Державна податкова служба України
Індивідуальна податкова консультація
20.11.2024 № 5344/ІПК/99-00-04-01-04 ІПК
Щодо отримання індивідуальної податкової консультації зі сплати земельного податку
Державна податкова служба України розглянула звернення Управління освіти адміністрації ………. міської ради (далі – Управління) щодо отримання індивідуальної податкової консультації зі сплати земельного податку та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Управління поінформувало, що відповідно до укладеного договору оренди бюджетною установою – балансоутримувачем нежитлової будівлі загальною площею 8 965,7 кв. м, яке є загальноосвітнім навчальним закладом (далі – Орендодавець), надається фізичній особі-підприємцю (далі – Орендар) в оренду нежитлове приміщення площею 291,2 кв. м для розміщення спортивної зали (далі – Об’єкт).
У звернені відсутня інформація щодо цивільних та/або договірних відносини між Управлінням та Орендарем, зокрема, щодо підпорядкування Орендаря Управлінню, а також щодо речових прав на земельну ділянку (далі – Ділянка), на якій знаходиться Об’єкт.
Управління, посилаючись на п. 284.3 ст. 284 Кодексу, просить надати роз’яснення з наступних питань:
1) чи вважається з точки зору оподаткування Об’єкт "частиною споруди" ?
2) чи повинен Орендодавець, як бюджетна установа та балансоутримувач будівлі, в який знаходиться Об’єкт, та який звільнений від сплати земельного податку згідно з п.п. 282.1.4 п. 282.1 ст. 282 Кодексу, нараховувати земельний податок, якщо Орендар не має ліцензію ?
3) як розрахувати частку площі Ділянки, якщо її загальна площа становить 26 536 кв. метрів ?
Питання 1, 2.
Відповідно до п.п. 282.1.4 п. 282.1 ст. 282 Кодексу від сплати земельного податку звільняються, зокрема, дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади незалежно від форми власності і джерел фінансування.
Згідно з п. 284.3 ст. 284 Кодексу платники податку, які користуються пільгами із земельного податку, надають в оренду земельні ділянки, окремі будівлі, споруди або їх частини, податок за такі земельні ділянки та земельні ділянки під такими будівлями (їх частинами) сплачується на загальних підставах з урахуванням прибудинкової території.
Ця норма не поширюється на бюджетні установи у разі надання ними будівель, споруд (їх частин) в тимчасове користування (оренду) іншим бюджетним установам, дошкільним, загальноосвітнім навчальним закладам незалежно від форм власності і джерел фінансування.
Норма п. 284.3 ст. 284 Кодексу поширюється на випадки надання в оренду, зокрема, частин будівель або споруд.
Суб’єкти господарювання у сфері освітньої діяльності підлягають ліцензуванню відповідно до вимог чинного законодавства.
Статтею 1 Закону України "Про освіту" (далі – Закон) визначено, що заклад освіти – це юридична особа публічного чи приватного права, основним видом діяльності якої є освітня діяльність. Разом з цим, права та обов’язки закладу освіти має фізична особа – підприємець, основним видом діяльності якої є освітня діяльність (ст. 22 Закону).
Освітня діяльність провадиться на підставі ліцензії, що видається органом ліцензування відповідно до законодавства (абзац другий ст. 43 Закону).
Отже, у разі відсутності у Орендаря ліцензії з освітньої діяльності, він не вважається закладом освіти.
З огляду на викладене та враховуючи те, що Орендар не є закладом освіти, у разі надання частини будівлі в оренду, Орендодавець – бюджетна установа втрачає право на користування пільгою із земельного податку, передбаченою п.п. 282.1.4 п. 282.1 ст. 282 Кодексу. Обов’язок з нарахування та сплати земельного податку виникає у Орендодавця на загальних підставах, з урахуванням прибудинкової території.
Питання 3.
За земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває у користуванні кількох юридичних або фізичних осіб, податок нараховується кожному з них пропорційно тій частині площі будівлі, що знаходиться в їх користуванні, з урахуванням прибудинкової території (абзац п’ятий п. 286.6 ст. 286 Кодексу).
Згідно з п. 287.7 ст. 287 Кодексу у разі надання в оренду земельних ділянок (у межах населених пунктів), окремих будівель (споруд) або їх частин власниками та землекористувачами земельний податок за площі, що надаються в оренду, обчислюється з дати укладення договору оренди земельної ділянки або з дати укладення договору оренди будівель (їх частин).
Статтею 796 Цивільного кодексу України (далі – Цивільний кодекс) передбачено, що одночасно з правом найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) наймачеві надається право користування земельною ділянкою, на якій вони знаходяться, а також право користування земельною ділянкою, яка прилягає до будівлі або споруди, у розмірі, необхідному для досягнення мети найму.
Плата, яка справляється з наймача будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), складається з плати за користування нею і плати за користування земельною ділянкою (частина перша ст. 797 Цивільного кодексу).
Також у договорі найму сторони можуть визначити розмір земельної ділянки, яка передається наймачеві. Якщо розмір земельної ділянки у договорі не визначений, наймачеві надається право користування усією земельною ділянкою, якою володів наймодавець.
Якщо у договорі оренди Об’єкту визначена площа Ділянки, з урахуванням ст. 286 Кодексу, то Орендодавець має сплачувати за площу Ділянки, яка передана в оренду.
Якщо площа Ділянки у договорі оренди Об’єкту не визначена або не враховані вимоги ст. 286 Кодексу, то Орендодавець має сплачувати земельний податок за всю площу Ділянки.
Разом з тим повідомляємо, що висновки з питань практичного застосування норм податкового законодавства надаються Державною податковою службою України, виходячи із суті запитання та наявної інформації, наданої у зверненні.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).