• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо виконання доручень резидентів по перерахуванню за межі України грошових коштів у вигляді штрафних санкцій за невиконання умов зовнішньоекономічних контрактів

Національний банк України  | Лист від 24.09.1997 № 13-110/1945-6961
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Лист
  • Дата: 24.09.1997
  • Номер: 13-110/1945-6961
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Лист
  • Дата: 24.09.1997
  • Номер: 13-110/1945-6961
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Л И С Т
N 13-110/1945-6961 від 24.09.97
м.Київ
Щодо виконання доручень резидентів по перерахуванню за межі України грошових коштів у вигляді штрафних санкцій за невиконання умов зовнішньоекономічних контрактів
Департамент валютного регулювання разом з Юридичним департаментом на численні запити обласних управлінь НБУ відносно застосування ст.5 Декрету Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" щодо виконання доручень резидентів по перерахуванню за межі України грошових коштів у вигляді штрафних санкцій за невиконання умов зовнішньоекономічних контрактів, що встановлюються сторонами цих контрактів на договірних засадах, роз'яснює.
Згідно з п.4 а) ст.5 Декрету Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" індивідуальної ліцензії не потребують операції по здійсненню платежів у іноземній валюті, що здійснюються резидентами за межі України на виконання зобов'язань у цій валюті перед нерезидентами щодо оплати продукції, послуг, робіт, прав інтелектуальної власності та інших майнових прав, за винятком оплати валютних цінностей.
Купівля іноземної валюти на оплату штрафних санкцій, що передбачені у зовнішньоекономічних контрактах за невиконання резидентами умов цих контрактів, є купівлею іноземної валюти на оплату майнових прав, і тому така операція індивідуальної ліцензії не потребує.
Вважаємо, що підставою для перерахування грошових коштів за межі України в цьому випадку є відповідний зовнішньоекономічний контракт.
Що стосується розміру відповідальності за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань, то для вирішення цього питання перш за все необхідно визначити, законодавство якої країни слід застосовувати для кожного конкретного зовнішньоекономічного договору. Якщо застосовується законодавство України, то ст.3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" від 22.11.1996 р. N 543/96-ВР встановлено максимальний розмір відповідної пені, а саме: розмір пені не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діяла у період, за який сплачується пеня.
Слід також зазначити, що у ст.58 Цивільного кодексу України зазначено: "Якщо угода укладена з метою приховати іншу угоду (удавана угода), то застосовуються правила, що регулюють ту угоду, яку сторони дійсно мали на увазі". Тобто, якщо судом (випадок з перерахуванням за межі України штрафних санкцій за контрактом) буде визнано факт наявності удаваної угоди, яка приховує, наприклад, за договором купівлі-продажу отримання у нерезидента кредиту в іноземній валюті або перерахування за межі України грошових коштів без наявності індивідуальної ліцензії Національного банку України, то до порушників валютного законодавства будуть застосовуватися ті фінансові санкції, що передбачені у ст.16 Декрету Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю", а саме: "За здійснення операцій з валютними цінностями, що потребують одержання ліцензії Національного банку України згідно з пунктом 4 статті 5 цього Декрету, без одержання індивідуальної ліцензії Національного банку України - штраф у сумі, еквівалентній сумі зазначених валютних цінностей, перерахованій у валюту України за обмінним курсом Національного банку України на день здійснення таких операцій".
Звертаємо увагу на те, що з'ясування питань щодо можливого навмисного невиконання зовнішньоекономічних договорів з метою перерахування за межі України додаткових грошових коштів, тобто наявності удаваної угоди, не відноситься безпосередньо до компетенції будь-яких банківських установ. Вказані обставини можуть бути встановлені лише судом або правоохоронними органами.
Перший заступник Голови Правління НБУ В.О.Бондар