ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
Л И С Т
22.05.2003 N 8118/7/23-6217
Державні податкові
адміністрації в Автономній
Республіці Крим, областях,
мм. Києві та Севастополі
Щодо відображення операцій з придбання та продажу електроенергії в податковому обліку підприємств, що здійснюють постачання електроенергії
У зв'язку з численними запитами платників податків і державних податкових органів щодо відображення операцій з придбання та продажу електроенергії в податковому обліку підприємств, що здійснюють постачання електроенергії, Державна податкова адміністрація України роз'яснює наступне.
У відповідності до статті 1 Закону України від 16.10.97 N 575 "Про електроенергетику" електрична енергія є товарною продукцією, призначеною для купівлі-продажу.
Для підприємств, основним видом діяльності яких є постачання електроенергії, електрична енергія є об'єктом купівлі з метою подальшого продажу, тобто товаром, що обумовлено технологічною специфікою електроенергетичної галузі.
Згідно з п. 1.6 ст. 1 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 22.05.97 N 283/97-ВР товари - матеріальні та нематеріальні активи, а також цінні папери та деривативи, що використовуються у будь-яких операціях, крім операцій з їх випуску (емісії) та погашення.
Для цілей бухгалтерського обліку товари у вигляді матеріальних цінностей, що придбані (отримані) та утримуються підприємством з метою подальшого продажу включаються до складу запасів підприємства згідно з п. 6 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 "Запаси", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.10.99 N 246 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції 02.11.99 N 751/4044.
До запасів підприємства включається вся електроенергія, на яку підприємство має право власності на визначену дату, незалежно від місця її знаходження.
Придбана електроенергія зараховується на баланс підприємства за первісною вартістю у відповідності до п. 8 та п. 9 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 "Запаси".
Згідно зі статтею 3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" податкова звітність грунтується на даних бухгалтерського обліку.
З метою оподаткування відповідно до п. 5.9 ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 22.05.97 N 283/97-ВР платник податку веде податковий облік приросту (убутку) балансової вартості товарів (крім тих, що підлягають амортизації, та цінних паперів), сировини, матеріалів, комплектуючих виробів, напівфабрикатів, малоцінних предметів (далі - запасів) на складах, у незавершеному виробництві та залишках готової продукції, витрати на придбання та поліпшення (перетворення, зберігання) яких включаються до складу валових витрат згідно з цим Законом (за винятком тих, що отримані безкоштовно).
У разі коли балансова вартість таких запасів на кінець звітного періоду перевищує їх балансову вартість на початок того ж звітного періоду, різниця вираховується з сум валових витрат платника податку у такому звітному періоді.
У відповідності зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 24.12.02 N 349-IV починаючи з 1 січня 2003 року зазначена різниця включається до складу валових доходів платника податку у такому звітному періоді.
У разі коли балансова вартість таких запасів на кінець звітного періоду є меншою за їх балансову вартість на початок того ж звітного періоду, різниця включається до складу валових витрат платника податку у такому звітному періоді.
У разі убутку запасів оцінка їх вартості здійснюється за методом вартості перших за часом надходжень (ФІФО) або за методом Ідентифікованої вартості відповідної одиниці запасів, що визначається платником податку згідно з відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Застосовані платником податку методи обліку вартості запасів не можуть змінюватися протягом звітного податкового року.
Таким чином, в частині бухгалтерського обліку електричної енергії, яка придбана підприємствами, що здійснюють постачання електроенергії, слід застосовувати норми Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 "Запаси", податковий облік зазначеної електроенергії здійснюється у відповідності до вимог п. 5.9 ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 22.05.97 N 283/97-ВР.
Попередні роз'яснення з цього питання діють в частині, що не суперечить цьому роз'ясненню.
Перший заступникголови ДПА України О.Шитря