ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 23.09.2024 р. N 4552/ІПК/99-00-09-04-03 ІПК
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення товариства з обмеженою відповідальністю (далі – Товариство) з питань практичного застосування окремих норм законодавства щодо строків дії ліцензій та застосування фінансових санкцій, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство здійснює свою діяльність на підставі ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним.
У зв’язку з набранням 27 липня 2024 року чинності Закону України від 18.06.2024 № 3817-ІХ "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" (далі – Закон № 3817) та діючих на сьогодні норм Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-BP "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" (далі – Закон № 481),
Товариство запитує:
1. Чи може Товариство здійснювати господарську діяльність на підставі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, дія якої закінчилась під час дії воєнного стану, починаючи з 28.07.2024 (наступний день після набрання чинності Закону № 3817) і ще до виконання Товариством обов’язку, передбаченого п. 6 розділу ХІІІ "Перехідні положення" Закону 3817, без застосування до Товариства фінансових санкцій?
2. Чи потрібно Товариству вчиняти будь-які інші додаткові дії (подавати заяви, запити тощо) для здійснення діяльності згідно ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним з 28.07.2024 (наступний день після набрання чинності Закону № 3817) і до моменту виконання Товариством обов’язку, передбаченого п. 6 розділу ХІІІ "Перехідні положення" Закону 3817)?
3. Чи буде вважатись діючою ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним, строк дії якої закінчився під час дії воєнного стану, до 01 січня 2025 року згідно ст. 18 Закону № 481?
4. Чи буде застосовано до Товариства фінансові санкції за провадження діяльності без ліцензії за невиконання обов’язку, визначеного п. 6 розділу ХІІІ "Перехідні положення" Закону 3817 за умови, що ліцензія вважається дійсною згідно ст. 18 Закону № 481 до 01 січня 2025 року?
Щодо зазначених питань
З 27 липня 2024 року набрав чинності Закон № 3817, крім окремих його норм, зокрема, розділу VІІ "Ліцензування" Закону № 3817 (крім пунктів 22, 23 і 25 частини другої статті 46, статті 49), який набирає чинності та вводиться в дію з 1 січня 2025 року.
Пунктом 2 розділу ХІІ "Прикінцеві положення" Закону № 3817 установлено, що Закон № 481 втрачає чинність з 1 січня 2025 року, положення Закону № 481 до дня втрати ним чинності застосовуються в частині, що не суперечить положенням Закону № 3817.
Пунктом 6 розділу ХІІІ "Перехідні положення" Закону № 3817 регламентовано, що суб’єкт господарювання, який починаючи з дня введення воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, до дня набрання чинності цим Законом здійснював господарську діяльність на підставі ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, строк дії якої закінчився у цей період, та який не отримав нової ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, зобов’язаний протягом трьох місяців, наступних за місяцем, в якому цей Закон набрав чинності:
подати заяву про отримання нової ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності у порядку, визначеному Законом № 481;
сплатити не сплачені протягом зазначеного періоду чергові платежі за ліцензію на право провадження відповідного виду господарської діяльності, у тому числі за період з дня закінчення строку дії раніше виданої/наданої ліцензії до останнього дня третього місяця, наступного за місяцем, в якому набрав чинності Закон № 3817, або до дня отримання нової ліцензії.
Також відповідно до пункту 6 розділу ХІІІ "Перехідні положення" Закону № 3817 суб’єкт господарювання, який у період, визначений абзацом першим цього пункту (починаючи з дня введення воєнного стану в Україні до дня набрання чинності Законом № 3817), здійснював господарську діяльність на підставі ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, строк дії якої не закінчився у такий період, але за якою не сплачено чергові платежі, зобов’язаний протягом трьох місяців, наступних за місяцем, в якому набрав чинності цей Закон, сплатити не сплачені протягом зазначеного періоду чергові платежі за ліцензію на право провадження відповідного виду господарської діяльності.
Тобто з 27.07.2024 положення ст. 18 Закону № 481 щодо дії ліцензій, за якими до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України або за наявності обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) не сплачено черговий платіж за ліцензію та/або закінчився термін дії ліцензії, не застосовуються як такі, що суперечать положенням Закону № 3817.
Отже, якщо у період, визначений абзацом першим пункту 6 розділу ХІІІ "Перехідні положення" Закону № 3817, строк дії ліцензії Товариства закінчився, у Товариства виникає обов’язок протягом трьох місяців, наступних за місяцем, в якому Закон № 3817 набрав чинності:
подати заяву про отримання нової ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним у порядку, визначеному Законом № 481;
сплатити не сплачені протягом зазначеного періоду чергові платежі за ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, у тому числі за період з дня закінчення строку дії раніше виданої/наданої ліцензії до останнього дня третього місяця, наступного за місяцем, в якому набрав чинності Закон № 3817, або до дня отримання нової ліцензії.
Відповідно до пункту 3 розділу ХІІІ "Перехідні положення" Закону № 3817 ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, видані відповідно до Закону № 481 до 1 січня 2025 року, вважаються чинними та підтверджують право на провадження відповідного виду (видів) господарської діяльності до завершення строку, на який їх було видано (для ліцензій, виданих на визначений строк), або до дня припинення їхньої дії в порядку, визначеному Законом № 3817.
Якщо строк дії ліцензії Товариства на право роздрібної торгівлі пальним за місцем провадження діяльності закінчується після дня набрання чинності Законом № 3817, у Товариства виникає обов’язок щодо отримання у порядку, визначеному Законом № 481, нової ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за таким місцем провадження діяльності з дня, наступного за останнім днем дії попередньої ліцензії.
При цьому, якщо строк дії ліцензії, за якою не сплачено чергові платежі, не закінчився у період, визначений абзацом першим пункту 6 розділу ХІІІ "Перехідні положення" Закону № 3817, Товариству необхідно протягом трьох місяців, наступних за місяцем, в якому набрав чинності цей Закон, сплатити не сплачені протягом зазначеного періоду чергові платежі за ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним.
Підпунктом 2 п. 6 розділу ХІІІ "Перехідні положення" визначено, що у разі невиконання суб’єктом господарювання протягом визначеного цим пунктом періоду вимоги щодо сплати чергових платежів:
ліцензія, строк дії якої закінчився у період, визначений абзацом першим цього пункту, визнається недійсною з дати закінчення строку її дії;
господарська діяльність, яку провадив суб’єкт господарювання після закінчення строку дії ліцензії, визнається такою, що провадилася без наявності ліцензії, з відповідним застосуванням до суб’єкта господарювання фінансових санкцій, визначених Законом № 481 (відповідно до частини другої ст. 17 Закону № 481 у разі роздрібної торгівлі пальним без наявності ліцензії до суб’єктів господарювання (у тому числі іноземних суб’єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів – 250000 гривень);
дія ліцензії, строк дії якої не закінчився у період, визначений абзацом першим цього пункту, припиняється органом ліцензування у порядку, визначеному Законом № 481, з дня несплати першого чергового платежу.
У разі, якщо з дня, наступного за останнім днем дії попередньої ліцензії (термін дії якої закінчився після набрання чинності Закону № 3817), суб’єкт господарювання не отримав нової ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, до такого суб’єкта господарювання відповідно до п. 22 частини другої ст. 73 Закону № 3817 застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за роздрібну торгівлю пальним без наявності ліцензії - 45 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.