• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо визначення граничного обсягу доходу для платника єдиного податку третьої групи

Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 10.10.2024 № ІПК
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 10.10.2024
  • Номер: ІПК
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 10.10.2024
  • Номер: ІПК
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
10.10.2024 № 4773/ІПК/99-00-04-03-03 ІПК
Щодо визначення граничного обсягу доходу для платника єдиного податку третьої групи
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення – Товариства щодо визначення граничного обсягу доходу для платника єдиного податку третьої групи та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі - Кодекс), у межах компетенції повідомляє.
Товариством повідомлено, що з 01.01.2025 планує із загальної системи оподаткування перейти на спрощену систему оподаткування. Товариство при анулюванні реєстрації платника податку на додану вартість заплатить ПДВ на залишки товарів, які були придбані, але не використані в господарській діяльності.
Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. Чи додається умовний продаж залишків товару з декларації ПДВ до ліміту річного доходу у сумі 8 285 700 грн.?
2. Чи ліміт річного доходу (8 285 700 грн.) повинен включати умовний продаж товару?
Щодо першого-другого питання
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1 розділу XIV Кодексу.
Відповідно до абзацу першого - третього підпункту 298.1.4 пункту 298.1 статті 298 Кодексу суб'єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм Кодексу, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий суб'єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року.
Перехід на спрощену систему оподаткування суб'єкта господарювання, зазначеного в абзаці першому цього підпункту, може бути здійснений за умови, якщо протягом календарного року, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування, суб'єктом господарювання дотримано вимоги, встановлені в пункті 291.4 статті 291 цього Кодексу.
До поданої заяви додається розрахунок доходу за попередній календарний рік, який визначається з дотриманням вимог, встановлених главою 1 "Спрощена система оподаткування, обліку та звітності" розділу XIV Кодексу.
Форми Заяви про застосування спрощеної системи оподаткування та Розрахунку доходу за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування (далі - Розрахунок), затверджені наказом Міністерства фінансів України від 16.07.2019 № 308.
Визначення доходу здійснюється для цілей оподаткування єдиним податком та для надання права суб'єкту господарювання зареєструватися платником єдиного податку та/або перебувати на спрощеній системі оподаткування (пункт 292.14 статті 292 Кодексу).
До суб’єктів господарювання третьої групи, належать, зокрема, юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року (підпункт 3 пункт 291.4 статті 291 Кодексу).
Відповідно до підпункту 2 пункту 292.1 статті 292 Кодексу доходом платника єдиного податку для юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) період у в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 статті 292 Кодексу.
Пунктом 292.6 ст. 292 Кодексу визначено, що датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг). Для платника єдиного податку третьої групи, який є платником податку на додану вартість, датою отримання доходу є дата списання кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності.
Для платника єдиного податку третьої групи (юридичні особи) датою отримання доходу також є дата відвантаження товарів (виконання робіт, надання послуг), за які отримана попередня оплата (аванс) у період сплати інших податків і зборів, визначених Кодексом.
Платники єдиного податку третьої групи – юридичні особи використовують дані спрощеного бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат з урахуванням положень пунктів 44.2, 44.3 статті 44 Кодексу (пункт 296.1 статті 296 Кодексу). Такий облік ведеться за методикою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (пункт 44.2 статті 44 Кодексу).
Для визначення права перебування на спрощеній системі оподаткування юридичній особі потрібно враховувати всю суму доходу, отриманого протягом календарного року згідно даних бухгалтерського обліку (суму доходу, отриманого на загальній системі оподаткування та суму доходу, отриманого під час перебування на спрощеній системі оподаткування).
Стосовно порядку нарахування податкових зобов'язань з ПДВ при анулюванні реєстрації платника податку визначено пунктом 184.7 статті 184 Кодексу, згідно з яким, якщо товари/послуги, необоротні активи, суми податку по яких були включені до складу податкового кредиту, не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, такий платник податку в останньому звітному (податковому) періоді не пізніше дати анулювання його реєстрації як платника податку зобов'язаний визначити податкові зобов'язання по таких товарах/послугах, необоротних активах виходячи із звичайної ціни відповідних товарів/послуг чи необоротних активів, крім випадків анулювання реєстрації як платника податку внаслідок реорганізації платника податку шляхом приєднання, злиття, перетворення, поділу та виділення відповідно до закону.
Разом з цим, виходячи з визначення терміну постачання товарів / послуг (підпункти 14.1.185 та 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 Кодексу) операції з нарахування податкових зобов’язань з ПДВ по товарах / послугах, необоротних активах при анулюванні реєстрації платника податку, визначені пунктом 184.7 статті 184 Кодексу не вважаються операціями з постачання товарів / послуг.
Враховуючи зазначене, у разі переходу на спрощену систему оподаткування до обсягу доходу, визначеного для юридичної особи підпунктом 3 пункту 291.4 статті 291 Кодексу, не включається операція з нарахування податкових зобов'язань з ПДВ при анулюванні реєстрації платника податку по товарах/послугах, необоротних активах, суми податку по яких були включені до складу податкового кредиту та не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності.
Водночас, у разі реалізації юридичною особою - платником єдиного податку зазначених залишків товару, датою отримання доходу буде вважатися дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі.
Слід зазначити, що кожен конкретний випадок має розглядатися з урахуванням всіх суттєвих обставин та первинних документів.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).