• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про пакет нормативних документів

Національний банк України  | Лист від 25.08.1996 № 24-213/314-4820
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Лист
  • Дата: 25.08.1996
  • Номер: 24-213/314-4820
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Лист
  • Дата: 25.08.1996
  • Номер: 24-213/314-4820
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Л И С Т
N 24-213/314-4820 від 25.08.96
м.Київ
Начальникам Кримського
республіканського, обласних,
по Києву та Київській області
управлінь
Керівникам комерційних банків,
Центральної розрахункової палати
ОПЕРУ, ЦМР
Про пакет нормативних документів
( Зміни в текст не внесено. Додатково див. Лист Нацбанку N 12-111/1203-5026 від 31.08.96 )
У зв'язку з підписанням Указу Президента України про проведення грошової реформи направляємо для керівництва та організації практичної роботи по підготовці та проведенню грошової реформи пакет нормативних документів у складі:
1. Інструкція про порядок перерахування статей балансів банків та обліку операцій установ банків в період обміну карбованців на гривні.
2. Інструкція про порядок вилучення і утилізації українських карбованців.
3. Інструкція про порядок обміну карбованців на гривні з додатками.
Просимо забезпечити негайне тиражування необхідної кількості додаткових інструктивних матеріалів та доведення їх до відповідних комісій, держадміністрації.
Про повне отримання цих матеріалів обласними управліннями та комерційними банками прошу начальників облуправлінь доповісти до 18 години 26 серпня 1996 року через систему електронної пошти на адресу NBU@U0H0.
По всім питанням щодо комплекту документів прошу звертатись в оперативну робочу групу з грошової реформи.
тел/факс 293-48-16
тел/факс 293-48-51
Адреса електронної пошти DKOM@U0H0.
Заступник Голови Правління
Національного банку України

О.І.Кірєєв
Додаток N 1
Затверджено постановою Правління
Національного банку України
від 22 серпня 1996 року N 219
Інструкція про порядок перерахування статей балансів банків та обліку операцій в установах банків у зв'язку з обміном карбованців на гривні
I. Загальні положення
1. У зв'язку з проведенням грошової реформи та обміну українських карбованців на гривні установи банків повинні перерахувати усі активи, пасиви і залишки за балансовими і позабалансовими рахунками за станом на 2 вересня 1996 року.
2. Перерахування проводиться після закінчення операцій за останній перед введенням гривні робочий день і складання балансу за цей день в українських карбованцях.
3. Не підлягають перерахуванню резервні фонди українських карбованців,що обліковуються на позабалансових рахунках розділу I "Резервні фонди грошових білетів і монети Національного банку України".
4. Перерахування залишків балансових і позабалансових рахунків на 2 вересня 1996 року проводиться за даними аналітичного обліку за винятком рахунків за МФО, які перераховуються за даними синтетичного обліку.
5. Перерахування активів, пасивів і залишків за позабалансовими рахунками проводиться у співвідношенні 100000 до 1. При цьому менше півкопійки - відкидаються, а півкопійки і більше - округлюються до однієї копійки.
6. Перерахування залишків вкладів громадян і розрахункових документів оформлюється проставленням в особових рахунках за вкладами, вкладних книжках, позичкових зобов'язаннях, розрахункових чеках та інших документах відбитку спеціального штампу такого зразка:
-------------------------------
|Перераховано, |
|на 2 вересня 1996р. |
|в гривнях _______ гр _____ к |
-------------------------------
або робиться відповідний запис з підписами відповідальних осіб.
II. Робота з перерахування статей балансу на 2 вересня 1996 року
7. В останній робочий день перед введенням гривні і зміною масштабу цін банки мають забезпечити виконання грошово-розрахункових операцій за всіма документами, що надійшли як від клієнтів, так і через спецзв'язок, відобразити всі операції, що проведені за цей день пунктами обміну валюти, іншими підрозділами банку. Залишків за рахунками 160, 162, 175, 203, 204 не повинно бути.
8. Після закінчення всіх операцій в останній робочий день перед введенням гривні і зміною масштабу цін проводиться звірка аналітичного обліку з синтетичним і готуються виписки з усіх без винятку особових рахунків, за якими встановлена видача виписок клієнтам, незалежно від наявності записів в останньому листі особового рахунку.
За балансовими і позабалансовими рахунками складаються відомості перерахування.
В першому стовпчику проставляється номер особового рахунка, за позабалансовими рахунками також номер документа, в другому - залишок на день введення гривні в українських карбованнцях, в третьому - залишок в гривнях в перерахунку в співвідношенні 100000 до 1.
Якщо в аналітичному обліку ведеться операційний журнал, збірний рахунок, то в відомості перерахування відображаються окремі відкриті суми, а в першому стовпчику вказуються номери статей або дата запису сум за рахунком.
9. Після звірки підсумків відомостей з даними балансу в українських карбованцях проводиться перерахування активів, пасивів і залишків позабалансових рахунків за співвідношенням 100000 до 1 з округленням копійок згідно з п.5.
10. Перерахування залишків проводиться програмно-машинним способом або від руки. При цьому в новому особовому рахунку проставляється залишок в українських карбованцях і гривнях.
В особових рахунках за вкладами громадян, що обліковуються за балансовими рахунками 711, 680, 681, 682, 756 суми перерахованих залишків записуються у відбитку штампа вказаного вище зразка або у відповідному запису.
Після перерахування всіх залишків за балансовими рахунками складаються відомості перерахунку за усіма залишками в гривні за балансовими рахунками другого порядку.
Відомості перерахування перевіряються і підписуються виконавцем, що веде балансовий рахунок і контролюючим працівником. Підсумок стовпчика залишків після перерахування має дорівнювати 1/100000 підсумку залишків в українських карбованцях. Нормальні відхилення підсумку перерахованих залишків від 1/100000 попереднього підсумку не виправляються.
11. Якщо в аналітичному обліку ведеться операційний журнал (920, 921, 924, 926, 942 та ін.рахунки), або збірний рахунок (723, 729 та інші), перерахування здійснюється кожної окремої відкритої суми і результат перерахування записується в журналі (особовому рахунку) проти кожної відкритої суми. Потім складаються всі часткові суми після перерахування і записуються нижче суми загального залишку на 2 вересня 1996 р. у цьому ж операційному журналі, або збірному особовому рахунку. При цьому перевіряється відповідність підсумку перерахованих відкритих сум до перерахованої за співвідношенням 100000 до 1 суми загального залишку. Розходження може бути на одиниці копійок у зв'язку з відкиданням і округленням часток копійок окремих часткових сум.
При перерахуванні 920, 921, 924, 925, 926, 942 рахунків нова ціна проставляється також в картках обліку. Якщо є групові картки, на яких обліковуються одночасно придбані однакові предмети, перераховується і проставляється в картці як вартість кожного предмета, так і загальна вартість усіх предметів, що обліковуються на цій картці.
У картках обліку будівельних і господарських матеріалів на складі (балансові рахунки NN 931, 940) записуються перераховані суми залишків матеріалів в нових грошах (гривнях).
12. За балансовими рахунками NN 830, 840, 850 і 860 за міжфіліальними оборотами перерахування залишків за даними аналітичного обліку не проводиться. Перерахування залишків за цими рахунками проводиться за даними балансу.
Звітність за початковими авізо з дня реформи складається в гривні.
13. Перерахування карбованцевого еквіваленту залишків за рахунками розділу V "Іноземна валюта та розрахунки за іноземними операціями" здійснюється за кожним особовим рахунком (баланс 5 розділу балансу при цьому не порушується). Для врегулювання відхилень в копійках проводяться бухгалтерські записи за рахунками 150 (151) та, відповідно, 939 і 018. Переоцінка залишків за валютними рахунками здійснюється за встановленим на день грошової реформи курсом гривні до іноземних валют.
За рахунками, за якими відображені залишки по розрахунках з державами СНД, перерахування здійснюється у загальновстановленому порядку. Для продовження операцій по вивірці розрахунків за цими рахунками складається додатково окремий акт, де фіксуються суми в радянських рублях та гривні.
14. За позабалансовими рахунками розділу II "Забезпечення", розділу VI "Документи за довгостроковим кредитуванням", розділу VII "Несплачений статутний фонд комерційних банків", розділу X "Цінні папери", розділу XI "Документи з приватизації" проводиться перерахування сум кожного зобов'язання і документа і в його правому кутку проставляється штамп з сумою після перерахування. В частково погашених зобов'язаннях перераховується як сума залишку боргу, так і первинна сума. Документи, що обліковуються в умовній оцінці 1000 крб., обліковуються в умовній оцінці 1 гривня.
За позабалансовими рахунками розділу IV "Документи за розрахунковими операціями" проводиться перерахування номінальних сум усіх документів у картотеках до цих рахунків. У правому верхньому кутку всіх примірників кожного документа проставляється штамп або відповідний запис про перерахування в гривнях.Частково оплачені розрахункові документи перераховуються в несплаченій сумі, яка в гривнях проставляється як на лицьовій стороні в відбитку штампа, так і на зворотній стороні документів під залишками до платежу в українських карбованцях.
Після перерахування складаються перевірочні відомості за усіма рахунками.
За забалансовими рахунками розділів VIII "Різні цінності і документи" і IX "Борги, списані у збиток" перераховуються залишки за особовими рахунками і картками, на яких обліковуються цінності, документи і борги в номінальних сумах українських карбованців, при цьому залишки після перерахунку записуються нижче залишку за номіналом українських карбованців.
Відомості перерахування за позабалансовими рахунками підписуються працівниками, що їх склали, і контролюючими працівниками.
15. Після закінчення перерахування всіх балансових рахунків, перевірки правильності перерахування складається баланс у гривнях у розрізі балансових рахунків другого порядку. Баланс складається в двох примірниках.
Баланс перевіряється головним бухгалтером шляхом звірки залишків з відомостями перерахування залишків і іншими матеріалами, на основі яких складався баланс. Одночасно головний бухгалтер перевіряє правильність складання цих матеріалів і підписує їх.
Якщо суми підсумків з активу і пасиву не рівняються між собою (відхилення в копійках можуть бути) головний бухгалтер для збалансування сум цих підсумків вносить зміни в суму копійок залишку в гривнях за рахунком N 960 "Операційні і різні доходи" без бухгалтерських проводок. Відповідно змінюється сума перерахованого залишку рахунку N 960 в відомості перерахування.
Баланс за останній робочий день перед реформою підписується керівником і головним бухгалтером банку і передається Національному банку в загальновстановленому порядку окремо в українських карбованцях і гривнях.
16. Один примірник балансу в гривнях разом з відомостями перерахування залишків за рахунками зберігається в окремій справі.
III. Порядок проведення і обліку емісійно-касових операцій у період паралельного обертання українських карбованців і гривні
17. Установи банків після закінчення касових операцій в останній день перед реформою мають провести ревізію цінностей, що знаходяться в касах і сховищах установ банків на 2 вересня 1996 року у порядку, передбаченому "Інструкцією з організації емісійно-касової роботи в установах банків України" N 1, затвердженою постановою Правління Національного банку України N 129 від 7 липня 1994 року, і складають акти про фактичну наявність цінностей, де вказуються залишки грошей за купюрами і вартістю.
18. Ревізії цінностей проводяться спеціальними комісіями, що утворюються наказом керівника установи банку, в присутності матеріально відповідальних за схоронність цінностей працівників.
19. Виявлені надлишки або недостачі відображаються в той же день у порядку, передбаченому в п.167-175 інструкції N 1. В зобов'язаннях, що відбираються у касирів з погашення недостач, сума показується в українських карбованцях з подальшим перерахуванням у гривні в співвідношенні 100000 до 1.
20. Залишки грошових білетів і монети в оборотній (операційній) касі, а також цінностей, що знаходяться в касах і сховищах установ банків і які обліковуються в українських карбованцях, перераховуються в останній день перед реформою за співвідношенням 100000 до 1. Суми цих залишків після перерахування також відображаються в акті.Не підлягають перерахуванню грошові білети і монета, що знаходяться в резервних фондах, а також цінності і документи, що обліковуються в умовній оцінці.
21. Гроші, що надійшли в установи банків в останній день перед реформою після операційного дня оприходуються в установленому порядку в оборотну (операційну) касу і зараховуються на відповідні рахунки оборотами наступного робочого дня з перерахунком на гривню. Відбиток штампа або запис з написом суми в гривнях проставляється на кожному приходному документі.
22. Після перерахування залишків каси і інших цінностей в книзі обліку цінностей сховища поряд з графою залишків на день реформи в іншій вільній графі записуються суми перерахованих залишків балансового рахунку N 035 (036) і позабалансових рахунків, які перерахувались.
З 2 вересня 1996 року відкривається нова книга обліку цінностей для обліку в гривнях. Облік наявності оборотної (операційної) каси в українських карбованцях ведеться в старій книзі.
23. Облік українських карбованців, що знаходяться в резервних фондах, ведеться в книзі резервних фондів як і раніше, за номіналом.
Облік резервних фондів гривні ведеться у заново відкритій книзі.
24. У зв'язку з паралельним обертанням українських карбованців і гривні відкриваються такі рахунки:
Балансові рахунки
024 - "Банківські білети (гривні), випущені в обіг
(для Правління НБУ)" П
025 - "Монета, випущена в обіг (для Правління НБУ)" П
026 - "Гроші, вилучені з обігу і випущені в обіг до
розподілу за валютами (для Правління НБУ)" А-П
030 - "Каса установ Національного банку України в
гривнях " А
031 - "Каса комерційних банків у гривнях" А
042 - "Готівка у гривнях в дорозі" А
043 - "Гривня і монета в обмінних пунктах" А
045 - "Карбованці в обмінних пунктах" А
882 - "Розрахунки між установами Національного
банку з емісійних операцій у гривні і
монеті" А-П
832 - "Аванси видані Національним банком України
комерційним банкам для обміну українських
карбованців на гривні" А
833 - "Аванси Національного банку України отримані
комерційними банками для обміну українських
карбованців на гривні" П
Позабалансові рахунки
9901 - "Резервні фонди Національного банку гривні і монети в
сховищах"
9902 - "Резервні фонди Національного банку гривні і монети
в дорозі (для регіональних управлінь НБУ)"
9904 - "Резервні фонди гривні і монети в дорозі (для
Правління НБУ)"
9905 - "Резервні фонди гривні і монети, що знаходяться в
усіх установах НБУ (для Правління НБУ)"
9906 - "Дозволи установам НБУ на перерахування з фондів в
оборотну касу гривні і монети (для Правління НБУ)"
9907 - "Дозволи Національного банку на перерахування з
фондів в оборотну касу гривні і монети (для
регіональних управлінь НБУ)"
9908 - "Дозволи регіональних управлінь НБУ установам банків
на перерахування із резервних фондів гривні і монети
(для регіональних управлінь НБУ)"
9909 - "Резервні фонди Національного банку гривні і монети
в установах комерційних банків (для регіональних
управлінь НБУ)"
Бухгалтерські проводки, що здійснюються банками у разі випуску в обіг гривні і монети
25. Для своєчасного обміну карбованців на гривню в перші дні грошової реформи комерційні банки мають бути заздалегідь забезпечені установами Національного банку гривнею і монетою.
Для обліку отриманої комерційними банками гривні і монети тимчасово в їх балансах відкривається позабалансовий рахунок N 9957 " Нерозібрані посилки з цінностями ".
У регіональних управліннях Національного банку для цього відкривається позабалансовий рахунок N 9909 "Резервні фонди Національного банку гривні і монети в комерційних банках (для регіональних управлінь НБУ)".
Позабалансовий рахунок відкривається в установі комерційного банку незалежно від того, де відкрито кореспондентський рахунок.
В управлінні Національного банку залишки за рахунком N 9909 плюс залишки за рахунками N 9901, N 9902 регіонального Оперу НБУ мають щоденно дорівнювати залишку готівки у цілому по регіону.
Для роботи в перші дні обміну українських карбованців на гривню комерційні банки можуть отримувати в регіональних управліннях НБУ аванс за окремими кредитними угодами.
Установи комерційних банків Установи Національного банку
2) Приход рахунку N 9957 1) При відправці резервних
Надсилається підтверд- фондів гривні і монети в
ження про отримання установи комерційних банків
гривні і монети регіо- видаток рахунку 9901
нальному управлінню НБУ приход рахунку 9902
3) Після отримання підтвердження
від установи комерційного
банку
видаток 9902
приход рахунку № 9909 за
кожним банком
5) Дт 161 4) При видачі авансу
Кт 833 Дт 832
Кт 161
6) Для зарахування гривні
і монети в операційну
касу надсилається в
регіональне управління
НБУ заявка (ЛАРОШ) з
відміткою про оплату
(дата, сума)
7) Після вказівки НБУ
(ЛАСЕМ)
Дебет 908 8) Дебет коррахунку
Кредит коррахунку Кредит 882
Видаток 9909
Дебет каса (031)
Кредит 908
видаток рахунку N 9957
Якщо отримується аванс на обмін українських карбованців на
гривню зарахування в касу гривні проводиться одночасно з проводкою
по рахунку N 833.
9) Проводки по вилученню українських карбованців викладені в п.39
10) На суму вилучених ук- 11) Дт коррахунок
раїнських карбованців Кт 832
щоденно погашається
отриманий кредит
Дт 833
Кт коррахунок
В Оперу Національного банку України
1) Дебет 882
Кредит 026
2) Дебет 026
Кредит 024
Кредит 025
Видаток 9905
Залишок рахунку N 9905 має дорівнювати залишкам рахунку N 9901 в цілому по Україні.
Після закінчення строку паралельного обігу гривні і карбованців комерційні банки повинні повністю викупити чи повернути залишок резервних фондів гривні в регіональне управління НБУ.
Видаток 9957 Приход 9901
Видаток 9909
26. Операції за оборотною (операційною) касою, резервними фондами в гривнях обліковуються на вищевказаних рахунках згідно з порядком, встановленим Інструкцією з організації емісійно-касової роботи в установах банків України для операцій за рахунками NN 035, 036, 040, 041, 044, 881, 908 і 9001-9004, 9011, 9017, 9901, 9902.
Операції за оборотною (операційною) касою і резервними фондами в українських карбованцях відображаються в аналітичному обліку на рахунках NN 035, 036, 040, 041, 044, 881, 908 як за номіналом, так і в перерахунку на гривні, а на рахунках 9001-9004, 9011, 9017, 9901, 9902 - за номіналом.
Операції за рахунками NN 035, 036, 040, 041, 044, 881, 908 в синтетичному обліку відображаються тільки в гривнях.
Протягом 2-16 вересня 1996 року у касових прибуткових і видаткових ордерах за операціями, що відображаються на рахунках NN 035, 036, 040, 041, 044, обов'язково в тексті зазначається "Українські карбованці" і вказується їх номінальна сума, а в графі, що відведена для суми цифрами і на рядках для суми літерами - суми в перерахуванні на гривню.
Видаткові позабалансові ордери на видачу або відправку цінностей, номінал яких відрізняється від їх оцінки в гривнях, складаються з вказівкою в графі "Найменування цінностей" суми за номіналом, а в графі для суми цифрами і на рядку для суми літерами - в гривнях.
27. Видача пунктам обміну гривні і монети для здійснення обмінних операцій проводиться в строки, які будуть визначені спеціальними вказівками. Гроші, що видаються пунктам обміну з операційної каси, списуються з рахунку N 031 в дебет рахунку N 042 "Готівка у гривнях в дорозі".
Видані пунктам обміну аванси гривні для здійснення обмінних операцій в ліміт оборотної (операційної) каси установи банку не зараховуються.
28. Отримані від пунктів обміну щоденні звітні відомості про роботу обмінних пунктів перевіряються головним бухгалтером банку або іншим контролюючим працівником.
При цьому перевіряється:
- повнота оприбуткування нових грошей, що одержані обмінним пунктом від установи банку, чи дорівнює сума тій сумі, що значиться за пунктом обміну за рахунком N 042;
- чи дорівнює сума виплаченої гривні 1/100000 суми українських карбованців, отриманих пунктом обміну в порядку обміну;
- чи дорівнюють залишки гривні і українських карбованців залишкам на початок дня, що значаться в попередній відомості за мінусом оборотів за даний день з урахуванням надлишків і недостач;
- якщо є надлишки або недостачі, чи представлені відповідні акти, а на суму нестач - також зобов'язання касирів;
- чи правильно оформлені відомості, акти і зобов'язання.
Про проведення перевірки на відомості робиться відмітка за підписом контролюючого працівника.
29. На підставі звітних відомостей складається меморіальний ордер на такі бухгалтерські проводки:
а) дебет рахунку N 043 - кредит рахунку N 042 на суму гривні, отриманої пунктом від установи банку;
б) дебет рахунку N 045 - кредит рахунку N 043 на перераховані за співвідношенням 100000 до 1 суму українських карбованців, що отримані в порядку обміну і на суму виплаченої за них гривні. У тексті ордера вказується номінальна сума українських карбованців;
в) дебет рахунку N 044 - кредит рахунку N 045 на перераховану за співвідношенням 100000 до 1 суму українських карбованців, відісланих пунктами обміну в установи банку. В тексті ордера вказується номінальна сума цих грошей;
г) дебет рахунку N 036 - кредит рахунку N 044 на суму українських карбованців, отриманих від пунктів обміну за співвідношенням 100000 до 1. Гривня, надіслана пунктами обміну установам банків в окремих мішках на зберігання, показуються в відомості в залишку.
На суму надлишків дебетується рахунок N 045 і кредитується рахунок N 960. На суму нестач дебетується рахунок N 904 за особовими рахунками касирів і кредитується рахунок N 045 з оприбуткуванням зобов'язань за позабалансовим рахунком N 9960.
Ордери підписуються головним бухгалтером або його заступником.
IV. Порядок відправки пунктами обміну залишку карбованців, гривні і монети та їх приймання установами банків
30. Залишок гривні і монети, що були авансовані, а також усі обмінені карбованці з пунктів обміну можуть бути надіслані банку через апарат інкасації установи банку, інкасації НБУ або через касирів пунктів обміну в супроводі необхідної озброєної охорони, що гарантує схоронність цінностей на шляху до установи банку.
Мішки з грішми, що надходять від пунктів обміну в установи банків, до закінчення операційного дня приймаються старшим касиром (завідуючим касою) під контролем бухгалтераконтролера банку або головного бухгалтера в присутності інкасаторів або касира пункту обміну. При цьому перевіряється цілість мішків, чіткість відбитків пломбірів на мішках, правильність і цілісність упакування пачок, наявності на них цілих і чітких відбитків пломбірів (кодів, печаток), кількості корінців у кожній пачці, дати пакування, правильність сум, вказаних на накладках, підписів касирів, їх іменних штампів, штампу з найменуванням установи банку. Монета приймається мішками з перевіркою правильності і цілісності пакування, наявності на ярликах мішків найменування установи банку, дати пакування, номіналу монети, суми вкладення, цілісності та чіткості відбитків пломбірів, а також наявності підписів касирів, їх іменних штампів.
Пачки з грошовими білетами і мішки з монетою, доставлені інкасаторами в пошкодженій або сумнівній упаковці приймаються поаркушним перерахуванням або перерахуванням за кружками в присутності інкасаторів.
Інкасатору банку або касиру пункту обміну банк видає розписку на третьому примірнику супровідного листа-опису.
31. Гривня і монета, що надійшли від пунктів обміну до закінчення операційного дня в зменшення суми авансу після поаркушного перерахування мають бути зараховані в операційну касу обов'язково в той же день з оприбуткуванням на рахунок N 036 в кредит рахунку N 904 з віднесенням на окремий особистий рахунок "Карбованці, отримані від пунктів обміну до отримання їх звітності". Після отримання звітності ці суми списуються в кредит рахунку N 045.
32. З метою забезпечення своєчасного приймання грошей, що надходять від пунктів обміну після закінчення операційного дня, банки зобов'язані на період функціонування пунктів обміну продовжити час роботи вечірніх кас і створити нові вечірні каси в банках, де їх раніше не було.
Мішки з грішми, що надійшли після закінчення операційного дня, інкасаторами установ банку, інкасаторами НБУ або касирами пунктів обміну приймаються вечірньою касою з перевіркою цілості мішків і чіткості відбитків пломбірів на мішках. Приймання мішків реєструється бухгалтером-контролером вечірньої каси в окремому журналі, де вказується місцезнаходження пункту обміну і суми грошей -окремо карбованців і гривні (за даними супровідних листів-описів пунктів обміну). Особам, що доставили мішки з готівкою пунктів обміну, вечірня каса видає розписку в прийманні на третьому примірнику супровідного листа-опису, де вказується оголошена сума вкладення.
Ранком наступного дня мішки з грішми, що прийняті вечірньою касою, здаються старшому касиру, завідуючому касою установи банку, який під контролем керівника банку або головного бухгалтера в присутності працівників вечірньої каси перевіряє карбованці, гривню і монету порядком, установленим пп.28-30 Інструкції з організації емісійно-касової роботи в установах банків України. У прийманні грошей вказані особи видають розписку в реєстраційному журналі вечірньої каси.
Мішки з гривнею, які треба повернути пункту обміну для проведення операцій, повертаються без розкриття через інкасаторів установи банку, інкасаторів НБУ або касирів пунктів обміну або видаються під розписи у журналі вечірньої каси. Керівники банків мають періодично проводити контрольні перевірки гривні та монети, що зберігаються в мішках, які підлягають поверненню до пунктів обміну.
Керівник банку і старший касир (завідуючий касою) установи банку зобов'язані у встановленому порядку забезпечити оприбуткування перерахованих грошей на рахунок N 031.
На розсуд керівників установ банків з дотримання відповідних положень "Інструкції з організації емісійно-касової роботи в установах банків України" від 07.07.94 прийнята від пунктів обміну готівка : обміняні карбованці, гривня і монета - може бути поаркушно перерахована або зарахована в операційні каси в упаковці касирів пунктів обміну (згідно з вимогами п.96, 100, 101 зазначеної Інструкції НБУ).
У необхідних випадках керівники установ банків можуть організувати на пунктах обміну контрольне перерахування грошових білетів і монети, прийнятих і перелічених працівниками пунктів обміну. Для цього банки виділяють з свого апарату кваліфікованих касирів і направляють їх в пункти обміну.
33. Управління Національного банку України приймають від установ комерційних банків карбованці сформовані тільки у відповідності до вимог Інструкції НБУ N 1 від 07.07.94.
34. Вивезення карбованців до регіональних установ Національного банку здійснюється інкасацією комерційного банку або інкасацією регіональних управлінь НБУ.
35. Після ліквідації пункту обміну залишки гривні зараховуються в операційну касу установи банку. При перевищенні ліміту оборотної каси в регіональному управлінні Національного банку надлишок встановленим порядком перераховується в резервні фонди.
36. Після ліквідації пункту обміну обмін грошей проводиться згідно з окремими спеціальними вказівками.
37. Приймання готівки в каси банку оформлюється в порядку, встановленому Інструкцією з організації емісійно-касової роботи в установах банків України N 1 від 07.07.94.
У прибуткових касових документах загальні суми цифрами і літерами у відведених для цього місцях проставляється тільки в гривнях. У тексті документа приводиться розбивка на гривні і карбованці.
Квитанції в прийманні грошей виписуються тільки в гривнях без розбивки на українські карбованці і гривню.
38. Касові журнали в банках ведуться з 2 вересня 1996 року тільки в гривнях. Суми українських карбованців і гривні за операціями пунктів обміну, а також при обміні грошей в установах банків записуються в касових журналах в окремих рядках.
Книги обліку прийнятих і виданих грошей, а також контрольні листи касирів-рахувальників ведуться окремо в гривні і українських карбованцях за їх номіналом.
Довідки складаються касирами в гривнях, після підсумкової суми приводиться розбивка на українські карбованці і гривню за їх номіналом за даними прибуткових документів. Касир, що виконує операції з обміну українських карбованців на гривню вказує на звороті довідки суму гривні, виплаченої в обмін на українські карбованці, а також номінальну і перераховану у співвідношенні 100000 до 1 суму українських карбованців.
Після звірки підсумкової суми довідки з даними відповідних касових журналів виконавці переносять в ці журнали із довідки розбивку підсумкової суми на українські карбованці і гривню.
Згідно з даними, що записані на звороті довідки, старший касир (керівник каси) повідомляє головному бухгалтеру суму гривні, що видана в обмін на українські карбованці для складання прибутково-видаткового ордера в дебет рахунку N 035, 036 і кредит рахунку N 030, 031. Цей ордер реєструється в касових журналах відповідно за прибутком і видатком.
Після цього старший касир (керівник каси) складає довідки про загальні суми прибутку і видатку каси за день окремо на гривню і українські карбованці.
39. Щоденно після звірки каси українські карбованці (грошові білети в повних пачках) підлягають вилученню з обігу.
При цьому здійснюються бухгалтерські проводки:
В установах комерційних В установах Національного
банків банку
1. Дебет 908
Кредит каса (036)
Дебет кореспондентського 2. Дебет рахунку N 881
рахунку банку Кредит кореспондентського
Кредит 908 рахунку банку
Приход позабалансового Приход позабалансового
рахунку N 9015 рахунку N 9015
3. Дебет рахунку 881200
Кредит 881
Залишок на рахунку N 9015 в установах комерційних банків має дорівнювати залишку на рахунку N 9015 в установах Національного банку.
У разі надсилання вилучених У разі одержання вилучених
українських карбованців в українських карбованців з
установи Національного банку установ комерційних банків
Видаток рахунку N 9015 Видаток рахунку N 9015
Приход рахунку N 9016 Приход рахунку N 9017
Одночасно повідомляються
установи комерційних банків
про одержання грошей
Після одержання повідомлен- Після утилізації карбованців
ня від регіонального управ- складається відповідний акт
ління НБУ про одержання і їх сума списується з
карбованців рахунку N 9017
Видаток рахунку N 9016
В ОПЕРУ НБУ
Дебет рахунку N 023
Кредит рахунку N881
Дебет рахунку N 020
Кредит рахунку N 023
Після закінчення обміну грошей (2 вересня 1996 року) комісія, створена наказом керівника банку, перевіряє наявність українських карбованців, що знаходяться на рахунках NN 035, 036, складається акт, в якому грошові білети показуються покупюрно.
Після закінчення приймання українських карбованців весь їх залишок перераховується на позабалансовий рахунок N 9015 і повідомляється установі Національного банку про закінчення обміну грошей.
40. Залишки резервних фондів українських карбованців у ліміт резервних фондів гривні не зараховуються.
41. Звітність про резервні фонди установи Національного банку складають і надсилають в управління організації роботи з готівкою окремо за гривнею і українськими карбованцями.
V. Особливості оформлення і обліку безготівкових операцій з 2 вересня 1996 року
42. З 2 вересня 1996 року всі установи, підприємства і організації мають виписувати всі грошово-розрахункові документи, виходячи з нового масштабу цін і в гривні.
Грошово-розрахункові документи, що виписані і здані у сплату за товари і послуги до дня реформи, приймаються з 2 вересня 1996 року банками від постачальників, підприємств транспорту і зв'язку з перерахуванням у співвідношенні 100000 до 1.
Грошово-розрахункові документи, що виписані з датою до дня реформи, з 2 вересня 1996 року банками від клієнтів не приймаються.
43. При першому з 2 вересня 1996 року відвіданні громадянам, що мають у банках вклади, у вкладних книжках проставляється штамп про перерахування залишку вкладу в гривні цифрами і повторюється літерами, завіряється підписами бухгалтера і контролера.
44. При пред'явленні вкладних книжок польових установ банку, де немає відмітки про перерахування залишку вкладу, банк перераховує цей залишок вкладу в співвідношенні 100000 до 1. Відсотки з 2 вересня 1996 року до дня виплати вкладу нараховуються на новий залишок вкладу, перерахований в співвідношенні 100000 до 1.
45. З 2 вересня 1996 року зменшуються в 100000 разів всі мінімальні і граничні суми, а також виражені в твердих сумах тарифи і ставки.
х х х
Після отримання цієї інструкції керівники банків мають терміново організувати її вивчення з працівниками банку.
Необхідно провести інструктивні наради з представниками підприємств, установ і організацій про порядок перерахування залишків розрахункових, позичкових, поточних і інших рахунків, а також про порядок оформлення банківських операцій з 2 вересня 1996 року.
Потрібно повідомити підприємства і організації, які розраховуються чеками, про необхідність перерахування залишків лімітів на 2 вересня 1996 року і проставити в кожній чековій книжці суми залишку в гривнях на звороті корінця останнього чека, виданого перед 2 вересня 1996 року з написом "Перераховано на 2 вересня 1996 року" Ця позначка засвідчується підписами керівника підприємства і головного бухгалтера або підписом особи, яка уповноважена підписувати чеки, що видаються з цієї книжки.
На керівників банків і головних бухгалтерів покладається відповідальність за правильне і своєчасне виконання всіх робіт, пов'язаних з проведенням грошової реформи.
Порядок роботи установ банків, викладений в цій інструкції, діє на період проведення грошової реформи. Після завершення реформи банки здійснюють грошово-розрахункові операції в загальновстановленому порядку.
Головний бухгалтер - директор
департаменту бухгалтерського
обліку та розрахунків


П.М.Сенищ
Додаток N 2
Затверджено постановою Правління
Національного банку України
від 22 серпня 1996 року N 219
Інструкція про порядок вилучення з обігу і утилізації українських карбованців
1. Ця Інструкція регламентує діяльність регіональних управлінь Національного банку України та установ комерційних банків при вилученні з обігу і утилізації українських карбованців.
2. Вилучення з обігу українських карбованців при введенні в обіг гривні проводиться через пункти обміну комерційних банків, каси підприємств, установ, організацій, закладів і операційні відділи управлінь Національного банку України.
3. Залишки готівки українських карбованців в касах банків,інших фінансово-кредитних установ, підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності і виду діяльності, на початок першого дня проведення грошової реформи заактовуються в двох примірниках за станом на "_____"_________ 199_ р. загальними сумами, у тому числі за номіналами, і того ж дня до 12.00 годин за місцевим часом разом з першим примірником акта передаються установі банку, в якій відкрито розрахунковий (поточний) рахунок. Другий примірник акта залишається на підприємстві, в установі, організації.
4. Приймання вилученої з обігу готівки від підприємств, організацій, установ, закладів, пунктів обміну здійснюється установами комерційних банків відповідно до вимог Інструкції Національного банку України від 7 липня 1994 року N 1. Передача готівки до установ Національного банку України проводиться без розподілу на зношені і придатні грошові білети. При цьому на верхній накладці пачок установами комерційних банків робиться надпис "Вилучені з обігу". Вилучені з обігу українські карбованці пакуються без застосування целофану.
5. Бухгалтерський облік українських карбованців, що вилучаються з обігу, установами комерційних банків і Національного банку України здійснюється у порядку, визначеному в додатку N 1 до Інструкції.
6. Порядок вилучення з обігу карбованців через пункти обміну та їх облік при цьому регламентується "Інструкцією про пункти обміну українських карбованців на гривні", та Інструкцією Національного банку України від 7 липня 1994 року N 1.
7. Прийняті від населення пунктами обміну українські карбованці, що вилучені з обігу, обробляються у порядку, визначеному "Інструкцією про пункти обміну українських карбованців на гривні" і надсилаються до установ комерційних банків.
8. Українські карбованці, що вилучаються, вивозяться установами комерційних банків до сховищ регіональних управлінь Національного банку України за узгодженими з ними графіками.
Приймання від установ комерційних банків вилучених з обігу карбованців та здавання їх до регіональних управлінь здійснюється відповідно до вимог Інструкції Національного банку України від 7 липня 1994 року N 1.
9. У регіональних управліннях Національного банку згідно з встановленим порядком організується перевірка вилученої з обігу готівкової маси, прийнятої від установ комерційних банків, в обсягах, що визначаються Національним банком України.
10. На всі факти виявлених при перевірці нестач або надлишків українських карбованців оформлюються відповідні акти (додаток N 2).
11. Корінці вилучених з обігу українських карбованців, які перераховані поаркушно, касири формують у пачки і обандеролюють їх хрестоподібно стандартною бандероллю,на якій повинні бути проставлені сума, дата, підпис та іменний штамп касира, який перераховував українські карбованці.
На всіх підготовлених до утилізації пачках проставляється штамп регіонального управління Національного банку України.
12. Підготовлені у зазначеному вище порядку пачки з українськими карбованцями, що вилучаються, вкладаються в мішки, які щільно зав'язуються шпагатом з прикріпленими до них ярликами, на яких має бути напис "Вилучені з обігу", вказано вартість,кількість пачок, сума вкладення, дата упаковки, підписи та іменні штампи касирів.
Мішки повинні бути опломбовані пломбами старшого касира і завідуючого касою (коморою).
13. Запаковані в мішки українські карбованці зберігаються та обліковуються за сумою вкладень в мішки в коморах регіональних управлінь Національного банку України.
14. Утилізація вилучених з обігу українських карбованців здійснюється регіональними управліннями Національного банку України на підприємствах, визначених Національним банком України. Графіки завезення вилучених з обігу українських карбованців на ці підприємства для їх утилізації складаються регіональними управліннями Національного банку України за місцезнаходженням підприємства та погодженням з керівництвом цих підприємств.
15. Для проведення утилізації українських карбованців наказом начальника регіонального управління Національного банку України призначається комісія у складі : голови комісії, старшого контролера, старшого касира, ревізора та інших членів комісії. До складу комісії також включається представник органів МВС (за узгодженням). Визначається початок роботи комісії. Головою комісії призначається заступник начальника регіонального управління Національного банку.
На старшого контролера і старшого касира, включених до складу комісії, покладаються функції приймання, зберігання, видачі та обліку грошових білетів , доставлених до місця утилізації, а також матеріальна відповідальність за схоронність грошових білетів до їх повної утилізації. Відповідальність і функції інших членів комісії обумовлюються наказом начальника регіонального управління Національного банку. Участь усіх членів комісії у прийманні українських карбованців у сховищах та супроводженні їх до місць безпосередньої утилізації є обов'язковою.
З метою забезпечення повного технологічного знищення вилучених з обігу грошових білетів на підприємстві, що здійснює їх утилізацію, видається наказ, яким призначаються окремі спеціалісти підприємства відповідальними за проведення повної переробки сировини та дотримання відповідного технологічного режиму, які разом з членами комісії підписують акт утилізації, підтверджуючи завершення знищення вилучених грошей (за офіційним узгодженням регіонального управління Національного банку з керівництвом підприємства, передбачивши це в договорі на проведення утилізації).
16. Видача вилучених з обігу українських карбованців для організації перевезення їх до місця утилізації проводиться за наказом-ордером (додаток N 3), підписаним начальником регіонального управління Національного банку, головним бухгалтером (або їх заступниками), завідуючим касою (коморою) та скріпленого гербовою печаткою. У наказі-ордері вказується сума цінностей, що підлягають утилізації, з розбивкою за вартостями, метод і місце їх утилізації.
17. Українські карбованці приймаються інкасаторами за мішками з перевіркою правильності і цілості упаковки та чіткості відбитків на пломбах, наявності на прикріплених до мішків ярликах найменувань вартості українських карбованців, суми вкладення і підписів касирів.
При прийманні українських карбованців члени бригади інкасаторів розписуються у наказі-ордері з зазначенням кількості прийнятих місць (мішків) та загальної суми цінностей.
18. На українські карбованці, що підлягають утилізації, регіональними управліннями Національного банку складається супровідний опис у трьох примірниках (додаток N 4), в якому вказується номер і дата відповідного наказу по регіональному управлінню Національного банку, а також номер і дата наказу-ордера на видачу цінностей для утилізації, прізвище, ім'я і по-батькові старшого контролера та старшого касира, включених згідно з наказом до комісії з утилізації цінностей.
Перший примірник опису вручається старшому бригади інкасаторів для передачі старшому контролеру і старшому касиру, включених до складу комісії по утилізації цінностей, яким вони користуються при прийманні цінностей. Другий примірник опису використовується бригадою інкасаторів для приймання і здавання цінностей, і після виконання завдань передається до відділу інкасації регіонального управління Національного банку. Третій примірник опису залишається в регіональному управлінні Національного банку в касових документах разом з наказом-ордером.
Приймання від інкасаторів грошових білетів на місці їх утилізації проводиться старшим контролером і старшим касиром, включеними до складу комісії з утилізації, у присутності голови комісії згідно з першим примірником опису за мішками, з ретельною перевіркою цілості упаковки і чіткості відбитків на пломбах, наявності на ярликах, прикріплених до мішків, найменування вартості українських карбованців, суми вкладення, підписів касирів.
У прийманні від інкасаторів вилучених з обігу українських карбованців старший касир і старший контролер комісії розписуються на звороті другого примірника опису, звіривши його попередньо з даними першого примірника. У розписці вказується сума прийнятих цінностей, кількість місць, дата приймання. Розписка скріплюється також підписами усіх членів бригади інкасаторів.
19. Після розкриття мішків з вилученими з обігу українськими карбованцями за участю всіх членів комісії старший контролер та старший касир перевіряють їх за пачками і корінцями і звіряють відповідність вартості та кількості пачок надписам на ярликах, що прикріплені до мішків, зрізають пломби на пачках, після чого цінності утилізуються.
20. Бригада інкасаторів, що доставила цінності на місце їх утилізації, забезпечує їх охорону протягом усього процесу утилізації.
Комісія повинна стежити за технологічним процесом утилізації грошових білетів до їх повної переробки.
21. Після утилізації чергової партії вилучених з обігу українських карбованців складається відповідний акт про їх утилізацію (додаток N 5) у двох примірниках, з яких перший голова комісії надсилає в управління організації роботи з готівкою Національного банку, а другий залишається в регіональному управлінні.
Директор департаменту - начальник
управління організації роботи з
готівкою


Н.В.Дорофєєва
Додаток N 1
Бухгалтерські проводки,
що здійснюються установами комерційних банків та Національного банку України при вилученні з обігу українських карбованців та їх утилізації
Установи комерційних банків : Регіональні управління
----------------------------- Національного банку:
-----------------------