ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
Л И С Т
N 7751/7/17-0517 від 12.06.2001 |
( Лист відкликано на підставі Листа Державної податкової адміністрації N 9068/7/17-0117 від 07.05.2010 )
ДПА України розглянула лист стосовно надання пільги по сплаті податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів фізичним особам, які орендують транспортні засоби у підприємства автомобільного транспорту та використовують їх для перевезення пасажирів і на які визначено тарифи оплати проїзду, й повідомляє.
Порядок обчислення і сплати податку з власників транспортних засобів регулюється Законом України від 11.12.91 р. N 1963-XII "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів", зі змінами та доповненнями, яким встановлено, що платниками цього податку є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи, а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, а об'єктом оподаткування є транспортні засоби та інші самохідні машини і механізми під відповідним кодом Гармонізованої системи опису та кодування товарів, зазначені у ст.2 цього Закону.
Податок з власників транспортних засобів сплачується підприємствами, установами, організаціями, які є юридичними особами, й обчислюється безпосередньо цими підприємствами на підставі звітних даних про кількість транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів станом на 1 січня поточного року.
Згідно зі ст.6 Закону розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів складається юридичною особою - платником податку на підставі звітних даних про кількість транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів станом на 1 січня поточного року і подається до податкових органів за місцем свого знаходження та за місцем постійного базування транспортних засобів у порядку, визначеному податковими органами, у строки, визначені законом для річного звітного періоду.
Статтею 4 Закону встановлені пільги щодо сплати податку з власників транспортних засобів як для юридичних осіб, так і для фізичних осіб. Згідно з цією статтею від сплати податку звільняються, зокрема, саме підприємства автомобільного транспорту загального користування щодо транспортних засобів, які є власністю підприємства та поставлені на баланс підприємства, зайнятих на перевезенні пасажирів, на які в установленому законом порядку визначено тарифи оплати проїзду в цих транспортних засобах незалежно від форм власності (п."а"). У разі використання транспортних засобів не за призначенням підприємство повинно сплачувати податок на загальних підставах.
Як видно з листа, транспортні засоби, які використовуються для здійснення перевезення пасажирів, орендовані фізичними особами у автотранспортного підприємства - власника цих транспортних засобів. Згідно із Законом України "Про оподаткування прибутку підприємства" оренда - це господарська операція фізичної або юридичної особи (орендодавця), що передбачає надання основних фондів, зокрема автотранспорту, у тимчасове користування (без права власності) іншим фізичним чи юридичним особам (орендарям) за орендну плату та на строк, визначені договором оренди. Отже, в даному випадку платниками податку з власників транспортних засобів є юридичні особи (орендодавці) щодо транспортних засобів, зареєстрованих в органах ДАІ на цих юридичних осіб, і пільга надається саме цим юридичним особам лише при дотриманні ними відповідних умов, зокрема, зазначених у п."а" ст. 4 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів".
Що стосується пільг фізичним особам по податку з власників транспортних засобів, то вони встановлені у п."в", "г", "е" ст.4 цього Закону для певної категорії осіб і лише щодо транспортних засобів, визначених цією ж статтею.
Заступник Голови | Г.Бондаренко |
"Бізнес-Бухгалтерія: право-податки-консультації",
N 43/1, 22 жовтня 2001 р.