ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
05.04.2019 N 1462/Х/99-99-13-02-03-14/ІПК |
Державна фіскальна служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексуУкраїни (далі - ПКУ) розглянула Ваше звернення про отримання індивідуальної податкової консультації (далі - ІПК) щодо визначення бази оподаткування платника єдиного податку третьої групи основним видом діяльності якого є діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщення та повідомляє.
Статтею 10 ПКУ визначено, що до місцевих податків і зборів належить, зокрема, туристичний збір.
Справляння туристичного збору здійснюється згідно зі статтею 268 ПКУ, норми якої змінено Законом України від 23 листопада 2018 року N 2628-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів", який набрав чинності 01 січня 2019 року.
Відповідно до пп. 268.2.1 п. 268.2 ст. 268 ПКУ платниками туристичного збору є громадяни України, іноземці, а також особи без громадянства, які прибувають на територію адміністративно-територіальної одиниці, на якій діє рішення сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаної територіальної громади, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, про встановлення туристичного збору, та тимчасово розміщуються у місцях проживання (ночівлі), визначених пп. 268.5.1 п. 268.5 цієї статті.
Базою справляння туристичного збору відповідно до пп. 268.4.1 п. 268.4 ст. 268 ПКУ є загальна кількість діб тимчасового розміщення у місцях проживання (ночівлі), визначених пп. 268.5.1 п. 268.5 ст. 268 ПКУ. Інший період проживання для визначення бази оподаткування туристичним збором нормами ПКУ не передбачений.
Перелік податкових агентів туристичного збору визначено пп. 268.5.2 п. 268.5 ст. 268 ПКУ. Так, згідно з рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаної територіальної громади, справляння збору здійснюється податковими агентами, зокрема фізичними особами - підприємцями, які надають послуги з тимчасового розміщення осіб у місцях проживання (ночівл ). Перелік податкових агентів та інформація про них розміщуються та оприлюднюються на офіційному веб-сайті сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаної територіальної громади, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад.
Платники збору сплачують суму збору авансовим внеском перед тимчасовим розміщенням у місцях проживання (ночівлі) податковим агентам, які справляють збір за ставками, у місцях справляння збору та з дотриманням інших вимог, визначених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаної територіальної громади, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад (пп. 268.6.1 п. 268.6 ст. 268 ПКУ).
Особливість справляння туристичного збору полягає у тому, що обов' язок щодо нарахування податкового зобов'язання зі збору та сплати його до відповідного місцевого бюджету у встановлені ПКУ терміни має податковий агент, а платник туристичного збору сплачує його податковому агенту.
Податкові агенти справляють туристичний збір під час надання послуг, пов'язаних з тимчасовим проживанням (ночівлею).
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1 розділу XIV ПКУ.
Відповідно до пп. 1 п. 292.1 ст. 292 ПКУ доходом платника єдиного податку для фізичної особи - підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 ПКУ. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
Дохід платника єдиного податку першої - третьої груп визначається на підставі даних обліку, який ведеться відповідно до ст. 296 ПКУ (п. 292.13 ст. 292 ПКУ).
Відповідно до п. 296.1 ст. 296 ПКУ платники єдиного податку першої - третьої груп ведуть облік у порядку, визначеному пп. 296.1.1 - 296.1.3 п. 296.1 ст. 296 ПКУ.
Так, платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи - підприємці), які не є платниками податку на додану вартість, ведуть Книгу обліку доходів шляхом щоденного, за підсумкам робочого дня, відображення отриманих доходів (пп. 296.1.1 п. 295.1 ст. 296 ПКУ).
Порядок ведення Книги обліку доходів платників єдиного податку затверджений наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 р. N 579(далі - Порядок N 579).
Відповідно до пункту 6 Порядку N 579 платник єдиного податку у графах 2 - 6 книги обліку доходів щоденно відображає дохід від провадження господарської діяльності із сумарним підсумком за місяць, квартал, рік, зокрема отриману суму коштів за продані товари, виконані роботи, надані послуги протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (окремо в готівковій та безготівковій), матеріальній або нематеріальній формі.
Дані книги обліку доходів використовуються платниками єдиного податку при заповненні податкової декларації платника єдиного податку.
Пунктом 292.10 ст. 292 ПКУ визначено, що не є доходами платників єдиного податку першої - третьої груп суми податків і зборів, утримані (нараховані) платником єдиного податку під час здійснення ним функцій податкового агента, а також суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нараховані платником єдиного податку відповідно до закону.
Отже, суми туристичного збору, утримані фізичною особою - підприємцем - платником єдиного податку третьої групи, який виступає податковим агентом щодо справляння та сплати цього збору, не є доходом такого платника єдиного податку і, відповідно, не відображається в декларації платника єдиного податку.
Проте, у книзі обліку доходів відображається вся сума коштів, яка надійшла на поточний рахунок платника податку та/або яку отримано готівкою, зокрема у вигляді туристичного збору.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.