• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Стосовно деяких питань складання та реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунків коригування до податкових накладних

Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 16.12.2024 № ІПК
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 16.12.2024
  • Номер: ІПК
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 16.12.2024
  • Номер: ІПК
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
Державна податкова служба України
Індивідуальна податкова консультація
16.12.2024 № 5713/ІПК/99-00-04-02-03 ІПК
Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства стосовно деяких питань складання та реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) розрахунків коригування до податкових накладних (далі – розрахунків коригування) та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.
Як зазначено у зверненні, в наслідок повернення товарів покупцями (отримувачами), в рамках здійснення діяльності з постачання товарів / послуг Товариство (постачальник) складає розрахунки коригування на зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг, які направляє покупцям (отримувачам) для реєстрації в ЄРПН, але отримує відмову від покупця (отримувача) у реєстрації в ЄРПН зазначених розрахунків коригування, по причині застосування до них відповідальності за порушення термінів реєстрації розрахунків коригування, складених у період дії пунктів 89 та 90 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу.
Зважаючи на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1) Щодо термінів складання розрахунків коригування на зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг постачальником;
2) Щодо відповідальності передбаченої для покупця (отримувача) товарів / послуг за несвоєчасну реєстрацію розрахунку коригування на зменшення суми компенсації вартості;
3) Щодо граничних термінів передбачених для реєстрації в ЄРПН розрахунків коригування покупцем (отримувачем) товарів / послуг.
У зверненні відсутня інформація, щодо опису конкретної ситуації, що призвела до відмови в реєстрації в ЄРПН розрахунків коригувань покупцями (отримувачами), відсутнє посилання на номери та дати складання податкових накладних, розрахунків коригування. У зв’язку з цим ДПС надає роз’яснення загальних норм податкового законодавства щодо порушених питань.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).
Для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 розділу II Кодексу (пункт 44.1 стаття 44 розділу II Кодексу).
Щодо питань 1, 3
Правові основи оподаткування податком на додану вартість (далі – ПДВ) встановлено розділом V, підрозділами 2 та 10 розділу XX Кодексу.
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V Кодексу датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів / послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше (перша подія):
дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг – дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.
Правила складання і реєстрації в ЄРПН податкової накладної / розрахунку коригування до податкової накладної регулюються статтями 201 та 192 розділу V Кодексу.
Згідно з пунктами 201.1, 201.7 і 201.10 статті 201 розділу V Кодексу при здійсненні операцій з постачання товарів / послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги", зареєструвати її в ЄРПН у встановлений Кодексом термін та надати покупцю за його вимогою.
Статтею 192 розділу V Кодексу встановлено особливості визначення бази оподаткування в окремих випадках (порядок коригування податкових зобов’язань та податкового кредиту).
Відповідно до пункту 192.1 статті 192 розділу V Кодексу якщо після постачання товарів / послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.
Розрахунок коригування до податкової накладної не може бути зареєстрований в ЄРПН пізніше 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної, до якої складений такий розрахунок коригування.
Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу (покупцю).
Отже, на дату першої події за операцією з постачання товару (на дату отримання передоплати або відвантаження товару) постачальник повинен скласти відповідну податкову накладну, виходячи із вартості товару, визначеної у договорі.
Якщо після постачання товару здійснюється перерахунок вартості товару / послуги, то розрахунок коригування до податкової накладної, складеної за операцією з постачання такого товару / послуги, складається постачальником на дату повернення коштів постачальником у зв’язку з переглядом ціни або на дату повернення товарів / послуг.
У разі якщо в результаті такого перерахунку вартість товару зменшується, але надлишок сплачених коштів не повертається покупцю, а зараховується як оплата вартості іншого товару, то розрахунок коригування до податкової накладної, складеної за операцією з постачання такого товару, складається постачальником на дату такого зарахування.
Разом з тим слід зазначити, що кожен конкретний випадок податкових взаємовідносин (у тому числі в частині складання розрахунків коригування у випадку повернення покупцями (отримувачами) товарів) має розглядатися з урахуванням договірних умов та суттєвих обставин здійснення конкретних господарських операцій, а також первинних документів, оформленням яких вони супроводжувались.
Реєстрація, зокрема розрахунків коригування у ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків, для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем) (пункт 201.10 статті 201 розділу V Кодексу).
При цьому тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН, граничний термін реєстрації в ЄРПН яких припадає на період з 08.02.2023 (дата набрання чинності Законом України від 12 січня 2023 року № 2876-IX "Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування"), тобто з датою складання, починаючи з 16.01.2023, здійснюється з урахуванням граничних строків, визначених пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX Кодексу.
Для розрахунків коригування, складених постачальником товарів / послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Щодо питання 2
Відповідальність за порушення строків, визначених Кодексом, для реєстрації в ЄРПН, зокрема розрахунків коригування передбачена статтею 120-1 та пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX Кодексу.
До розрахунків коригування з датою складання до 15.01.2023 включно зареєстрованих з порушенням граничного терміну реєстрації в ЄРПН застосовуються штрафні санкції у розмірах, встановлених пунктом 120-1.1 статті 120-1 розділу ІІ Кодексу.
З датою складання починаючи з 16.01.2023 застосовуються штрафні санкції у розмірах, встановлених пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, у разі порушення платником податку граничних строків передбачених пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX Кодексу для реєстрації розрахунків коригування у ЄРПН.
Отже, у разі порушення покупцем (отримувачем) товарів / послуг граничного терміну встановленого для реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування складеного Товариством (постачальником), до такого покупця буде застосовано відповідальність у вигляді штрафних санкцій у розмірах встановлених Кодексом.
Додатково зазначаємо, що для забезпечення можливості обміну між контрагентами (продавцем та покупцем) розрахунками коригування, якими передбачено зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, на сервері ДПС функціонує сервіс для обміну електронними документами між контрагентами - Single Window of Electronic Documents (далі - SWinED).
Обмін електронними документами на сервері здійснюється по прямому з’єднанню (протокол SOAP). Для криптографічних перетворень електронних документів використовуються сертифіковані засоби КЕП, які також використовуються для підписання і шифрування електронних документів, що подаються до ІКС "Єдине вікно подання електронної звітності".
Функціонал системи SWinED передбачає підтвердження отримання електронного документа отримувачем, тобто фіксацію дати отримання покупцем (отримувачем) розрахунків коригування до податкових накладних, якими передбачено зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 розділу ІІ Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.