ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
10.12.2019 N 1838/Д/99-00-04-07-03-14/ІПК |
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування окремих норм чинного законодавства і в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням фактичних обставин, викладених у зверненні.
Відповідно до частини першої статті 42 Закону України від 2 вересня 1993 року N 3425-ХІІ "Про нотаріат" (далі - Закон N 3425) нотаріальні дії вчиняються після їх оплати, а також у передбачених законом випадках після сплати до бюджету податку з доходів фізичних осіб та в день подачі всіх необхідних документів
За вчинення нотаріальних дій державні нотаріуси справляють державне мито у розмірах, встановлених законодавством (частина перша ст. 19 Закону N 3425).
Приватні нотаріуси за вчинення нотаріальних дій справляють плату, розмір якої визначається за домовленістю між нотаріусом та громадянином або юридичною особою (ст. 31 Закону N 3425).
Відповідно до ст. 1 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року N 7-93 " Про державне мито" (далі - Декрет) платниками державного мита на території України є фізичні та юридичні особи за вчинення в їхніх інтересах дій та видачу документів, що мають юридичне значення, уповноваженими на те органами.
Державне мито справляється, зокрема, за вчинення нотаріальних дій державними нотаріальними конторами і виконавчими комітетами сільських, селищних, міських Рад народних депутатів, а також за видачу дублікатів нотаріально засвідчених документів (п. 3 ст. 2 Декрету).
Ставки державного мита визначені ст. 3 Декрету.
Порядок обчислення суми державного мита регулюється Інструкцією про порядок обчислення та справляння державного мита, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07 липня 2012 року N 811 (далі - Інструкція N 811).
Відповідно до п. 2 розділу І Інструкції N 811 державне мито справляється за ставками у розмірах (частинах) неоподатковуваних(ого) мінімумів(у) доходів громадян та в процентному відношенні до відповідної суми документа (вартості відчужуваного майна тощо).
Так, за посвідчення договорів відчуження житлових будинків, квартир, кімнат, дач, садових будинків, гаражів, а також інших об'єктів нерухомого майна, які перебувають у власності громадянина, що здійснює таке відчуження ставка державного мита складає 1 відс. суми договору, але не менше одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
Державне мито сплачується до вчинення дій, за які воно справляється, а у відповідних випадках - при видачі документів.
Враховуючи зазначене, за посвідчення договору відчуження житлового будинку, який перебуває у власності громадянина, що здійснює таке відчуження, ставка державного мита складає 1 відс. суми договору, але не менше одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.