від 13.02.2002 № 1/9-65
Реквізити
  • Видавник: Міністерство освіти і науки України
  • Тип: Лист
  • Дата: 13.02.2002
  • Номер: 1/9-65
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство освіти і науки України
  • Тип: Лист
  • Дата: 13.02.2002
  • Номер: 1/9-65
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
N 1/9-65 від 13.02.2002
Міністерство освіти
Автономної Республіки Крим,
управління освіти і науки
обласних, Київської та
Севастопольської міських
державних адміністрацій
Ректорам інститутів
післядипломної освіти
педагогічних працівників
Про проведення державної підсумкової атестації з математики у 9-х та 11(12)-х класах загальноосвітніх навчальних закладів у 2001/02 навчальному році
Міністерство освіти і науки України повідомляє, що згідно з "Положенням про державну підсумкову атестацію учнів (вихованців) у системі загальної середньої освіти", затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України 14.12.2000 р. N 588 та зареєстрованим у Мінюсті України 19.12.2000 р. N 925/5146, листом Міністерства освіти і науки України "Про закінчення 2001/2002 навчального року та проведення державної підсумкової атестації учнів загальноосвітніх навчальних закладів" N 1/9-41 від 31.01.2002 визначено порядок проведення атестації з математики:
у 9 класах - з алгебри (письмово) за посібником "Збірник завдань для державної підсумкової атестації з алгебри. 9 клас" за редакцією Слєпкань З.І. - Харків: Гімназія, 2002.
у 11(12) класах - з алгебри та початків аналізу і з геометрії, окремо з кожного предмета, за одним із двох варіантів (за вибором навчального закладу):
усно за білетами, затвердженими Міністерством освіти і науки України;
письмово за "Збірником завдань для державної підсумкової атестації з математики. Алгебра та початки аналізу. 11 клас" та "Збірником завдань для державної підсумкової атестації з математики. Геометрія. 11 клас" за редакцією Слєпкань З.І. - Харків: Гімназія, 2002.
Державна підсумкова атестація з алгебри в 9 класах проводиться протягом двох астрономічних годин. Відлік часу розпочинається після запису вчителем текстів завдань на дошці.
Варіанти завдань з алгебри визначають Міністерство освіти Автономної Республіки Крим, управління освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій за вказаним посібником.
Зміст завдань відповідає діючій програмі для загальноосвітніх навчальних закладів та програмі для шкіл, ліцеїв і гімназій з поглибленим вивченням математики. До збірника у порівнянні з попереднім виданням включено завдання з розділу "Елементи прикладної математики".
У збірнику вміщено 68 атестаційних робіт, кожна з яких має два варіанти. У свою чергу, кожен із варіантів складається з 13 завдань, які розподілено за чотирма рівнями складності:
1-6 - середнього рівня складності;
7-9 - достатнього рівня складності;
10-11 - високого рівня складності;
12-13 - поглибленого рівня складності.
Учні загальноосвітніх класів виконують завдання 1-11 за такою схемою:
шість завдань першого рівня;
одне завдання на вибір (7 або 8) із двох завдань другого рівня;
текстова задача (9) з другого рівня;
одне завдання на вибір (10 або 11) із двох завдань третього рівня.
Перші шість завдань (вони позначені символом n*) відповідають початковому і середньому рівням навчальних досягнень учнів. Цей блок складається із завдань алгоритмічного характеру. Їх розв'язання вимагає від учня уміння виконання дій з простішими математичними об'єктами.
Правильне виконання кожного з шести завдань цього блоку оцінюється одним балом. Отже, розв'язавши всі ці завдання, учень може отримати максимально шість балів.
Достатньому рівню навчальних досягнень відповідають завдання 7-9 (вони позначені символом n*). Розв'язання цих завдань супроводжується необхідним обгрунтуванням. Із двох завдань, 7 та 8, учневі достатньо розв'язати одне на вибір. Звісно, учень може розв'язати кожне з них, але зараховано буде тільки одне, з яким він впорався краще. Задача 9 на складання рівняння або системи рівнянь є обов'язковою для виконання.
Правильне розв'язання кожного завдання цього блоку оцінюється двома балами. Отже, розв'язавши завдання цього блоку (7 і 9 або 8 і 9), учень може отримати максимально чотири бали.
Високому рівню навчальних досягнень учнів загальноосвітніх класів відповідають завдання 10 та 11 (вони позначені символом n**). При розв'язуванні цих завдань учень має виявити варіативність мислення і вміння обирати раціональний шлях розв'язання. З цього блоку учень обирає одне із завдань: 10 або 11. Його правильне розв'язання оцінюється двома балами. Вчитель оцінює тільки одне із запропонованих завдань.
Отже, правильне розв'язання шести завдань першого блоку, двох завдань другого блоку, одного завдання третього блоку дає можливість учневі загальноосвітньої школи отримати максимальну оцінку 12 балів.
Розв'язання учнем обох завдань 7 і 8 або 10 і 11 не може компенсувати помилок, яких він припустився при виконанні інших завдань, і не дає додаткових балів.
Учні класів з поглибленим вивченням математики виконують завдання 7-13 за такою схемою:
усі завдання 7-9 другого рівня;
усі завдання 10-11 третього рівня;
одне завдання на вибір (12 або 13) із двох завдань четвертого рівня.
Кожне правильно розв'язане завдання оцінюється двома балами.
Отже, правильне розв'язання трьох завдань другого блоку, двох завдань третього блоку, одного завдання четвертого блоку дає можливість учневі класу з поглибленим вивченням математики отримати максимальну оцінку 12 балів.
Розв'язання учнем обох завдань 12 і 13 не може компенсувати помилок, яких він припустився при виконанні інших завдань, і не дає додаткових балів.
У 11(12) класах пропонується дві форми проведення державної підсумкової атестації з математики окремо з кожного предмета - з алгебри та початків аналізу і з геометрії - усна та письмова.
Форму проведення державної підсумкової атестації обирає навчальний заклад з урахуванням побажань учнів.
Завдання для проведення письмової атестації з математики визначатимуться із "Збірника завдань для державної підсумкової атестації з математики. Алгебра та початки аналізу. 11 клас", "Збірника завдань для державної підсумкової атестації з математики. Геометрія. 11 клас" видавництва "Гімназія", Харків, 2002.
Варіанти завдань із алгебри і початків аналізу та з геометрії визначають загальноосвітні навчальні заклади за вказаним посібником.
На виконання завдання з алгебри та початків аналізу відводиться 2 астрономічні години, з геометрії - 2,5 астрономічні години. Відлік часу розпочинається після запису вчителем текстів завдань на дошці.
У "Збірнику завдань для державної підсумкової атестації з математики. Алгебра та початки аналізу. 11 клас" вміщено 60 атестаційних робіт з алгебри та початків аналізу, кожна з яких має два варіанти. У свою чергу, кожен із варіантів складається з 12 завдань, які розподілено за чотирма рівнями складності:
1-6 - середнього рівня складності;
7-8 - достатнього рівня складності;
9-10 - високого рівня складності;
11-12 - поглибленого рівня складності.
Учні загальноосвітніх класів виконують завдання 1-10 за такою схемою:
завдання 1-8 першого і другого рівнів;
одне завдання на вибір (9 або 10) із двох завдань третього рівня.
Перші шість завдань (вони позначені символом n*) відповідають початковому і середньому рівням навчальних досягнень учнів.
Правильне виконання кожного з шести завдань цього блоку оцінюється одним балом. Отже, розв'язавши всі ці завдання, учень може отримати максимально шість балів.
Достатньому рівню навчальних досягнень відповідають завдання 7, 8 (вони позначені символом n*).
Правильне розв'язання кожного завдання цього блоку оцінюється двома балами. Отже, розв'язавши завдання цього блоку (7 і 8), учень може отримати максимально чотири бали.
Високому рівню навчальних досягнень учнів загальноосвітніх класів відповідають завдання 9 та 10 (вони позначені символом n**). З цього блоку учень обирає одне із завдань: 9 або 10. Його правильне розв'язання оцінюється двома балами. Вчитель оцінює тільки одне із запропонованих завдань.
Розв'язання завдань достатнього і високого рівнів повинні супроводжуватися необхідним обгрунтуванням.
Отже, правильне розв'язання шести завдань першого блоку, двох завдань другого блоку, одного завдання третього блоку дає можливість учневі загальноосвітньої школи отримати максимальну оцінку 12 балів.
Розв'язання учнем обох завдань 9 і 10 не може компенсувати помилок, яких він припустився при виконанні інших завдань, і не дає додаткових балів.
Учні класів з поглибленим вивченням математики виконують завдання 7-12 за такою схемою:
завдання 7, 8 другого рівня;
завдання 9, 10 третього рівня;
завдання 11, 12 четвертого рівня.
Кожне правильно розв'язане завдання оцінюється двома балами.
Отже, правильне розв'язання двох завдань другого блоку, двох завдань третього блоку, двох завдань четвертого блоку дає можливість учневі класу з поглибленим вивченням математики отримати максимальну оцінку 12 балів.
У "Збірнику завдань для державної підсумкової атестації з математики. Геометрія 11 клас" вміщено 60 атестаційних робіт з геометрії, кожна з яких має два варіанти. У свою чергу, кожен із варіантів складається з 8 завдань.
Учні загальноосвітніх класів виконують завдання 1-7 за такою схемою:
завдання 1, 2, 3 - середнього рівня складності;
завдання 4, 5 - достатнього рівня складності;
одне завдання на вибір (6 або 7) із двох завдань високого рівня.
Перші три завдання (вони позначені символом n*) відповідають початковому і середньому рівням навчальних досягнень учнів. Цей блок складається із завдань алгоритмічного характеру. Слід зауважити, що малюнок не є обов'язковим при розв'язуванні всіх завдань цього блоку.
Достатньому рівню навчальних досягнень відповідають завдання 4, 5 (вони позначені символом n*).
Високому рівню навчальних досягнень учнів загальноосвітніх класів відповідають завдання 6 та 7 (вони позначені символом n**). З цього блоку учень обирає одне із завдань: 6 або 7. Вчитель оцінює тільки одне із запропонованих завдань.
Кожне правильно розв'язане завдання оцінюється двома балами.
Розв'язання завдань достатнього і високого рівнів повинні супроводжуватися необхідним обгрунтуванням.
Отже, правильне розв'язання трьох завдань першого блоку, двох завдань другого блоку, одного завдання третього блоку дає можливість учневі загальноосвітньої школи отримати максимальну оцінку 12 балів.
Розв'язання учнем обох завдань 6 і 7 не може компенсувати помилок, яких він припустився при виконанні інших завдань, і не дає додаткових балів.
Учні класів з поглибленим вивченням математики виконують усі
м
завдання 3 - 8.
Кожне правильно розв'язане завдання оцінюється двома балами.
Отже, правильне розв'язання вищезазначених завдань дає можливість учневі класу з поглибленим вивченням математики отримати максимальну оцінку 12 балів.
Письмова робота перевіряється не більше трьох днів. Під час перевірки та оцінювання роботи вчитель може звернутися до чернетки, якщо вважає, що помилкові написання в чистому варіанті викликані стомленістю учня, а не серйознішими причинами.
За вибором навчального закладу державну підсумкову атестацію з математики в 11(12) класах можна також проводити в усній формі, за білетами.
Білети з математики для 11(12) класів розраховані на визначення рівня математичної підготовки випускників загальноосвітніх навчальних закладів.
Білети з алгебри та початків аналізу включають основний теоретичний та практичний матеріал з курсу алгебри та початків аналізу для загальноосвітніх навчальних закладів.
Білети з геометрії включають основний теоретичний та практичний матеріал з курсів планіметрії та стереометрії.
За формою білети для загальноосвітніх класів та профільних класів однакові, проте практичні завдання відрізняються вищим рівнем складності та набором способів розв'язування рівнянь, нерівностей, систем рівнянь, різноманітністю прикладів застосування похідної та інтеграла, конструкціями геометричних задач на комбінацію тіл тощо.
Практичні завдання до білетів дещо конкретизовані. Вчитель самостійно добирає практичні завдання із "Збірника завдань для державної підсумкової атестації. Алгебра та початки аналізу. 11 клас" та "Збірника завдань для державної підсумкової атестації. Геометрія. 11 клас", видавництва "Гімназія", 2002 р. таким чином:
для загальноосвітніх класів - друге завдання обирається з переліку завдань достатнього рівня, третє завдання - з переліку завдань високого рівня;
для класів з поглибленим вивченням математики - друге завдання обирається з переліку завдань високого рівня, третє завдання - з переліку завдань для класів з поглибленим вивченням математики.
Відповідь на перше теоретичне запитання передбачає знання формулювань теорем, наслідків з них, властивостей геометричних фігур, функцій тощо з доведеннями та необхідним ілюстративним матеріалом. Якщо запитання білету включає два твердження, що потребують доведення, то учню достатньо довести одне з них. За відповідь на теоретичне запитання учень може отримати максимально 6 балів. Кожне правильно розв'язане практичне завдання - друге та третє, оцінюється трьома балами.
Методичні рекомендації щодо написання та оцінювання атестаційної роботи з алгебри в 9 класах і проведення державної підсумкової атестації з математики в 11 класах загальноосвітніх навчальних закладів будуть опубліковані у науково-методичному журналі "Математика в школі", N 2, 2002 р.
Заступник державного секретаря Г.Г. Науменко
"Інформаційний збірник Міністерства освіти і науки України",
N 5-6, березень, 2002 р.