ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
Л И С Т
22.09.2005 N 7642/б/17-2215 |
( Лист відкликано на підставі Листа Державної податкової адміністрації N 9068/7/17-0117 від 07.05.2010 )
Щодо сплати податку з власників транспортних засобів
Державна податкова адміністрація України розглянула лист щодо пільги по сплаті податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за вантажний автомобіль марки "КамАЗ" і повідомляє наступне.
Податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів справляється на підставі Закону України від 11.12.91 N 1963-XII "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" із змінами та доповненнями (далі - Закон N 1963-XII), яким визначені платники і об'єкти оподаткування, ставки та строки його сплати, а також встановлені пільги.
Статтею 1 Закону N 1963-XII визначено, що платниками цього податку є, зокрема, громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.
У статті 4 Закону визначені категорії громадян, які мають пільги по сплаті податку з власників транспортних засобів. До них, зокрема, відносяться особи, зазначені у пунктах 1 і 2 статті 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статтях 4 - 11 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", статтях 6 і 8 Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні", а також інваліди незалежно від групи інвалідності (у тому числі діти - інваліди за поданням органів соціального захисту), які звільняються від сплати податку щодо одного легкового автомобіля (мотоколяски) з об'ємом циліндрів двигуна до 2500 куб. см або одного мотоцикла з об'ємом циліндрів двигуна до 650 куб. см чи одного човна моторного або катера (крім спортивного) з довжиною корпусу до 7,5 м.
Громадяни, у власності яких знаходяться легкові автомобілі (код 87 03) вироблені в країнах СНД і взяті на облік в Україні до 1990 року включно та вантажні автомобілі (код 87 04) з об'ємом циліндрів двигуна до 6001 куб. см до 1990 року випуску включно, звільняються від сплати податку на 50 відсотків за один із вказаних автомобілів.
Пільг для громадян, котрі мають у власності інші, ніж зазначено в статті 4 Закону N 1963-XII транспортні засоби Законом не передбачено, тому такі громадяни повинні сплачувати податок у порядку і розмірах, встановлених цим Законом.
Якщо у громадянина - власника транспортного засобу, зазначеного у статті 4 Закону N 1963-XII, виникло право на пільгу, йому достатньо надати органам, що здійснюють реєстрацію, перереєстрацію та технічний огляд транспортних засобів відповідний документ, який підтверджує це право. Такий власник звільняється від сплати податку як за поточний, так і за попередні роки, якщо зазначений транспортний засіб протягом цього періоду був зареєстрований на його ім'я.
У разі відсутності документів, що дають право на користування пільгами, реєстрація, перереєстрація і технічний огляд транспортних засобів не провадяться.
Одночасно зазначаємо, що органам державної податкової служби України чинним законодавством не надано права встановлювати та надавати платникам податків додаткові (не передбачені Законом) пільги. Надання, в окремих випадках, додаткових пільг з оподаткування може бути вирішене сільськими, селищними, міськими радами відповідно до ст. 1 Закону України від 25.06.91 N 1251-XII "Про систему оподаткування", із змінами та доповненнями, згідно з якою вони можуть встановлювати додаткові пільги щодо оподаткування у межах сум, що надходять до їх бюджетів.
Заступник голови ДПА України | Г.ОПЕРЕНКО |