• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо практичного застосування норм податкового законодавства

Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 07.10.2024 № ІПК
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 07.10.2024
  • Номер: ІПК
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 07.10.2024
  • Номер: ІПК
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТА
07.10.2024 № 4720/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула Ваше звернення ( ), щодо практичного застосування норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Платник податку у зверненні повідомила, що є фізичною особою – підприємцем платником єдиного податку третьої групи за ставкою 5 відсотків. Дохід фізичній особі – підприємцю ( ) надходить від компанії нерезидента у валюті долар США. Згідно із п. 292.5 ст. 292 ПКУ дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України
(далі – НБУ) на дату отримання такого доходу. Відповідно, з отриманої суми доходу в гривні фізична особа – підприємець сплачує єдиний податок
5 відсотків. Фізична особа – підприємець ( ) залишає отриманий дохід на валютному рахунку і здійснює продаж валюти у гривню за потреби, перераховуючи ці кошти на свою приватну картку фізичної особи.
В результаті, для прикладу, ( ) доларів США отримані у 2023 році за курсом НБУ ( ) грн (єдиний податок 5 відсотків сплачено з ( ) грн у сумі ( )грн) продані на міжбанку у 2024 році за курсом НБУ ( ) (( ) грн перераховано на приватну картку фізичної особи платника ( )).
У зв’язку з цим, платник податку просить надати йому індивідуальну податкову консультацію з питання:
1. Чи виникає дохід у фізичної особи – підприємця, що має бути оподаткований єдиним податком 5 відсотків на курсові різниці, що виникають при продажу валютного доходу фізичної особи – підприємця за курсом міжбанку, що вищий за курс НБУ на дату надходження коштів? Тобто, чи підлягають оподаткуванню єдиним податком різниця з вище наведеного прикладу між 4100-3900=200?
2. Чи курсові різниці є об’єктом бухгалтерського обліку фізичної особи – підприємця на спрощеній системі оподаткування третя група 5 відсотків єдиного податку? І, якщо так, то яким законодавчим актом керуватись для їхнього обліку? І, якщо так, то як саме вони впливають на суму доходу, яку фізична особа – підприємець має задекларувати, а отже оподатковувати єдиним податком?
Згідно із частиною другою ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються ПКУ (п. 1.1 ст. 1 ПКУ).
Пунктом 19-1.1 ст. 19-1 ПКУ передбачено, що контролюючі органи здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків, зборів, платежів, установлених ПКУ, а також надають індивідуальні податкові консультації з питань податкового та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до п. 291.2 ст. 291 ПКУ спрощена система оподаткування, обліку та звітності – особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених п. 297.1
ст. 297 ПКУ, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених главою 1 розділу ХІV ПКУ, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Згідно з п. 292.1 ст. 292 ПКУ доходом для фізичної особи – підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 ПКУ. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
Дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим НБУ на дату отримання такого доходу (п. 292.5 ст. 292 ПКУ).
Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ст. 292 ПКУ).
Зважаючи на викладене, для фізичної особи – підприємця усі вартісні показники, що включаються до доходу, відображаються у національній валюті України. Показники, виражені в іноземній валюті перераховуються у національній валюті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, встановленим НБУ на дату їх отримання.
При цьому розрахунок курсової різниці, яка виникає при продажу іноземної валюти фізичної особи – підприємця, та включення такої курсової різниці до доходу платника єдиного податку, нормами ПКУ не передбачено.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.