• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо реєстрації довіреностей в Єдиному реєстрі довіреностей в умовах воєнного стану

Міністерство юстиції України  | Лист від 18.06.2022 № 48098/37.3/32-22
Реквізити
  • Видавник: Міністерство юстиції України
  • Тип: Лист
  • Дата: 18.06.2022
  • Номер: 48098/37.3/32-22
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство юстиції України
  • Тип: Лист
  • Дата: 18.06.2022
  • Номер: 48098/37.3/32-22
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ
ЛИСТ
18.06.2022 №48098/37.3/32-22
Щодо реєстрації довіреностей в Єдиному реєстрі довіреностей в умовах воєнного стану
Міністерством юстиції України з метою встановлення єдиної практики застосування нотаріусами норм законодавства при реєстрації довіреностей в Єдиному реєстрі довіреностей в умовах воєнного стану повідомляється таке. Постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 р. №209 (далі - Постанова) врегульовано деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану.
Згідно з пунктом 12 Постанови наказом Міністерства юстиції України від 01.04.2022/р. №1307/5 (зі змінами), зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.04.2022 р. за №386/37722, затверджено Перелік адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану (далі - Перелік).
Відповідно на цих територіях нотаріуси не мають доступу до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Мін'юст (далі - реєстри).
Однак незважаючи на це, нотаріуси продовжують вчиняти ряд нотаріальних дій, зокрема, посвідчують довіреності, крім тих, які щодо цінного майна, заповіти, засвідчують справжність підпису на документах, засвідчують вірність копій документів та вірність їх перекладу тощо.
З метою врегулювання проблемних питань, пов'язаних з відсутністю доступу до реєстрів, Наказом Міністерства юстиції України від 11.03.2022 р. №1118/5 "Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів у сфері нотаріату" були внесені зміни до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 р. №296/5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 22.02.2012/р. за №282/20595 (далі - Порядок).
Так, відповідно до пункту 7 глави 4 розділу/II Порядку посвідчені нотаріусами довіреності, у тому числі в порядку передоручення, припинення їх дії, підлягають обов'язковій реєстрації в Єдиному реєстрі довіреностей (далі - Єдиний реєстр) у порядку, установленому Положенням про Єдиний реєстр довіреностей, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 28.12.2006 р. №111/5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28.12.2006 р. за №1378/13252 (далі - Положення про ЄРД).
В умовах воєнного або надзвичайного стану за відсутності доступу до Єдиного реєстру нотаріальне посвідчення довіреностей, припинення їх дії здійснюються без використання цього реєстру з подальшим внесенням до нього відповідних відомостей протягом п'яти робочих днів з дня відновлення такого доступу.
Аналогічна норма міститься в пункті 2.1 глави/2 Положення про ЄРД.
Разом з тим пунктом 2.9 глави 2 Положення про ЄРД передбачено, що нотаріуси, які не мають доступу до електронної бази даних Єдиного реєстру, здійснюють унесення відомостей до Єдиного реєстру шляхом подання реєстратору (нотаріусу) заяв установленого зразка (додатки 1, 2)1.
1Не наводимо. - Прим. ред.
Такі заяви подаються (надсилаються) реєстратору (нотаріусу) в день посвідчення довіреності (видачі дубліката довіреності) або припинення її дії (пункт 2.10 глави 2 Положення про ЄРД).
Реєстратор (нотаріус) уносить відомості до Єдиного реєстру в день посвідчення довіреності (видачі дубліката довіреності) або в день отримання від осіб, зазначених в абзаці першому пункту 2.2 та в пунктах 2.8 - 2.9 Положення про ЄРД, заяв про внесення відомостей до Єдиного реєстру (додатки 1 та 2), крім випадків, визначених абзацом другим пункту/2.1 цього Положення (пункт 2.12 глави 2 Положення про ЄРД).
Для підтвердження факту внесення інформації до Єдиного реєстру реєстратор виготовляє витяг про внесення реєстраційного запису до Єдиного реєстру у двох примірниках, один з яких залишається у реєстратора, а другий/- надається (надсилається) особі, яка видала довіреність (за її бажанням), або нотаріусу, який надав (надіслав) заяву про внесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру.
З огляду на зазначене на період дії воєнного стану з метою забезпечення можливості внесення відомостей про посвідчені довіреності (видані дублікати довіреностей) до Єдиного реєстру нотаріус, який здійснює нотаріальну діяльність у межах адміністративно-територіальної одиниці, що включена до Переліку, та відповідно не має доступу до Єдиного реєстру, посвідчує довіреність (видає дублікат довіреності) та може здійснити внесення відомостей про неї до Єдиного реєстру шляхом подання реєстратору (нотаріусу), який має доступ до Єдиного реєстру, заяв установленого зразка (додатки 1, 2 до Положення про ЄРД) у письмовій формі або шляхом надсилання електронної копії заяви.
Електронна копія такої заяви нотаріуса (з/накладеним кваліфікованим електронним підписом) надсилається на електронну адресу реєстратора (нотаріуса), який має доступ до Єдиного реєстру. До заяви долучається електронна копія (з накладеним кваліфікованим електронним підписом) платіжного документа про оплату за реєстрацію довіреності / її дубліката або документа, який є підставою для звільнення від сплати коштів за реєстрацію довіреності / її дубліката.
Відповідно до пункту 2.11 глави 2 Положення про ЄРД реєстратор (нотаріус) відмовляє в унесенні відомостей до Єдиного реєстру, якщо у заяві про реєстрацію довіреності (дубліката довіреності) / реєстрацію припинення дії довіреності в Єдиному реєстрі відсутні, не повністю або не чітко визначені відомості, передбачені цим Положенням; відсутня плата за внесення відомостей.
У разі відсутності підстав для відмови у внесенні відомостей до Єдиного реєстру реєстратор (нотаріус) уносить відомості до Єдиного реєстру, за результатом чого виготовляється витяг у двох примірниках, один з яких залишається у такого реєстратора (нотаріуса), а/електронну копію другого примірника витягу (з накладеним кваліфікованим електронним підписом нотаріуса, яким унесений реєстраційний запис до Єдиного реєстру) надсилає на електронну адресу нотаріуса, яким посвідчено довіреність.
Також звертаємо увагу, що в умовах воєнного стану та протягом одного місяця з дня його припинення або скасування довіреності на право розпорядження нерухомим майном, управління і розпорядження цінними паперами, корпоративними правами, на право доступу до індивідуального банківського сейфа посвідчуються лише тими нотаріусами, які включені наказом Міністерства юстиції України від 03.05.2022 р. №1760/5 (зі змінами) до переліку нотаріусів, якими в умовах воєнного стану вчиняються нотаріальні дії щодо цінного майна (далі - перелік нотаріусів).
З актуальним переліком нотаріусів можна ознайомитися на вебсайті Мін'юсту за посиланням.
Вищевказану інформацію прошу довести до відома державних та приватних нотаріусів.
Перший заступник міністраЄ. ГОРОВЕЦЬ