03.08.2020 № 3512-06/48019-09 |
Документ підготовлено в системі iplex
Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України | Лист від 03.08.2020 № 3512-06/48019-09
МІНІСТЕРСТВО РОЗВИТКУ ЕКОНОМІКИ, ТОРГІВЛІ ТА СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ
ЛИСТ
Казначей Г. В.
Про надання роз'яснення
Шановна Галино Володимирівно!
Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України розглянуто Ваші електронні звернення від 07.07.2020, одне з яких надійшло від Міністерства соціальної політики України, і в межах компетенції повідомляється.
Стаття 50 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП) встановлює нормальну тривалість робочого часу працівників, яка не може перевищувати 40 годин на тиждень.
При цьому підприємства і організації при укладенні колективного договору можуть встановлювати меншу норму тривалості робочого часу, ніж передбачено в частині першій статті 50.
Водночас, статтею 53 КЗпП передбачено гарантію щодо скорочення напередодні святкових і неробочих днів на одну годину тривалості роботи працівників, крім працівників, зазначених у статті 51 КЗпП. В свою чергу, статтею 51 КЗпП встановлюється інша гарантія щодо скорочення нормальної тривалості робочого часу для окремих категорій працівників.
Таким чином, на нашу думку, визначене в статті 53 КЗпП скорочення тривалості роботи працівників напередодні святкових і неробочих днів на одну годину застосовується саме для нормальної тривалості робочого часу, визначеної частиною першою статті 50 КЗпП, виходячи з якої встановлюється п'ятиденний чи шестиденний робочий тиждень відповідно до статті 52 КЗпП.
В той же час тривалість роботи при встановленні неповного робочого часу (неповного робочого дня або неповного робочого тижня) відповідно до статті 56 КЗпП регулюється угодою між працівником та роботодавцем (є договірною) і не передбачає необхідності дотримання нормальної тривалості робочого часу, а відтак і гарантій щодо її скорочення у встановлених законом випадках. Оплата праці при встановленні неповного робочого часу провадиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку.
Одночасно повідомляємо, що листи Міністерства мають рекомендаційний та інформаційний характер і не встановлюють правових норм.