• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо нарахування пені за порушення строку розрахунків за операціями з експорту товарів

Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 11.10.2024 № 4797/ІПК/15-32-07-07-06
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 11.10.2024
  • Номер: 4797/ІПК/15-32-07-07-06
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 11.10.2024
  • Номер: 4797/ІПК/15-32-07-07-06
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
Головне управління ДПС в Одеській області
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
11.10.2024 № 4797/ІПК/15-32-07-07-06
Щодо нарахування пені за порушення строку розрахунків за операціями з експорту товарів
Головне управління ДПС в Одеській області розглянуло звернення Товариства щодо нарахування пені за порушення строку розрахунків за операціями з експорту товарів та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство експортувало товар, але у встановлений граничний строк надходження валютної виручки кошти від нерезидента не поступили. Товариство звернулось до Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті України (далі – МКАС при ТПП) щодо стягнення заборгованості з нерезидента. Постановою МКАС при ТПП справу прийнято до провадження. У подальшому, нерезидент сплатив кошти на поточний рахунок Товариства в повному обсязі. Товариством направлено до МКАС при ТПП клопотання про припинення провадження у зв’язку зі сплатою заборгованості.
Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання, чи буде нараховуватися пеня 0,3% на суму заборгованості в період з дня прийняття позову до провадження МАС при ТПП до моменту припинення провадження у справі, за умови повної оплати заборгованості?
Правові засади здійснення валютних операцій, валютного регулювання та валютного нагляду, права та обов'язки суб'єктів валютних операцій і уповноважених установ та встановлює відповідальність за порушення ними валютного законодавства визначено Законом України від 21 червня 2018 року № 2473-VIII "Про валюту і валютні операції" (далі – Закон № 2473).
Відповідно до частини п’ятої статті 13 Закону № 2473, порушення резидентами строку розрахунків, тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) у національній валюті (у разі здійснення розрахунків за зовнішньоекономічним договором (контрактом) у національній валюті) або в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом Національного банку України, встановленим на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару).
Частиною сьомої статті 13 Закону № 2473 передбачені підстави для зупинення строку і не нарахування пені, а саме:
у разі прийняття до розгляду судом, міжнародним комерційним арбітражем позовної заяви резидента про стягнення з нерезидента заборгованості, що виникла внаслідок недотримання нерезидентом строку, передбаченого зовнішньоекономічним договором (контрактом), або прийняття до провадження уповноваженим органом відповідної країни документа про стягнення такої заборгованості з боржника-нерезидента на користь резидента в позасудовому (досудовому) примусовому порядку строк, встановлений відповідно до цієї статті, зупиняється з дня прийняття до розгляду такої заяви (прийняття до провадження відповідного документа) і пеня за порушення строку в цей період не нараховується (абзац перший частини сьомої статті 13 Закону № 2473).
Таким чином, підставою для зупинення нарахування пені за порушення строку здійснення розрахунків, встановленого статтею 13 Закону № 2473, за операціями резидента з експорту/імпорту товарів за зовнішньоекономічним контрактом (договором), є факт прийняття до розгляду судом, міжнародним комерційним арбітражем позовної заяви резидента про стягнення з нерезидента заборгованості, що виникла внаслідок недотримання нерезидентом строку, передбаченого зовнішньоекономічним договором (контрактом).
У разі ухвалення судом, міжнародним комерційним арбітражем рішення про відмову в позові повністю чи частково в частині майнових вимог або про відмову у відкритті провадження у справі чи про залишення позову без розгляду, а також у разі визнання документа про стягнення заборгованості з боржника-нерезидента таким, що не підлягає виконанню, недійсним, незаконним тощо та (або) закриття (припинення) провадження без зарахування грошових коштів на рахунки резидентів у банках України за таким документом строк, встановлений відповідно до статті 13 Закону № 2473, поновлюється і пеня за його порушення нараховується за кожний день прострочення, включаючи період, на який цей строк було зупинено (абзац другий частини сьомої статті 13 Закону № 2473).
У разі ухвалення судом, міжнародним комерційним арбітражем рішення про задоволення позову сплаті підлягає лише пеня, нарахована до дня прийняття позовної заяви до розгляду судом, міжнародним комерційним арбітражем (абзац третій частини сьомої статті 13 Закону № 2473).
Поряд з цим трапляються випадки, коли провадження у справі про стягнення заборгованості з нерезидента на користь резидента закривається за умови закриття провадження у справі за відсутності предмету спору.
У разі ухвалення судом, міжнародним комерційним арбітражем рішення про залишення позовної заяви без розгляду, закриття (припинення) провадження у справі про стягнення з нерезидента заборгованості у зв’язку з повним виконанням зобов’язань за контрактом – нарахування пені зупиняється з дня подання/направлення позову до суду.
Якщо під час судового розгляду справи нерезидентом повністю погашено борг, який виник перед резидентом за невиконання умов зовнішньоекономічного контракту, що стало підставою закриття провадження у справі за відсутності предмету спору, сплаті підлягає лише пеня нарахована до дня прийняття до розгляду судом, міжнародним комерційним арбітражем позовної заяви резидента.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).
Ця індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.