Документ підготовлено в системі iplex
Державна податкова адміністрація України | Лист від 21.08.2001 № 5535/6/15-1216
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
Л И С Т
N 5535/6/15-1216 від 21.08.2001
Абзацом "а" підпункту 7.11.1 пункту 7.11 статті 7 вищезгаданого Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (із змінами та доповненнями) встановлено, що до неприбуткових установ і організацій належать органи державної влади України, органи місцевого самоврядування та створені ними установи або організації, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів, тобто бюджетні установи, які фінансуються з бюджету.
Від оподаткування звільняються доходи таких неприбуткових організацій, отримані у вигляді: коштів або майна, які надходять безоплатно або у вигляді безповоротної фінансової допомоги чи добровільних пожертвувань; пасивних доходів; коштів або майна, які надходять до таких неприбуткових організацій як компенсація вартості отриманих державних послуг.
Під терміном "пасивні" слід розуміти доходи, отримані у вигляді процентів, дивідендів, страхових виплат і відшкодувань, а також роялті.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з метою стимулювання інвестиційної діяльності" внесено зміни до п.1.10 ст.1 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", а саме: до відсотків не належать платежі за використання майна, отриманого в користування.
Тобто із введенням в дію Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з метою стимулювання інвестиційної діяльності" платежі за використання майна, отриманого в користування (орендні, у тому числі лізингові та рентні платежі), не вважаються пасивним доходом і тому підлягають оподаткуванню у неприбуткових установах та організаціях на загальних підставах, починаючи з III кварталу 1999 року.
Статтею 6 Закону України "Про Державний бюджет України на 2000 рік" встановлено, що до доходів спеціального фонду Державного бюджету України на 2000 рік зараховуються власні надходження установ і організацій, які утримуються за рахунок коштів державного бюджету, в тому числі: спеціальні кошти установ і організацій; кошти, отримані бюджетними установами і організаціями на виконання окремих доручень; інші власні надходження бюджетних установ і організацій.
Одночасно ст.16 Закону "Про Державний бюджет України на 2000 рік" не призупинено дію ст.7.11 Закону "Про оподаткування прибутку підприємств".
Враховуючи, що Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств" визначено доходи, які звільняються від оподаткування у бюджетних установах, що зареєстровані як неприбуткові установи і організації, та враховуючи те, що Законом України "Про Державний бюджет України на 2000 рік" не призупинено дію ст.7.11 Закону "Про оподаткування прибутку підприємств", тому у 2000 році інші власні надходження бюджетних установ, в тому числі і доходи від надання в оренду приміщень, вважаються доходом від проведення госпрозрахункової діяльності і тільки після оподаткування зараховуються до спеціального фонду Державного бюджету України.
Такий порядок діяв до прийняття Закону "Про Державний бюджет України на 2001 рік".
Пунктом 3 ст.39 цього Закону визначено, що до доходів спеціального фонду бюджетів Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя на 2001 рік належать власні надходження бюджетних установ і організацій, які утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів.
Таким чином, у разі якщо відділ культури Чигиринської райдержадміністрації є бюджетною установою із статутом юридичної особи та зареєстрований у податкових органах як неприбуткова установа, то доходи, отримані від надання в оренду приміщень, за умови, якщо такі доходи передбачені кошторисом відділу культури, у 2001 році зараховуються до спеціального фонду бюджету без оподаткування податком на прибуток.
Заступник Голови ДПА України Г.Бондаренко "Урядовий кур'єр", N 168, 18.09.2001 р.