КОМІТЕТ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ІНФОРМАТИЗАЦІЇ ТА ЗВ'ЯЗКУ
ЛИСТ
13.02.2017 N 04-21/13-74(34081)
Комітет ВРУ з питань інформатизації та зв'язку на своєму засіданні 08.02.2017 р. (Протокол N 57) заслухав питання щодо виконання законодавства у сфері інформаційних технологій, зокрема, надання хмарних сервісів.
В ході розгляду зазначеного питання були обговорені основні моделі використання та обліку програмного забезпечення (далі - ПЗ) на підприємствах відповідно до законодавства України. Зокрема, було зауважено, що ПЗ у бухобліку та з метою подальшого оподаткування може визнаватись як об'єкт:
основних засобів (далі - ОЗ), у разі якщо програма необхідна для виконання комп'ютером його функціональних завдань, тобто є системною програмою, вона може обліковуватися як об'єкт ОЗ;
нематеріальних активів (далі - НА), у разі коли придбаваються майнові права на комп'ютерну програму, а вона включається до складу НА;
роялті (для власного використання), у разі коли ліцензіату надано право користування комп'ютерною програмою без можливості її продажу (або відчуження), умови використання програми не обмежені її функціональним призначенням, а відтворення програми - певною кількістю копій, плата за користування такою програмою вважається роялті;
роялті (для власного використання та надання послуг), у разі коли оплачується обслуговування програми, але сама програма не придбавається, така плата вважається платою за послуги.
У випадку надання хмарних послуг, коли вітчизняне підприємство не здійснює придбання ПЗ, а отже, таке ПЗ не може бути віднесено до НА, в обліку та з метою оподаткування платежі за користування таким ПЗ можуть визнаватись лише як роялті.
Відповідно до прийнятого на Комітеті рішення, з метою забезпечення однозначного та кваліфікованого тлумачення посадовими особами ДФС норм ПКУ та Закону України "Про авторське право і суміжні права", просимо поінформувати Комітет та органи ДФС про особливості обліку та оподаткування використання ПЗ при наданні хмарних послуг.
Голова Комітету | О. Данченко |