Документ підготовлено в системі iplex
Державна податкова адміністрація України | Лист від 10.06.1999 № 8307/7/22-2117
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
Л И С Т
N 8307/7/22-2117 від 10.06.99
м.Київ
Нарахування пені за порушення законодавчо встановлених термінів розрахунків за товарообмінними (бартерними) операціями
На численні запити від державних податкових адміністрацій в областях, що надходять на виконання наказу ДПАУ від 11.11.97 р. N 417 "Про забезпечення зворотного зв'язку податкових органів в розвитку методології і в роботі по запровадженню нових нормативних документів" стосовно порядку нарахування пені за порушення законодавчо встановлених термінів розрахунків за товарообмінними (бартерними) операціями у зв'язку з введенням в дію Закону України від 23.12.98 р. N 351-XIV "Про регулювання товарообмінних (бартерних) операцій у галузі зовнішньоекономічної діяльності" Державна податкова адміністрація повідомляє наступне.
Закон України від 23.12.98 р. N 351-XIV "Про регулювання товарообмінних (бартерних) операцій у галузі зовнішньоекономічної діяльності" пом'якшує відповідальність особи в частині встановлення нижчого граничного розміру нарахування пені за порушення термінів розрахунків, призупинення нарахування пені на період дії форс-мажорних обставин та на період вирішення спорів у судах.
Частина перша статті 58 Конституції України визначає, що закони та інші нормативно-правові акти мають зворотну дію в часі у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Разом з тим згідно з рішенням Конституційного суду України від 9 лютого 1999 року N 1-рп/99, яке відповідно до статті 150 Конституції України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскарженим, положення зазначеної статті 58 про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб. При визначенні відповідальності юридичних осіб до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Виходячи з викладеного, при перевірках органами державної податкової служби юридичних осіб - суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, які проводяться починаючи з 22.04.99 р., у випадку виявлення під час цих перевірок порушення термінів розрахунків за товарообмінними (бартерними) операціями, що виникло до 22.04.99 р., необхідно дотримуватися наступного порядку. За період з моменту виникнення порушення до 21.04.99 р. (включно) нарахування пені проводити у відповідності з нормами Указу Президента України від 27.01.95 р. N 84/95 "Про регулювання бартерних (товарообмінних) операцій у галузі зовнішньоекономічної діяльності" зі змінами та доповненнями. За період з 22.04.99 р. нарахування пені проводити у відповідності з нормами Закону України від 23.12.98 р. N 351-XIV "Про регулювання товарообмінних (бартерних) операцій у галузі зовнішньоекономічної діяльності". При цьому нарахування пені за період з 22.04.99 р. проводити в розмірах, що в загальній сумі з донарахуваннями за період до 21.04.99 р. (включно) не перевищують дебіторської заборгованості. Тобто у випадку, коли розмір пені, нарахованої за період з моменту виникнення порушення до 21.04.99 р. (включно), дорівнює сумі дебіторської заборгованості або перевищує її, подальше нарахування пені не провадиться. У випадку, якщо розмір пені, нарахованої за період з моменту виникнення порушення до 21.04.99 р. (включно), менший, ніж сума дебіторської заборгованості, подальше нарахування пені провадиться до розміру дебіторської заборгованості.
Враховуючи, що на фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності поширюється дія частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність, при перевірках органами державної податкової служби таких суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, починаючи з 22.04.99 р. незалежно від періоду, що перевіряється, при вирішенні питань щодо граничного розміру нарахування пені за порушення термінів розрахунків, призупинення нарахування пені на період дії форс-мажорних обставин та на період вирішення спорів у судах, необхідно керуватись нормами Закону України від 23.12.98 р. N 351-XIV "Про регулювання товарообмінних (бартерних) операцій у галузі зовнішньоекономічної діяльності". Зазначаємо, що при цьому суми донарахованої та стягнутої до 22.04.99 р. пені перегляду не підлягають.
Заступник Голови В.Копилов "Вісник податкової служби України", N 43\99