• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо сплати рентної плати за спеціальне використання води та рентної плати за користування надрами

Державна фіскальна служба України | Лист від 02.08.2016 № 17367/10/26-15-12-03-18
Реквізити
  • Видавник: Державна фіскальна служба України
  • Тип: Лист
  • Дата: 02.08.2016
  • Номер: 17367/10/26-15-12-03-18
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна фіскальна служба України
  • Тип: Лист
  • Дата: 02.08.2016
  • Номер: 17367/10/26-15-12-03-18
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ЛИСТ
02.08.2016 № 17367/10/26-15-12-03-18
Головне управління ДФС у м. Києві розглянуло лист ТОВ "" щодо сплати рентної плати за спеціальне використання води та рентної плати за користування надрами та в межах своїх повноважень повідомляє.
Справляння рентної плати здійснюється відповідно до Розділу IX "Рентна плата" Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями ) (далі – Податковий кодекс).
Згідно з п.251.1 ст. 251 Податкового кодексу, рентна плата складається, зокрема, з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин та рентної плати за спеціальне використання води.
І. Рентна плата за спеціальне використання води
Відповідно до ст. 49 Водного кодексу України від 06.06.1995 №213/95-ВР (далі - Водний кодекс) спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування ( далі - дозвіл).
Статтею 42 Водного кодексу визначено, що водокористувачами в Україні можуть бути підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.
Водокористувачі можуть бути первинними і вторинними.
Первинні водокористувачі - це ті, що мають власні водозабірні споруди і відповідне обладнання для забору води.
Вторинні водокористувачі (абоненти) - це ті, що не мають власних водозабірних споруд і отримують воду з водозабірних споруд первинних водокористувачів та скидають стічні води в їх системи на умовах, що встановлюються між ними.
Відповідно до п.255.1 ст. 255 Податкового кодексу платниками рентної плати за спеціальне використання води (далі – Рентна плата) є водокористувачі – суб'єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи (крім бюджетних установ), постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують воду, отриману шляхом забору води з водних об'єктів (первинні водокористувачі) та/або від первинних або інших водокористувачів (вторинні водокористувачі), та використовують воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва.
Поряд з цим, відповідно до п.255.2 ст. 255 Податкового кодексу не є платниками рентної плати водокористувачі, які використовують воду виключно для задоволення питних і санітарно-гігієнічних потреб населення (сукупності людей, які знаходяться на даній території в той чи інший період часу, незалежно від характеру та тривалості проживання, в межах їх житлового фонду та присадибних ділянок), у тому числі для задоволення виключно власних питних і санітарно-гігієнічних потреб юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та платників єдиного податку.
Для цілей цього розділу під терміном "санітарно-гігієнічні потреби" слід розуміти використання води в туалетних, душових, ванних кімнатах і умивальниках та використання для утримання приміщень у належному санітарно-гігієнічному стані.
У разі використання суб’єктом господарювання води одночасно як для виробничих потреб, так і для задоволення питних і санітарно-гігієнічних потреб він є платником рентної плати за спеціальне використання води за весь обсяг фактично використання води.
Згідно п.255.3 ст. 255 Податкового кодексу об’єктом оподаткування Рентною платою є фактичний обсяг води, який використовують водокористувачі, з урахуванням обсягу втрат води в їх системах водопостачання.
Відповідно до п.255.11.2 п.255.11 ст. 255 Податкового кодексу Рентна плата обчислюється виходячи з фактичних обсягів використаної води (підземної, поверхневої, отриманої від інших водокористувачів) водних об’єктів з урахуванням обсягу втрат води в їх системах водопостачання, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування, лімітів використання води, ставок рентної плати та коефіцієнтів.
Отже, якщо договором сервітуту передбачено передачу свердловини у користування на певний строк, то орендар набуває права користування свердловиною з терміну, обумовленому в договорі сервітуту, та стає первинним водокористувачем, який у разі використання води є платником Рентної плати відповідно до п.255.1 ст. 255 Податкового кодексу (з урахуванням п.255.2 ст. 255 Податкового кодексу).
Податкова декларація з рентної плати за спеціальне використання води (далі – Податкова декларація) затверджена наказом Міністерства фінансів України від 17.08.2015 № 719.
Невід’ємною частиною Податкової декларації є додатки. Відповідний тип додатка забезпечує обчислення податкового зобов’язання за відповідним видом об’єкта оподаткування. Зокрема, розрахунки з рентної плати за спеціальне використання води (далі - розрахунок) здійснюються у додатках 5, 6 і 7 в залежності від виду використання води.
У рядку 4.4 Податкової декларації з Рентної плати відображається сума рядків 13 додатків 5, рядків 9 додатків 6 та рядків 10 додатків 7.
У Додатку 5 заповнюються всі рядки усіх розділів з урахуванням приміток. У разі не заповнення рядка через відсутність значення - він прокреслюється. Вартісні показники розрахунку зазначаються у гривнях з копійками.
У відповідності до приміток, зазначених у Додатку 5:
у рядку 8 – обсяг використаної води, визначеної за кодом типу водного об’єкта, який враховується при визначенні податкового зобов’язання з рентної плати з початку року, в куб. м.;
у рядку 8.1 – обсяг використаної води в межах установленого річного ліміту згідно з отриманим дозвільним документом, який враховується при визначенні податкового зобов’язання з початку року, в куб. м.;
у рядку 8.2 – обсяг використаної води понад установлений річний ліміт згідно з отриманим дозвільним документом, який враховується при визначенні податкового зобов’язання з початку року, в куб.м.
ІІ. Рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин.
Відповідно до пп.252.1.1 п.252.1 ст. 252 Податкового кодексу платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб'єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об'єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах об'єктах (ділянках) надр.
Крім того, платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин в частині видобування підземних вод є землевласники та землекористувачі, крім суб'єктів підприємництва, які відповідно до законодавства відносяться до фермерських господарств, що провадять господарську діяльність з видобування підземних вод на підставі дозволів на спеціальне водокористування відповідно до пп.252.1.4 п.252.1 ст. 252 Податкового кодексу.
Суб’єкти господарювання, що здійснюють видобування підземних вод (із свердловини, криниці тощо), є платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, у т. ч. у разі використання води для власних господарських потреб або передачі її для потреб населення, за винятком тих суб’єктів господарювання, що на підставі дозволів на спеціальне водокористування видобувають прісні підземні води загальною глибиною розробки до 20 метрів, використання яких не передбачає отримання економічної вигоди відповідно до п.п. 252.4.1 п. 252.4 ст. 252 Податкового кодексу.
Ставка рентної плати за користування надрами для видобування підземних визначена у п.252.20 ст. 252 Податкового кодексу.
Враховуючи зазначене, суб’єкт господарювання, що здійснює видобування підземних вод на підставі отриманого спеціального дозволу, має проводити обчислення рентної плати за користування надрами та у встановлений термін вносити її до бюджету, подавати відповідну податкову звітність (затверджена наказом Міністерства фінансів України від 17.08.2015 №719).
Розрахунок з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (далі – розрахунок) здійснюється за формою Додатку 1 до Податкової декларації.
Окремий Додаток 1 складається платником для кожної категорії запасів корисної копалини, що визначають об’єкт оподаткування, з яких платником видобуто такі корисні копалини (назва та код категорії запасів корисної копалини, що видобуто, зазначаються згідно з Додатком 12 у рядку 4 Додатка 1), а також для кожного виду корисних копалин, назва яких зазначається платником у рядку 8.3 Додатка 1.
У Додатку 1 заповнюються всі рядки усіх розділів з урахуванням приміток.
У разі видобування підземних вод рядки 6.1 - 6.3 заповнюються на підставі дозволу на спеціальне водокористування, а саме:
у рядку 6 – повне найменування платника податків згідно з реєстраційними документами;
у рядку 6.1 – номер дозволу на спеціальне водокористування;
у рядку 6.2 – дата видачі дозволу на спеціальне водокористування (дд.мм.рррр.);
у рядку 6.3 – строк дії дозволу на спеціальне водокористування (у роках);
у рядку 6.4 – інформація про вид користування ділянкою надр, а саме проставляється позначка у рядку 6.4.1 – у разі видобування підземних вод.
У разі видобування підземних вод без отримання спеціального дозволу на користування надрами рядок 8.5 не заповнюється.
Керуючись пп.252.25.1 п.252.25 ст. 252 Податкового кодексу, суб’єкт господарювання, що здійснює видобування підземних вод на підставі отриманого спеціального дозволу, має проводити обчислення рентної плати за користування надрами та сплачувати податкові зобов’язання за місцезнаходженням ділянки надр, з якої були видобуті корисні копалини.
Підпунктом 258.1.1 п.258.1 ст. 258 Податкового кодексу передбачено, що платник рентної плати несе відповідальність за правильність обчислення, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання контролюючим органам відповідних податкових декларацій згідно із нормами Кодексу та інших законодавчих актів.
Аналогічні роз’яснення з зазначених питань розміщені на офіційному WEB-порталі ДФС України (www.sfs.gov.ua) в банері "Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс" ( категорії 121 та 130).
Слід зазначити, що ст. 36 Податкового кодексу встановлено, що платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати відповідність проведення ними операцій.
Оцінка правомірності відображення в податковому обліку господарських операцій може бути здійснена лише в межах податкової перевірки у відповідності до вимог Кодексу.
Згідно із п.52.2 ст. 52 Податкового кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
Звертаємо увагу, що листи ГУ ДФС у м. Києві не є нормативно-правовими актами, а мають лише інформаційний характер і не встановлюють правових норм та діють до набрання чинності нормативно-правових актів, що змінюють відповідні правовідносини.
Заступник начальникаЕ.М.Пруднікова