• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про дотримання соціально-економічних прав громадян та вирішення профспілкових проблем у Податковому кодексі України

Федерація професійних спілок України  | Постанова, Записка від 01.12.2010 № П-44-4
Реквізити
  • Видавник: Федерація професійних спілок України
  • Тип: Постанова, Записка
  • Дата: 01.12.2010
  • Номер: П-44-4
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Федерація професійних спілок України
  • Тип: Постанова, Записка
  • Дата: 01.12.2010
  • Номер: П-44-4
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ПРЕЗИДІЯ ФЕДЕРАЦІЇ ПРОФЕСІЙНИХ СПІЛОК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
01.12.2010 N П-44-4
Про дотримання соціально-економічних прав громадян та вирішення профспілкових проблем у Податковому кодексі України
Верховна Рада України 18 листопада 2010 р. ухвалила Податковий кодекс України, який набере чинності в разі його підписання Президентом України.
Федерація профспілок України тривалий час брала безпосередню участь у роботі над проектом Податкового кодексу, спрямовуючи свої зусилля на проведення соціально орієнтованої податкової реформи, насамперед, задля підвищення рівня життя населення та вирішення проблем в оподаткуванні доходів громадян і профспілкових організацій.
Завдяки наполегливим діям ФПУ вдалося домогтися врахування в ухваленому кодексі важливих норм, які забезпечать підвищення рівня доходів громадян та позитивно позначаться на діяльності профспілкових організацій, а також сприятимуть підвищенню ефективності виробництва (додаток).
Слід відзначити, що ці позитиви досягнуто завдяки активній роботі більшості членських організацій ФПУ, у тому числі шляхом співпраці з народними депутатами та парламентськими фракціями. Водночас майже третина членських організацій ФПУ не долучилася до активної роботи над врахуванням профспілкових пропозицій у проекті Податкового кодексу України.
З метою повного використання позитивних норм Податкового кодексу України, убезпечення профспілкових організацій від штрафних санкцій за невірне розуміння його положень ФПУ розпочинає розгорнуту інформаційно-роз'яснювальну кампанію серед членських організацій та членів профспілок щодо основних норм ухваленого документа.
Водночас потребує продовження активної роботи профспілок необхідність реалізації профспілкових пропозицій, які залишились неврахованими в кодексі, зокрема щодо більш справедливого перерозподілу податкового навантаження між трудящими та капіталом для вирішення проблеми соціальної нерівності та забезпечення пріоритетності гідної праці.
Неоднозначні наслідки матимуть норми кодексу щодо змін порядку оподаткування малого бізнесу, і профспілкам належить надалі послідовно відстоювати право на працю та захищати робочі місця у всіх сферах економіки.
Президія Федерації профспілок України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Відзначити, що завдяки результативній роботі керівників, фахівців ФПУ та членських організацій в Податковому кодексі України реалізовано значну частину профспілкових пропозицій.
2. Керівництву ФПУ забезпечити:
- організацію та проведення у ФПУ презентації Податкового кодексу України та семінарів з вивчення основних його положень для представників членських організацій ФПУ;
- організацію спільно з ДПА України регіональних семінарів з вивчення основних положень Податкового кодексу України для членських організацій ФПУ;
- підготовку інформаційних матеріалів щодо позитивів та загроз Податкового кодексу України для розміщення в профспілкових та інших ЗМІ, надсилання членським організаціям ФПУ;
- продовження роботи з реалізації профспілкових пропозицій, які залишилися неврахованими в Податковому кодексі, шляхом ініціювання внесення до нього змін.
3. Членським організаціям ФПУ:
- для формування суспільної думки продовжити роботу з поширення позиції ФПУ щодо необхідності справедливого перерозподілу податкового навантаження між працею та капіталом;
- забезпечити організацію та проведення спільно з податковими органами регіональних семінарів з вивчення основних положень Податкового кодексу України.
4. Відзначити активну участь в просуванні профспілкових пропозицій до проекту Податкового кодексу України: ЦК професійної спілки працівників атомної енергетики та промисловості України, професійної спілки працівників зв'язку України, профспілки працівників освіти і науки України, Всеукраїнської профспілки торгівлі, Київської міської ради профспілок, Федерації незалежних профспілок Криму, а також профоб'єднань Вінницької, Дніпропетровської, Донецької, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Кіровоградської, Миколаївської, Полтавської, Тернопільської, Харківської, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей.
5. Висловити персональну подяку за спільну багаторічну роботу з підготовки податкової реформи: заступнику голови ЦР професійної спілки машинобудівників та приладобудівників України В.П.Левченку, заступнику голови ЦК Профспілки авіабудівників України Ю.І.Єфремову, голові облорганізації профспілки працівників енергетики та електротехнічної промисловості Л.П.Максименко.
6. Контроль за виконанням постанови покласти на заступника Голови ФПУ Кондрюка С.М.
Голова ФПУ В.Г.Хара
Додаток
до постанови президії ФПУ
01.12.2010 N П-44-4
Інформаційна записка "Про дотримання соціально-економічних прав громадян та вирішення профспілкових проблем у Податковому кодексі України"
Федерація профспілок України, відзначаючи позитивні норми Податкового кодексу України (далі - кодекс), водночас наголошує, що в кодексі залишається неврахованою головна вимога профспілок - встановлення неоподатковуваного мінімуму доходів громадян на рівні прожиткового мінімуму для всіх категорій громадян. Хоча, слід визнати, що Урядом передбачено певні кроки у напрямі зниження податкового навантаження на малозабезпечені категорії громадян, зокрема шляхом збільшення розміру податкової соціальної пільги.
Також із занепокоєнням відзначаємо, що прийняття кодексу викликало серйозний супротив у суспільстві через кардинальні зміни в спрощеній системі оподаткування суб'єктів малого підприємництва.
До основних змін у спрощеній системі оподаткування належать:
- надання права застосовувати спрощену систему оподаткування виключно фізичним особам;
- зміна граничного обсягу доходу, який дає право на застосування спрощеної системи оподаткування, з 500 до 300 тис.грн. та до 600 тис.грн. (із застосуванням касового апарату);
- зменшення кількості осіб, які перебувають у трудових відносинах з підприємцем, з 10 до 4 (до 8 осіб - для діяльності у сфері ресторанного господарства), включаючи членів сімей таких фізичних осіб;
- суттєве збільшення верхньої межі ставок податку: від 20 до 600 грн. (раніше - від 20 до 200 грн.);
- обмеження сфер, в яких може використовуватися спрощена система оподаткування;
- здійснення попередньої (авансової) сплати податку щомісяця до 20 числа включно до початку місяця, за який здійснюється сплата податку.
Разом з цим юридичним особам надається право на період з 1 січня 2011 року до 1 січня 2016 року застосовувати ставку податку на прибуток 0% у разі, якщо розмір доходів за рік не перевищує 3 млн.грн. та якщо нарахована за кожний місяць заробітна плата працівників, які перебувають з платником податку у трудових відносинах, є не меншою, ніж дві встановлені законодавством мінімальні заробітні плати, та за умови дотримання певних критеріїв.
Також Податковий кодекс містить такі суттєві позитивні новації, як зниження ставок податку на прибуток підприємств і податку на додану вартість та скорочення кількості податків і зборів (кількість загальнодержавних податків і зборів скорочується з 28 до 18, місцевих - з 14 до 5).
Серед інших важливих новацій:
- зменшення податкового тиску на окремі категорії громадян, зокрема, шляхом:
- збільшення в 2 рази розміру податкової соціальної пільги (з 2015 р.);
- надання пільг для сімей з дітьми;
- удосконалення порядку надання податкового кредиту (знижки);
- звільнення від оподаткування вартості орденів, медалей, знаків, кубків, дипломів, грамот та квітів, незначних дарунків;
- запровадження малопрогресивної шкали оподаткування доходів громадян (15% - для доходів, менших за 10 мінімальних зарплат на місяць; 17% - для доходів, більших за 10 мінімальних зарплат на місяць (з суми перевищення), для шахтарів ставка податку залишається 10%);
- включення до складу валових витрат коштів, які роботодавці зобов'язані перераховувати первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну та оздоровчу роботу (відповідно до ст. 44 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності") - в межах 4 відсотків оподатковуваного прибутку підприємств за попередній звітний рік (або за один з останніх чотирьох років);
- запровадження податку на нерухомість (з 1 січня 2012 р.);
- запровадження автоматичного відшкодування ПДВ та відновлення штрафних санкцій за несвоєчасне відшкодування цього податку.
> Норми, які позитивно позначаться на діяльності профспілкових організацій:
Ключовою перемогою профспілок є вирішення принципових проблем, зокрема щодо звільнення від оподаткування профспілкових виплат (у певному розмірі) та розширення переліку доходів профспілкових організацій, звільнених від оподаткування (відповідно до ст. 42 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності") .
1. Звільнення від оподаткування:
- суми виплат чи відшкодувань (крім заробітної плати чи інших виплат та відшкодувань за цивільно-правовими договорами), яка здійснюється професійними спілками своїм членам (профспілкові виплати) за умови, якщо сукупно протягом року ця сума не перевищує розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень (цього року ця сума становила б 1220 грн.).
Зазначені виплати повинні бути здійснені у розмірах та на цілі, установлені загальними зборами членів профспілки;
- вартості орденів, медалей, знаків, кубків, дипломів, грамот та квітів, якими відзначаються працівники, інші категорії громадян та/або переможці змагань конкурсів;
- вартості дарунків (а також призів переможцям та призерам спортивних змагань), якщо їх вартість не перевищує 50 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі.
Залишається норма щодо звільнення від оподаткування цільової благодійної допомоги, що надається, зокрема, аматорській спортивній організації, клубу для компенсації витрат з придбання або оренди спортивного знаряддя та інвентарю, користування спортивними майданчиками, приміщеннями чи спорудами для проведення тренувань, забезпечення участі спортсмена-аматора у спортивних змаганнях, придбання спортивної форми та харчування під час таких змагань;
- цільової благодійної допомоги, здійсненої за рішенням профспілки, на користь члена такої профспілки, який має статус постраждалого внаслідок наступних обставин:
а) екологічних, техногенних та інших катастроф у місцевостях, оголошених згідно з Конституцією України зонами надзвичайної екологічної ситуації;
б) стихійного лиха, аварій, епідемій та епізоотій загальнодержавного або місцевого характеру, які завдали шкоди або створюють загрозу здоров'ю громадян, навколишньому природному середовищу, викликали або можуть викликати людські жертви чи втрату власності громадян.
2. Розширення переліку звільнених від оподаткування доходів профспілок шляхом включення до цього переліку вартості майна та послуг, отриманих первинною профспілковою організацією від роботодавця відповідно до статті 42 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності".
Відтак кодекс врегульовує проблему щодо забезпечення умов діяльності первинних профспілкових організацій шляхом надання роботодавцем для роботи виборного профспілкового органу та проведення зборів працівників приміщень (з усім необхідним обладнанням, зв'язком, опаленням, освітленням, прибиранням, транспортом, охороною у порядку, передбаченому колективним договором (угодою)).
3. Часткове вирішення проблеми віднесення на валові витрати відрахувань первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну та оздоровчу роботу - для підприємств, які не отримали прибутку.
Відповідно до кодексу до складу валових витрат відносяться суми коштів, перераховані роботодавцями первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну та оздоровчу роботу, передбачених колективними договорами (угодами) відповідно до Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності".
При цьому такий розмір не може перевищувати 4 відсотків оподатковуваного прибутку підприємств за попередній звітний рік (включаючи суми коштів або вартість товарів, виконаних робіт, наданих послуг, добровільно перераховані (передані) протягом звітного року до Державного бюджету України або бюджетів місцевого самоврядування, до неприбуткових організацій).
Для підприємств, які не отримали прибутку за попередній звітний рік, передбачено можливість визначити суму коштів, що перераховується на зазначені цілі, з урахуванням прибутку за чотири попередні звітні роки.
4. Скасування комунального податку.
> Норми, які забезпечать підвищення рівня доходів громадян:
1. Збільшення в 2 рази розміру податкової соціальної пільги, на отримання якої мають право окремі категорії громадян, доходи яких не перевищують суми місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженої на 1,4 та округленої до найближчих 10 гривень (цього року - 1220 грн.). Розмір податкової соціальної пільги становитиме 100% прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року (запроваджується з 2015 р.). З 1 січня 2011 р. до 31 грудня 2014 р. її розмір складе 50% розміру прожиткового мінімуму.
2. Надання пільги для сімей, які утримують двох чи більше дітей віком до 18 років.
Платники податку, які утримують двох чи більше дітей віком до 18 років та мають право на отримання податкової соціальної пільги, отримають таку пільгу у розмірі 50% прожиткового мінімуму для працездатної особи - у розрахунку на кожну таку дитину (з 1 січня 2015 р. - 100% прожиткового мінімуму).
3. Удосконалення порядку надання податкового кредиту (знижки):
* зменшення оподатковуваного доходу на суму внесків до соціальних фондів та податкової соціальної пільги при розрахунку податкового кредиту (знижки);
* розширення можливостей громадян для отримання податкового кредиту (знижки) шляхом:
* скасування нижньої межі розміру коштів, що перераховуються у вигляді пожертвувань або благодійних внесків неприбутковим організаціям (раніше нижня межа становила 2%);
* включення до переліку витрат, які відносяться до податкового кредиту (знижки) витрат на будівництво чи придбання доступного житла, у тому числі на погашення пільгового іпотечного житлового кредиту, наданого на такі цілі, та процентів за нього.
4. Скасування вимоги щодо наявності права платника податку на податкову соціальну пільгу для звільнення від оподаткування нецільової благодійної допомоги, у т.ч. матеріальної.
Така допомога надаватиметься без оподаткування будь-якому платнику податку у сумі, що не перевищує розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень (цього року - 1220 грн.).
Проте профспілки не зможуть скористатися цією нормою, надаючи матеріальну допомогу членам профспілок (виплати членам профспілок оподатковуватимуться за раніше наведеним порядком).
5. Звільнення від оподаткування:
- коштів або вартості майна (послуг), що надаються, як допомога, на лікування та медичне обслуговування платника податку за рахунок його роботодавця - неприбуткової організації;
- виплат роботодавця в будь-якому розмірі у зв'язку з підвищенням кваліфікації (перепідготовкою) платника податку згідно із законом. Такі витрати роботодавець може відносити на валові витрати без обмежень (раніше 3% фонду оплати праці).
> Норми, які сприятимуть підвищенню ефективності виробництва:
1. Забезпечення стимулюючого зниження податкового навантаження на товаровиробника.
Одним з головних позитивів кодексу є зменшення фіскального тиску на економіку і, в першу чергу, на великий бізнес. Так, поступово знижуватимуться ставки податку на прибуток та податку на додану вартість:
Знизиться ставка податку на прибуток з 25% до 16%:
з 2011 р. - 23%;
з 2012 р. - 21%;
з 2013 р. - 19%;
з 2014 р. - 16%.
Знизиться ставка податку на додану вартість з 20% до 17%.
2011 р. - 2013 р. - 20%;
з 2014 р. - 17%.
2. Забезпечення відшкодування підприємствам бюджетної заборгованості з ПДВ та створення умов для недопущення нових боргів у майбутньому - передбачено автоматичне відшкодування ПДВ.
Платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування ПДВ, подали відповідну заяву та відповідають критеріям, визначеним кодексом, мають право на автоматичне бюджетне відшкодування ПДВ.
До таких критеріїв належать, зокрема:
- підприємства не повинні бути банкрутом;
- середня заробітна плата усіх працівників платника податків не менш ніж у 2,5 рази перевищує мінімальний, встановлений законодавством, рівень (у кожному з останніх чотирьох звітних податкових періодів (кварталів)).
Автоматичне бюджетне відшкодування ПДВ здійснюється за результатами камеральної перевірки, яка проводиться протягом 20 календарних днів, наступних за граничним терміном отримання податкової декларації.
Податковий орган зобов'язаний протягом трьох робочих днів після закінчення перевірки надати Держказначейству висновок із зазначенням суми, що підлягає автоматичному відшкодуванню з бюджету.
Держказначейство надає платнику податку суму автоматичного бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом трьох операційних днів після отримання висновку податкового органу.
3. Відновлення штрафних санкцій за порушення законодавчо встановлених строків відшкодування ПДВ.
Суми податку, не відшкодовані платникам податку протягом визначеного кодексом строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки НБУ, встановленої на момент виникнення пені (протягом строку її дії, включаючи день погашення).
4. Введення галузевих пільг.
Тимчасово звільняється від оподаткування на період від 5 до 10 років, зокрема, певна частина підприємств легкої, літакобудівної, суднобудівної промисловості, галузі електроенергетики.
Крім цього, Податковий кодекс містить такі позитивні норми:
- При запровадженні податку на нерухомість передбачено:
- звільнення від оподаткування площі нерухомості, як мінімум, у межах соціальних норм;
Звільняється від сплати податку фізична особа - платник податку, зареєстрований за адресою помешкання, у разі якщо його площа не перевищує:
* 120 кв. метрів - для квартири;
* 250 кв. метрів - для житлового будинку.
- диференціацію ставок податку на нерухомість та встановлення цих ставок у співвідношенні до розміру державного соціального стандарту чи гарантії - у % до мінімальної заробітної плати;
Ставки податку встановлюються сільською, селищною або міською радою за 1 кв. метр житлової площі нерухомості у таких розмірах:
* для квартир, житлова площа яких не перевищує 240 кв. метрів, та житлових будинків, житлова площа яких не перевищує 500 кв. метрів, ставки податку не можуть перевищувати 1% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року;
* для квартир, житлова площа яких перевищує 240 кв. метрів, та житлових будинків, житлова площа яких перевищує 500 кв. метрів, ставка податку становить 2,7% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.
- Загальний склад податків і зборів кардинально змінюється: кількість загальнодержавних податків і зборів скорочується з 28 до 18, місцевих - з 14 до 5.
Загальнодержавні податки і збори (встановлені Податковим
кодексом)
1. податок на прибуток підприємств;
2. податок на доходи фізичних осіб;
3. податок на додану вартість;
4. акцизний податок;
5. збір за першу реєстрацію транспортного засобу;
6. екологічний податок;
7. рентна плата за транспортування нафти і нафтопродуктів
магістральними нафтопроводами та нафтопродуктоводами, транзитне
транспортування трубопроводами природного газу та аміаку
територією України;
8. рентна плата за нафту, природний газ і газовий конденсат, що
видобуваються в Україні;
9. плата за користування надрами;
10. плата за землю;
11. збір за користування радіочастотним ресурсом України;
12. збір за спеціальне використання води;
13. збір за спеціальне використання лісових ресурсів;
14. фіксований сільськогосподарський податок;
15. збір на розвиток виноградарства, садівництва та хмелярства
(застосовується до 31 грудня 2014 року);
16. мито;
17. збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на
електричну та теплову енергію, крім електроенергії, виробленої
кваліфікованими когенераційними установками;
18. збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на
природний газ для споживачів усіх форм власності.
Місцеві податкові збори (встановлені Податковим кодексом)
1. податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки;
2. єдиний податок;
3. збір за провадження деяких видів підприємницької діяльності;
4. збір за місця для паркування транспортних засобів;
5. туристичний збір.
Профспілки продовжуватимуть активну роботу над реалізацією наступних найбільш принципових пропозицій, які залишились неврегульованими в Податковому кодексі України:
> встановлення неоподатковуваного мінімуму доходів громадян на рівні прожиткового мінімуму - для всіх громадян;
> забезпечення оподаткування доходів від нетрудової діяльності (дивіденди, проценти з депозитних вкладів, прибутки від оренди та продажу майна тощо) за ставками, принаймні не нижчими, ніж доходи від трудової діяльності у вигляді заробітної плати;
Поки що не реалізовано пропозицію профспілок щодо оподаткування, зокрема процентів з депозитних вкладів та дивідендів на рівні, не нижчому ніж рівень оподаткування трудових доходів (заробітна плата). Зазначені нетрудові доходи оподатковуватимуться за ставкою 5%, при цьому проценти з депозитних вкладів звільняються від оподаткування до 1 січня 2015 р.;
> включення до переліку витрат, які відносяться до податкового кредиту (знижки), витрат на оплату середньої та дошкільної освіти, а також на лікування (до запровадження обов'язкового медичного страхування - в певному розмірі);
> повноцінне вирішення проблеми віднесення роботодавцями на валові витрати коштів, перерахованих профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну та оздоровчу роботу відповідно до Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності";
> звільнення від податку на додану вартість житлово-комунальних послуг та операцій з поставки путівок на санаторно-курортне лікування, відпочинок та оздоровлення.