Державна податкова служба України
Індивідуальна податкова консультація
08.11.2024 № 5161/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК
Щодо правильності виправлення помилки з податку на прибуток при несвоєчасному перерахуванні авансового внеску при виплаті дивідендів
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення ТОВ "" (далі – ТОВ) щодо правильності виправлення помилки з податку на прибуток при несвоєчасному перерахуванні авансового внеску при виплаті дивідендів, та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, у разі виплати на користь нерезидентів доходу у вигляді дивідендів, платник податків зобов’язаний перерахувати до бюджету авансовий внесок з податку на прибуток.
ТОВ було виявлено, що під час виплати на користь нерезидента доходу у вигляді дивідендів, нарахованих за неповний календарний рік, до бюджету не було перераховано авансовий внесок з податку на прибуток.
При самостійному виправленні помилки ТОВ необхідно було сплатити суму недоплати – несвоєчасно перерахованого авансового внеску.
Помилка була виявлена ТОВ після подання річної податкової декларації з податку на прибуток підприємств, сума виплачених дивідендів за неповний календарний рік не перевищила значення об’єкта оподаткування за такий рік, фактично на момент виправлення помилки недоплата податкового зобов’язання відсутня.
ТОВ просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
чи потрібно ТОВ при самостійному виправленні помилки одночасно з поданням уточнюючого розрахунку з податку на прибуток перерахувати до бюджету авансовий внесок, якщо податкове зобов’язання за відповідний податковий (звітний) рік на момент уточнення платником визначено та перераховано до бюджету, перевищення суми виплачених дивідендів над об’єктом оподаткування відсутнє?
чи можуть грошові кошти перераховані за кодом бюджетної класифікації 125 "Авансові внески, нараховані на суму дивідендів та прирівняних до них платежів" бути автоматично зараховані в якості сплати податкового зобов’язання з податку на прибуток за кодом 101 "Сплата суми податків, зборів, платежів, єдиного внеску"?
Порядок сплати податкового зобов’язання з податку на прибуток при виплаті дивідендів визначено п. 57.1-1 ст. 57 Кодексу.
Відповідно до п.п. 57.1-1.1 п. 57.1 -1 ст. 57 Кодексу у разі прийняття рішення щодо виплати дивідендів платник податку на прибуток - емітент корпоративних прав, на які нараховуються дивіденди, проводить зазначені виплати власнику таких корпоративних прав незалежно від того, чи є оподатковуваний прибуток, розрахований за правилами, визначеними ст. 137 Кодексу.
Підпунктом 57.1-1.2 п. 57.1 -1 ст. 57 Кодексу визначено, що авансовий внесок розраховується з суми перевищення дивідендів, що підлягають виплаті, над значенням об'єкта оподаткування за відповідний податковий (звітний) рік, за результатами якого виплачуються дивіденди, грошове зобов'язання щодо якого погашене. У разі наявності непогашеного грошового зобов'язання авансовий внесок розраховується зі всієї суми дивідендів, що підлягають виплаті. Авансовий внесок обчислюється за базовою (основною) ставкою, встановленою статтею 136 цього Кодексу. Сума дивідендів, що підлягає виплаті, не зменшується на суму авансового внеску.
При цьому у разі якщо дивіденди виплачуються за неповний календарний рік, то для обрахунку суми зазначеного перевищення використовується значення об'єкту оподаткування, обчислене пропорційно кількості місяців, за які сплачуються дивіденди. Зазначений авансовий внесок вноситься до бюджету до/або одночасно з виплатою дивідендів.
Сума попередньо сплачених протягом податкового (звітного) періоду авансових внесків з податку на прибуток під час виплати дивідендів підлягає зарахуванню у зменшення нарахованого податкового зобов'язання з податку на прибуток, задекларованого у податковій декларації за такий податковий (звітний) період.
У разі якщо сума авансового внеску, попередньо сплаченого протягом звітного періоду, перевищує суму нарахованого податкового зобов'язання підприємством - емітентом корпоративних прав за такий податковий (звітний) період, сума такого перевищення переноситься у зменшення податкових зобов'язань наступних податкових (звітних) періодів до повного його погашення, а під час отримання від'ємного значення об'єкта оподаткування такого наступного періоду - на зменшення податкових зобов'язань майбутніх податкових (звітних) періодів до повного його погашення.
Сума сплачених авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів не підлягає поверненню платнику податків або зарахуванню в рахунок погашення грошових зобов'язань з інших податків і зборів (обов'язкових платежів).
Згідно з п.п. 57.1-1.5 п. 57.1-1 ст. 57 Кодексу авансовий внесок з податку на прибуток, сплачений у зв'язку з нарахуванням/сплатою дивідендів, є невід'ємною частиною податку на прибуток та не може розцінюватися як податок, який справляється під час репатріації дивідендів (їх сплаті на користь нерезидентів) відповідно до п. 141.4 ст. 141 Кодексу або міжнародних договорів України.
Пунктом 137.3 ст. 137 Кодексу встановлено, що відповідальність за повноту утримання та своєчасність перерахування до бюджету податку, зазначеного в п. 57.1 -1 ст. 57 та п. 141.4 ст. 141 цього Кодексу, покладається на платників податку, які здійснюють відповідні виплати.
Отже, при виплаті дивідендів у ТОВ на підставі п. 57.1-1 ст. 57 Кодексу виникає обов’язок задекларувати та сплатити до державного бюджету авансовий внесок з податку на прибуток, розрахований з усієї суми дивідендів, що підлягають виплаті, у разі якщо на момент виплати дивідендів податкова декларація за звітний рік, за частину якого виплачуються дивіденди, не була подана.
Згідно з п. 50.1 ст. 50 Кодексу у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявлені.
Платник податків, який самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний, за винятком випадків, установлених пунктом 50.2 цієї статті:
а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку. Цей штраф не застосовується у разі подання уточнюючого розрахунку до податкової декларації з податку на прибуток підприємств за попередній податковий (звітний) рік з метою здійснення самостійного коригування відповідно до статті 39 цього Кодексу або при визначенні бази оподаткування відповідно до підпункту 141.91.3 пункту 141.91 статті 141 цього Кодексу у разі здійснення контрольованих операцій, якщо їх умови не відповідають принципу "витягнутої руки", у строк не пізніше 1 жовтня року, наступного за звітним;
б) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов'язання, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов'язання з цього податку.
Слід зазначити, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у ст. 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу.
Згідно з абзацом двадцять другим п. 69.1 ст. 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу у разі самостійного виправлення платником податків з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених ст. 50 Кодексу, помилок, що призвели до заниження податкового зобов'язання у звітних (податкових) періодах, які припадають на період дії воєнного стану, такі платники звільняються від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених п. 50.1 ст. 50 Кодексу, та пені.
Разом з тим, п. 69.38 ст. 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу визначено, що тимчасово, на період з 1 серпня 2023 року до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні"
від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, у разі самостійного виправлення платником податків з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених
ст. 50 Кодексу, помилок, що призвели до заниження податкового зобов'язання, такий платник звільняється від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених п. 50.1 ст. 50 Кодексу, та пені.
Отже, з метою самостійного виправлення помилки щодо нарахування авансового внеску при виплаті дивідендів платнику податку на прибуток слід подати уточнюючу податкову декларацію з податку на прибуток за податковий (звітний) період, на який припадає виплата дивідендів.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).