В.о. начальника | Ю.П. Козаченко |
Документ підготовлено в системі iplex
Державна фіскальна служба України | Лист від 01.12.2016 № 4185/10/08-01-12-03-11
ГУ ДФС у Запорізькій області
Лист
01.12.2016 № 4185/10/08-01-12-03-11
Про надання розјяснення
Головне управління ДФС у Запорізькій області розглянуто лист "..." щодо статусу неприбутковості та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє наступне.
Відповідно до вимог п.п. 14.1.121 п.14.1 ст. 14 Кодексу неприбутковими підприємствами, установами та організаціями є неприбуткові підприємства, установи та організації, які не є платниками податку на прибуток підприємств відповідно до п. 133.4 ст. 133 цього Кодексу.
Згідно з пп. 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 Кодексу неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:
- утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;
- установчі документи якої містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 цього пункт;
- установчі документи якої передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення);
- внесена контролюючим органом до Реєстру.
Обов'язковою умовою для неприбуткових організацій є використання своїх доходів (прибутків) виключно для фінансування видатків на своє утримання, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами. Доходи неприбуткових релігійних організацій використовуються також для здійснення неприбуткової (добродійної) діяльності, передбаченої законом для релігійних організацій, у тому числі надання гуманітарної допомоги, здійснення благодійної діяльності, милосердя (пп. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 Кодексу).
До неприбуткових організацій, що відповідають вимогам п. 133.4 ст. 133 Кодексу і не є платниками податку на прибуток, зокрема, можуть бути віднесені релігійні організації (пп. 133.4.6 п. 133.4 ст. 133 Кодексу).
Усі правовідносини пов'язані із свободою совісті і діяльністю релігійних організацій регулюються Законом України від 23 квітня 1991 року N 987-XII "Про свободу совісті та релігійні організації " (далі Закон України N 987-XII).
Відповідно до статті 18 Закону України N 987-XII релігійні організації володіють, користуються і розпоряджаються майном, яке належить їм на праві власності.
Релігійні організації мають право власності на майно, придбане або створене ними за рахунок власних коштів, пожертвуване громадянами, організаціями або передане державою, а також придбане на інших підставах, передбачених законом.
Фінансові та майнові пожертвування, як і інші доходи релігійних організацій, не оподатковуються.
Отже, неприбуткові організації утворені згідно із Законом, що визначає правові і організаційні засади діяльності такої організації, та внесені до Реєстру, не сплачують податок на прибуток з будь-яких доходів, отриманих ними у межах статутної діяльності, за умови, що такі доходи (прибутки) використовуються такими організаціями виключно для фінансування видатків на їх утримання, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами, та не здійснюється розподіл отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб.
Таким чином, у разі отримання релігійною організацією, яка включена до Реєстру неприбуткових установ та організацій, прибутку (доходу) від продажу квартири, яка належить їм на праві власності, та використання їх виключно для фінансування видатків на своє утримання, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами (пп. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 Кодексу) зазначена операція не є об’єктом оподаткування податком на прибуток та підставою для виключення організації з Реєстру неприбуткових установ та організацій.
У разі недотримання неприбутковою організацією вимог п. 133.4 ст. 133 Кодексу, така неприбуткова організація зобов'язана подати у термін, визначений для місячного податкового (звітного) періоду, звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за період з початку року по останній день місяця, в якому вчинено таке порушення, та зазначити суму самостійно нарахованого податкового зобов'язання з податку на прибуток. Податкове зобов'язання розраховується, виходячи із суми операції нецільового використання коштів.
Крім цього, зазначаємо, що органи Державної фіскальної служби України здійснюють свою діяльність в межах функцій, визначених статтею 19-1 Кодексу, зокрема надають консультації відповідно до Кодексу, законодавства з питань сплати єдиного внеску та інформаційно-довідкові послуги з питань оподаткування й іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
Звертаємо увагу, що листи ГУ ДФС у Запорізькій області не є нормативно-правовими актами, а мають лише інформаційний характер і не встановлюють правових норм та діють до набрання чинності нормативно-правових актів, що змінюють відповідні правовідносини.