ГУ ДФС у м. Києві
Лист
21.12.2016 № 8417/Г/26-15-13-01-12 |
Відповідно до ст.
16 Закону України від 07 березня 1996 року N 85/96-ВР "Про страхування" (далі - Закон N 85/96) договір страхування - це письмова угода між страхувальником і страховиком, згідно з якою страховик бере на себе зобов'язання у разі настання страхового випадку здійснити страхову виплату страхувальнику або іншій особі, визначеній у договорі страхування страхувальником, на користь якої укладено договір страхування (подати допомогу, виконати послугу тощо), а страхувальник зобов'язується сплачувати страхові платежі у визначені строки та виконувати інші умови договору.
Відповідно до ст.
9 Закону №85/96 страхова виплата - це грошова сума, яка виплачується страховиком відповідно до умов договору страхування при настанні страхового випадку. При страхуванні майна страхова сума встановлюється в межах вартості майна за цінами і тарифами, що діють на момент укладання договору, якщо інше не передбачено договором страхування або законом.
Страхове відшкодування не може перевищувати розміру прямого збитку, якого зазнав страхувальник. Непрямі збитки вважаються застрахованими, якщо це передбачено договором страхування. У разі коли страхова сума становить певну частку вартості застрахованого предмета договору страхування, страхове відшкодування виплачується у такій же частці від визначених по страховій події збитків, якщо інше не передбачено умовами страхування.
Здійснення страхових виплат і виплата страхового відшкодування проводиться страховиком згідно з договором страхування на підставі заяви страхувальника (його правонаступника або третіх осіб, визначених умовами страхування) і страхового акта (аварійного сертифіката), який складається страховиком або уповноваженою ним особою (аварійним комісаром) у формі, що визначається страховиком (ст.
25 Закону № 85/96).
Відповідно до п. 30.2. ст.
30 Закону № 1961-IV, якщо транспортний засіб вважається знищеним, його власникувідшкодовується різниця між вартістю транспортного засобу до та після дорожньо-транспортної пригоди, а також витрати на евакуацію транспортного засобу з місця дорожньо-транспортної пригоди.
Оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом IV
Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – Кодекс).
Так, відповідно до п. 162.1 ст.
162 Кодексу платниками податку на доходи фізичних осіб є, зокрема фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.
Дохід з джерелом їх походження з України - будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні (пп.14.1.54 п.14.1 ст.
14 Кодексу).
Згідно із п. 163.1 ст.
163 Кодексу об’єктом оподаткування платника податку (як резидента так і нерезидента) є, зокрема загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, який складається із суми оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) протягом такого звітного податкового місяця.
Під час визначення бази оподаткування враховуються всі доходи платника податку, отримані ним як у грошовій, так і не грошовій формах (п.164.3 ст.
164 Кодексу), крім визначених у ст.
165 цього Кодексу (пп.164.2.20 п.164.2 ст.
164 Кодексу).
Згідно з абз."б" п.п. 165.1.27 п. 165.1 ст.
165 Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу не включається сума страхової виплати, страхового відшкодування або викупна сума, отримана платником податку за договором страхування від страховика-резидента, іншого ніж довгострокове страхування життя (у тому числі страхування довічних пенсій) та недержавне пенсійне забезпечення, у разі виконання такої умови: під час страхування майна сума страхового відшкодування не може перевищувати вартість застрахованого майна, визначену за звичайними цінами на дату укладення страхового договору, збільшену на суму сплачених страхових платежів (страхових внесків, страхових премій).
Таким чином, сума страхового відшкодування, яка виплачується фізичній особі за пошкоджене застраховане рухоме майно згідно з договором страхування від страховика – резидента, не підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб у разі виконання умов, визначених пп.165.1.27 п.165.1 ст.
165 Кодексу.
Одночасно слід зазначити, що відповідно до наданого Вами листа від 02.№ /4550 ПАТ "Страхова компанія "У", власником і страхувальником автомобіля V(реєстраційний номер) є ТОВ "Пор", яке виступає вигодонабувачем згідно Договору страхування.
Отже, виплата страхового відшкодування буде здійснюватися саме власнику автомобіля (ТОВ "Порш").
Крім того повідомляємо, що згідно з п.п. "г" п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст.
164 Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених статтею 165 цього Кодексу) у вигляді суми грошового або майнового відшкодування будь-яких витрат або втрат платника податку, крім тих, що обов'язково відшкодовуються згідно із законом за рахунок бюджету або звільняються від оподаткування згідно з цим розділом.
При цьому додаткове благо - це кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов'язаний з виконанням обов'язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку (крім випадків, прямо передбачених нормами розділу IV Кодексу) (пп. 14.1.47 п. 14.1 ст.
14 Кодексу).
Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку до бюджету встановлено ст.
168 Кодексу, відповідно до пп. 168.1.1 п. 168.1 якої податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст.
167 Кодексу.
Згідно з п. 167.1 ст.
167 Кодексу ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.5 цієї статті).
Разом з цим, п. 16 -1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Кодексу передбачено, що тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
Об'єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст.
163 Кодексу, зокрема загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (пп. 1.2 п. 16 -1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Кодексу).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору до бюджету здійснюється у порядку, встановленому ст.
168 Кодексу, за ставкою 1,5 відсотка (пп. 1.4 п. 16 -1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Кодексу).
Враховуючи викладене, у разі якщо юридична особа компенсує фізичній особі будь-які витрати або втрати, то сума зазначеної компенсації підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб та військовим збором на загальних підставах.
Одночасно повідомляємо, що з метою уникнення неоднозначного тлумачення норм податкового законодавства у частині оподаткування доходів фізичних осіб, для отримання більш конкретної відповіді необхідно детальне вивчення документів (матеріалів), які стосуються порушених питань.
Заступник начальника | В.С. Варгіч |