Документ підготовлено в системі iplex
Державна фіскальна служба України | Витяг від 13.01.2016 № 24/14/06-30-17-01-42
ГУ ДФС в Житомирській області
Витяг з листа
13.01.2016 № 24/14/06-30-17-01-42
Щодо оподаткування заборгованості з відпускних та компенсації за невикористану основну та додаткову відпустки
Головне управління ДФС у Житомирській області розглянуло звернення платника податків, щодо оподаткування заборгованості з відпускних та компенсації за невикористану основну та додаткову відпустки та відповідно до статті 52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (зі змінами та доповненнями) (далі – ПКУ) в межах компетенції повідомляє наступне.
Відповідно до ст. 235 Кодексу законів про працю України від 10 грудня 1971 року №322-VIII із змінами і доповненнями (далі – КЗпП) при винесенні рішення про поновлення працівника на роботі суд одночасно ухвалює рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Згідно з абзацом п’ятим п. 6 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику застосування судами законодавства про оплату праці" від 24.12.1999 року № 13, задовольняючи вимоги про оплату праці, суд має навести у своєму рішенні розрахунки, з яких він визначав суми стягнення.
Відповідно до ст. 163 ПКУ об'єктом оподаткування резидента є:
- загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід;
- доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання);
- іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.
Як зазначено у п. 164.6 ст. 164 ПКУ під час нарахування доходів у формі заробітної плати база оподаткування визначається як нарахована заробітна плата, зменшена на суму єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків до Накопичувального фонду, а у випадках, передбачених законом, - обов'язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду, які відповідно до закону сплачуються за рахунок заробітної плати працівника, а також на суму податкової соціальної пільги за її наявності.
Відповідно з пп. 14.1.48 п. 14.1 ст. 14 ПКУ заробітна плата для цілей розділу IV ПКУ - це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв'язку з відносинами трудового найму згідно із законом.
Відповідно до пп. 168.1.1 п.168.1 ст. 168 ПКУ податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок з доходів фізичних осіб із суми такого доходу за його рахунок.
Тобто, саме роботодавець виступатиме податковим агентом при нарахуванні середнього заробітку за час вимушеного прогулу. Під час оподаткування потрібно застосовувати ставки податку на доходи фізичних осіб, визначені ст. 167 ПКУ (у 2015 році: 15% та 20%).
Відшкодування матеріальної немайнової шкоди, включається до складу місячного (річного) оподаткованого доходу на підставі пп.164.2.14. п. 164.2 ст. 164 ПКУ.
Відповідно до п.п. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розд. ПКУ об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 ПКУ.
Відповідно до пп. б) п. 176.2 ст. 176 ПКУ особи, які відповідно до ПКУ мають статус податкових агентів, подавати у строки, встановлені ПКУ для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до контролюючого органу за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду.
Згідно з пп. 2.2. ІІ розділу Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 13.01.2015 року № 4 податковий розрахунок подається незалежно від того, виплачує чи не виплачує доходи платникам податку податковий агент протягом звітного періоду.
Також, відповідно до пп. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168 ПКУ якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені ПКУ для місячного податкового періоду, тобто не пізніше 30 календарних днів, наступних за місяцем нарахування доходу.
Враховуючи вище викладене, вся сума заборгованості підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб та військовим збором.
Заступник начальника К.В. Риженкова