ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
Л И С Т
18.08.2004 N 7127/6/17-3116 |
( Лист відкликано на підставі Листа Державної податкової адміністрації N 1886/7/17-0717 від 01.02.2010 )
ДПАУ розглянула лист і щодо порушених в ньому питань повідомляє.
Згідно із Законом України від 22.05.2003 р. N 889-IV "Про податок з доходів фізичних осіб" (п. 2.1 ст. 2, далі - Закон) платниками податку є резидент, який отримує як доходи з джерелом їх походження з території України, так і іноземні доходи, та нерезидент, який отримує доходи з джерелом їх походження з території України.
Об'єктом оподаткування податком з доходів фізичних осіб нерезидента є: загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід з джерелом його походження з України; доходи з джерелом їх походження з України, які підлягають кінцевому оподаткуванню при їх виплаті.
Дохід з джерелом його походження з України визначено Законом (п. 1.3 "и" ст. 1) як будь-який дохід, одержаний платником податку або нарахований на його користь від здійснення будь-яких видів діяльності на території України, зокрема, у вигляді доходів, що виплачуються (надаються) резидентами у вигляді виграшів і призів, у тому числі у лотерею (крім державної), благодійної допомоги, подарунків.
Згідно з п. 7.1 ст. 7 Закону ставка податку становить 15% (до 01.01.2007 р. - 13%) від об'єкта оподаткування, крім випадків, визначених у п. 7.2-7.3 цієї статті.
Відповідно до п. 7.3 ст. 7 Закону ставка податку становить подвійний розмір ставки, визначеної п. 7.1 ст. 7 Закону, від об'єкта оподаткування, нарахованого як виграш чи приз (крім виграшу у держлотерею у грошовому виразі), або будь-яких інших доходів, нарахованих на користь нерезидентів - фізичних осіб, за винятком доходів, визначених у пп. 9.11.3 ст. 9 Закону.
Виходячи з викладеного та з метою однакового застосування Закону слід розуміти, що доходи, нараховані (виплачені, надані) платнику податку - нерезиденту у вигляді зарплати внаслідок здійснення ним трудової діяльності в Україні, належать до категорії доходів, зазначених в пп. 9.11.3 ст. 9 Закону, з урахуванням особливостей, визначених у пп. 9.11.2 ст. 9 Закону.
Таким чином, на підставі норм п. 7.3 ст. 7, пп. 9.11.3 ст. 9 Закону лише зарплата, незалежно від джерела її виплати, що виплачується нерезиденту працедавцем-резидентом, підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною п. 7.1 ст. 7 Закону. Визначення терміна "заробітна плата" наведено у п. 1.1 та 1.3 ст. 1 Закону.
У разі нарахування на користь нерезидента процентів, дивідендів або роялті податковим агентом має бути застосована відповідна ставка податку, встановлена Законом для оподаткування таких доходів резиденту (абзац другий пп. 9.11.3 ст. 9 Закону).
Оподаткування будь-яких інших (крім вищезазначених) доходів, в тому числі зазначених у листі, нарахованих на користь нерезидентів - фізичних осіб, провадиться за ставкою, встановленою пп. 7.3 ст. 7 Закону.
Якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана ВРУ, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Законом, застосовуються норми такого міжнародного договору щодо суб'єктів, які підпадають під його дію (п. 21.1 ст. 21 Закону).
Щодо доходів, які виплачуються у вигляді виграшу фізичній особі - нерезиденту, гральний заклад виступає податковим агентом, в обов'язки якого входить утримання податку з доходів фізичних осіб та перерахування його до бюджету (пп. 9.5.1 ст. 9 Закону).
Перерахування гральним закладом податку, утриманого із сум виграшу фізичної особи - нерезидента, провадиться згідно із пп. 8.1.4 ст. 8 Закону протягом банківського дня, наступного за днем такої виплати, до бюджету територіальної громади за місцем утримання такого податку (п. 16.2 ст. 16 Закону) з наступним повідомленням податкових органів про проведені виплати та суми утриманого податку розрахунком встановленої форми ( N 1ДФ.
Утримання зазначеного податку здійснюється у касі грального закладу при купівлі у фізичної особи фішок (жетонів). Реєстрація операцій купівлі проводиться за допомогою РРО, який запрограмований на утримання цього податку.
Заступник Голови | С.Лекарь |