• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо організації роботи служб у справах дітей по здійсненню нагляду за дотриманням прав дітей, які усиновлені

Державний департамент з усиновлення та захисту прав дитини  | Лист від 27.10.2009 № 2.1/6-49.1/4817
Реквізити
  • Видавник: Державний департамент з усиновлення та захисту прав дитини
  • Тип: Лист
  • Дата: 27.10.2009
  • Номер: 2.1/6-49.1/4817
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державний департамент з усиновлення та захисту прав дитини
  • Тип: Лист
  • Дата: 27.10.2009
  • Номер: 2.1/6-49.1/4817
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНИЙ ДЕПАРТАМЕНТ З УСИНОВЛЕННЯ ТА ЗАХИСТУ ПРАВ ДИТИНИ
Л И С Т
27.10.2009 N 2.1/6-49.1/4817
Міністерству у справах
сім'ї, молоді та ґендерної
політики АР Крим,
службам у справах дітей
обласних, Київської
та Севастопольської міських
держадміністрацій
(за списком)
Щодо організації роботи служб у справах дітей по здійсненню нагляду за дотриманням прав дітей, які усиновлені
З метою забезпечення стабільних та гармонійних умов життя усиновлених дітей Державний департамент з усиновлення та захисту прав дитини направляє рекомендації щодо організації роботи служб у справах дітей по здійсненню нагляду за дотриманням прав дітей, які усиновлені.
Відповідно до статті 235 Сімейного кодексу України нагляд за дотриманням прав дитини, яка усиновлена, здійснюється до досягнення нею повноліття.
Порядок здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 2008 року N 905 "Про затвердження Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей" (далі - Порядок).
Облік дітей, які усиновлені
Облік дітей, які усиновлені, та здійснення нагляду за умовами їх проживання і виховання здійснюється службами у справах дітей за місцем проживання усиновленої дитини.
Для забезпечення своєчасного і повного обліку усиновлених дітей служби у справах дітей повинні неухильно дотримуватись строків отримання та розсилки рішень суду про усиновлення.
Відповідно до пунктів 97, 98 Порядку служба у справах дітей, за місцем здійснення усиновлення, повинна протягом п'яти днів після набрання чинності рішенням суду про усиновлення дитини отримати в суді три примірники рішення про усиновлення, засвідчені в установленому порядку (у разі усиновлення дитини іноземцями - чотири примірники) та надіслати їх:
- до служби у справах дітей за місцем обліку кандидатів в усиновлювачі - для здійснення нагляду за умовами проживання і виховання усиновленої дитини;
- до служби у справах дітей, де дитина перебуває на місцевому обліку, - для зняття дитини з місцевого обліку;
- до Департаменту у разі усиновлення громадянами України, які проживають за її межами, або іноземцями (рішення надсилається у двох примірниках) - для зняття з обліку дитини, кандидатів в усиновлювачі та подання рішення суду до МЗС.
Служба у справах дітей за місцем перебування дитини на місцевому обліку протягом п'яти робочих днів після надходження рішення суду про усиновлення дитини повинна зняти дитину з обліку та письмово повідомити про це Міністерство молоді, сім'ї та ґендерної політики Автономної Республіки Крим, службу у справах дітей обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації та Департамент.
Відомості про зняття дитини з місцевого обліку заносяться до Книги обліку дітей, які можуть бути усиновлені, та до Єдиного банку даних.
Увага! В Єдиному банку даних зняття з обліку усиновленої дитини здійснюється таким чином:
- спочатку необхідно відкрити обліково-статистичну картку дитини і внести відомості про зняття дитини з обліку в розділі "Облік з усиновлення". При цьому в ЄІАС "Діти" відбудеться виключення дитини з реєстру дітей, які перебувають на обліку з усиновлення;
- після попередньої операції слід вносити відомості про зняття дитини з обліку в розділі "Взяття/зняття з обліку". При цьому в ЄІАС "Діти" відбудеться виключення дитини з реєстру дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
У разі недотримання вказаного вище порядку внесення відомостей про зняття з обліку усиновленої дитини в ЄІАС "Діти", дитина буде виключена з реєстру дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, але залишиться в реєстрі дітей, які перебувають на обліку з усиновлення.
Після зняття дитини з місцевого обліку служба у справах дітей надсилає до Міністерства молоді, сім'ї та ґендерної політики Автономної Республіки Крим, служби у справах дітей обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації та Департаменту повідомлення про зняття дитини з місцевого обліку за формою N 1, затвердженою наказом Державного департаменту з усиновлення та захисту прав дитини від 17 листопада 2008 року N 176 "Про затвердження форм оперативних даних та кількісних показників про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування".
Служба у справах дітей за місцем проживання усиновлювачів після отримання рішення суду про усиновлення дитини повинна зняти кандидатів в усиновлювачі з обліку.
Інформація про зняття кандидатів в усиновлювачі з обліку заноситься до Книги обліку кандидатів в усиновлювачі та реєстраційної картки кандидатів в усиновлювачі в ЄІАС "Діти".
Одночасно відомості про усиновлену дитину заносяться до Книги обліку усиновлених дітей, за умовами проживання і виховання яких здійснюється нагляд, яка ведеться за формою згідно з додатком 12 Порядку.
Книга обліку усиновлених дітей, за умовами проживання і виховання яких здійснюється нагляд, повинна бути у кожній службі у справах дітей, на території якої проживають усиновлені діти. Книга має бути прошнурована, пронумерована, підписана начальником служби у справах дітей та скріплена печаткою.
До Книги обліку усиновлених дітей, за умовами проживання і виховання яких здійснюється нагляд, необхідно внести усіх усиновлених дітей, які проживають на території відповідного району чи міста, у тому числі ті, що були усиновлені до 2006 року. Відомості, що вносяться до Книги, повинні бути повними та відповідати дійсності.
Звертаємо увагу, що до 1996 року усиновлення здійснювалось за рішеннями виконкомів. Для виявлення дітей, які були усиновлені в той період, необхідно переглянути рішення виконкомів за 1991-1996 роки. Для відновлення інформації про дітей, усиновлених з 1996 року за рішеннями судів, необхідно перевірити архіви управлінь (відділів) освіти.
Рішення суду про усиновлення дитини долучається до особової справи кандидатів в усиновлювачі. Справа кандидатів в усиновлювачі зберігається в службі у справах дітей до досягнення усиновленою дитиною повноліття.
З метою забезпечення таємниці усиновлення справи осіб, які усиновили дитину, повинні зберігатись таким чином щоб до них не мали доступу сторонні особи (сейфи, шафи, що зачиняються на ключ, окремі кімнати тощо).
У разі зміни місця проживання усиновленої дитини служба у справах дітей повинна письмово повідомити про це службу у справах дітей за новим місцем проживання дитини. До повідомлення додаються копія рішення суду про усиновлення та копії звітів про умови проживання і виховання усиновленої дитини.
Інформація про вибуття дитини за новим місцем проживання вноситься до Книги обліку усиновлених дітей, за умовами проживання і виховання яких здійснюється нагляд. При цьому в графі "Примітки" робиться запис про те, що дитина знята з обліку у зв'язку зі зміною місця проживання та зазначається нова адреса проживання дитини.
Відповідно до пункту 82 Порядку усиновлювачі зобов'язані повідомляти службу у справах дітей, яка здійснюють нагляд за умовами проживання і виховання усиновленої дитини, про зміну місця проживання дитини. Як правило усиновлювачі не знають про те, що зобов'язані це робити. Тому доцільно ознайомлювати усиновлювачів з їх правами та обов'язками під розпис. Лист ознайомлення кандидатів в усиновлювачі з їх правами і обов'язками долучається до особової справи кандидатів в усиновлювачі.
Якщо усиновлювачі не повідомили службу у справах дітей про зміну місця проживання усиновленої дитини необхідно вжити заходів до встановлення нового місця проживання дитини і усиновлювачів шляхом направлення відповідного запиту до органів внутрішніх справ.
Служба у справах дітей за новим місцем проживання усиновленої дитини вносить відомості про неї до Книги обліку усиновлених дітей, за умовами проживання і виховання яких здійснюється нагляд, та здійснює контроль за умовами її проживання і виховання у встановленому порядку.
Нагляд за умовами проживання і виховання усиновлених дітей
Нагляд за умовами проживання і виховання усиновлених дітей, які проживають на території України, здійснюється службами у справах дітей за місцем проживання усиновлювачів до досягнення дітьми вісімнадцяти років.
Для забезпечення нагляду за умовами проживання, виховання усиновлених дітей, дотриманням їх прав та інтересів служба у справах дітей проводить відвідування дитини за місцем її проживання.
Відвідування дитини здійснюється по мірі необхідності, але не рідше ніж один раз на рік протягом перших трьох років після усиновлення, а в подальшому - одного разу на три роки до досягнення дитиною повноліття.
Дата відвідування попередньо узгоджується з усиновлювачами та проводиться у зручний для них час. Перше відвідування доцільно провести через два - три місяці після усиновлення дитини. Щодо дітей, які були усиновлені до набрання чинності Порядку (до 01.12.2008 року), і від дати усиновлення яких минуло більше трьох років, їх відвідування необхідно провести до кінця 2009 року, а в подальшому здійснювати раз на три роки.
Відвідування родини проводиться, як правило, однією посадовою особою. Бажано, щоб кожне наступне відвідування родини проводилось одним і тим же працівником. На прохання батьків, а також коли відомо, що має місце порушення прав та інтересів дитини, перевірка умов проживання та виховання усиновленої дитини проводиться комісією у складі кількох посадових осіб.
Під час відвідування дитини перевіряються умови проживання дитини, наявність у неї окремого спального місця, місця для ігор та навчання (залежно від віку), іграшок, шкільного приладдя, одягу відповідно до віку та сезону тощо.
Проводиться також бесіда з батьками та дитиною. При спілкуванні з батьками з'ясовується їх ставлення до дитини, розуміння ними проблем дитини, підходи батьків до виховання і розвитку дитини, наявність емоційного контакту між дитиною та батьком і матір'ю, психологічні проблеми у стосунках між членами сім'ї, проблеми у вихованні дитини.
З'ясовується також, які заходи корекції, реабілітації, медичного догляду здійснюються батьками для повноцінного розвитку дитини (лікування, оздоровлення, допомога психологів, інших спеціалістів тощо).
Спілкування з дитиною проводиться з урахуванням вікових та характерологічних особливостей дитини (у формі бесіди, гри, спостереження за дитиною). При цьому з'ясовується як адаптувалась дитина до проживання в сім'ї та соціальному оточенні. Зокрема, який дитячий чи навчальний заклад відвідує дитина, чи має вона проблеми у навчанні, спілкуванні з однолітками. Вказується також чим цікавиться дитина, чи відвідує вона гуртки або секції, як проводить вільний час тощо. Якщо усиновлення для дитини є таємним, спілкування з дитиною проводиться з урахуванням цих обставин.
Якщо усиновлювачі відмовляють працівникам служби у справах дітей у спілкуванні з дитиною про це складається акт у довільній формі, який долучається до особової справи усиновлювачів. При цьому служба у справах дітей повинна зібрати інформацію про умови проживання і виховання усиновленої дитини (з дотриманням таємниці усиновлення) у навчальному закладі, який відвідує дитина, дитячій поліклініці, дільничого міліціонера, ЖЕКу тощо.
При виявленні проблем у стосунках між дитиною та усиновлювачами необхідно залучити до роботи з сім'єю психологів, педагогів, лікарів тощо.
За результатами перевірки складається звіт про умови проживання і виховання усиновленої дитини, за формою затвердженою наказом Державного департаменту з усиновлення та захисту прав дитини від 15 квітня 2009 року N 35 "Про затвердження форми звіту про умови проживання та виховання усиновленої дитини".
Звіт складається працівником (працівниками) служби у справах дітей, який відвідав родину та підписується ним. Батьки дитини ознайомлюються зі звітом під підпис. У разі, якщо батьки дитини не погоджуються з інформацією, викладеною у звіті, вони мають право письмово викласти свою думку у кінці звіту. Звіт зберігається в особовій справі усиновлювачів, його копія надається батькам дитини.
У разі виявлення обставин, які свідчать про недбале ставлення усиновлювачів до дитини (факти пияцтва, асоціальної поведінки усиновлювачів, відсутність належних умов для проживання, виховання і розвитку дитини, занедбаність дитини тощо) необхідно провести роз'яснювальну роботу з усиновлювачами та повторно відвідати родину не пізніше ніж через місяць.
Якщо при повторному відвідуванні родини буде встановлено, що ситуація залишилась без змін, така дитина береться на облік дітей, які опинились в складних життєвих обставинах, із занесенням відомості про неї до Єдиного банку даних дітей, які опинились в складних життєвих обставинах. Служба у справах дітей організовує також роботу з родиною (із залученням спеціалістів центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді), спрямовану на створення належних умов виховання дитини.
Якщо не вдається усунути причини, що призводять до порушення прав дитини, за клопотанням служби у справах дітей районна, районна у мм. Києві та Севастополі держадміністрація, виконавчий орган міської, районної у місті ради розглядає питання про доцільність скасування усиновлення, визнання усиновлення недійсним або позбавлення усиновлювачів батьківських прав та у разі прийняття позитивного рішення направляє відповідний позов до суду.
Якщо при відвідуванні родини виявлено, що існує загроза життю або здоров'ю дитини, служба у справах дітей невідкладно подає клопотання голові голові районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті ради, а відносно дитини, яка проживає в селі - до сільської, селищної ради, щодо прийняття рішення про негайне відібрання дитини в усиновлювачів.
Відповідно до пункту 8 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 р. N 866, після надходження клопотання служби у справах дітей голова чи інша уповноважена особа районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради протягом одного дня розглядає порушене питання та приймає відповідне рішення.
На підставі рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті ради служба у справах дітей разом з кримінальною міліцією у справах дітей, представниками закладу охорони здоров'я вживають заходів до відібрання дитини у батьків та передають її іншим родичам або тимчасово влаштовують.
Про відібрання дитини у батьків необхідно того ж дня письмово інформувати прокуратуру за місцем проживання дитини та у семиденний строк після прийняття рішення звернутись до суду з позовом про позбавлення батьків чи одного з них батьківських прав або відібрання дитини в усиновлювачів без позбавлення батьківських прав.
Забезпечення таємниці усиновлення
Відповідно до статті 228 Сімейного кодексу України особи, яким у зв'язку з виконанням службових обов'язків доступна інформація щодо усиновлення зобов'язані не розголошувати її, зокрема і тоді, коли усиновлення для самої дитини не є таємним.
Звертаємо увагу, що особи, які розголосили таємницю усиновлення несуть за це відповідальність згідно з законом. Відповідно до статті 168 Кримінального кодексу України розголошення таємниці усиновлення, вчинене службовою особою, карається штрафом до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.
Посадові особи, які здійснюють контроль за умовами проживання і виховання усиновлених дітей, повинні неухильно дотримуватись вимог законодавства щодо забезпечення таємниці усиновлення.
З метою вдосконалення роботи служб у справах дітей щодо нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей, захисту прав та інтересів усиновлених дітей Міністерству у справах сім'ї, молоді та тендерної політики АР Крим, службам у справах дітей обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій:
- провести наради, семінари для начальників та спеціалістів служб у справах дітей, проаналізувати діяльність служб у справах дітей щодо здійснення нагляду за умовами проживання і виховання усиновлених дітей;
- протягом листопада 2009 року перевірити роботу служб у справах дітей щодо дотримання вимог Порядку, зокрема вчасного розсилання рішень суду про усиновлення дитини, повноти ведення обліку дітей, які усиновлені, здійснення нагляду за умовами проживання та виховання усиновлених дітей;
- про проведену роботу інформувати Державний департамент з усиновлення та захисту прав дитини до 15 грудня 2009 року.
Перший заступник директора Л.В.Балим