• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про стан травматизму учасників навчально-виховного процесу за останні сім років, створення безпечних умов праці і навчання в установах та закладах освіти

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України | Рішення, Записка, Протокол від 01.03.2013 № 2/4-22
Реквізити
  • Видавник: Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
  • Тип: Рішення, Записка, Протокол
  • Дата: 01.03.2013
  • Номер: 2/4-22
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
  • Тип: Рішення, Записка, Протокол
  • Дата: 01.03.2013
  • Номер: 2/4-22
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КОЛЕГІЯ МІНІСТЕРСТВА ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
01.03.2013
протокол № 2/4-22
Про стан травматизму учасників навчально-виховного процесу за останні сім років, створення безпечних умов праці і навчання в установах та закладах освіти
Заслухавши і обговоривши доповідну записку завідувача сектору безпеки життєдіяльності Старика А.М. "Про стан травматизму учасників навчально-виховного процесу за останні сім років, створення безпечних умов праці і навчання в установах та закладах освіти" та з метою попередження й усунення причин травматизму, колегія ухвалює:
Інформацію про стан травматизму учасників навчально-виховного процесу за останні сім років, створення безпечних умов праці і навчання в установах та закладах освіти взяти до відома.
Доповідну записку "Про стан травматизму учасників навчально-виховного процесу за останні сім років, створення безпечних умов праці і навчання в установах та закладах освіти" довести до відома Міністерства освіти і науки, молоді та спорту Автономної Республіки Крим, департаментів освіти і науки, молоді та спорту (управлінь освіти і науки) обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, вищих навчальних закладів I-IV рівнів акредитації, керівників підприємств, установ і організацій, віднесених до сфери управління Міністерства, для врахування під час планування роботи стосовно реалізації навчальних програм.
Департаментам загальної середньої та дошкільної освіти (Єресько О.В.), професійно-технічної освіти (Супрун В.В.), вищої освіти (Коровайченко Ю.М.), сектору безпеки життєдіяльності (Старик А.М.) при плануванні роботи з керівниками навчальних закладів щодо поліпшення профілактики травматизму під час навчання та навчальної практики вихованців, учнів і студентів передбачати додаткові запобіжні заходи.
Міністерству освіти і науки, молоді та спорту Автономної Республіки Крим, департаментам освіти і науки, молоді та спорту (управлінням освіти і науки) обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, вищим навчальним закладам I-IV рівнів акредитації:
Обговорити матеріали колегії на засіданнях відповідних колегій, рад, зборів та визначити заходи щодо попередження та усунення причин травматизму вихованців, учнів, студентів, курсантів та працівників.
Переглянути і взяти на особливий контроль плани евакуації учасників навчально-виховного процесу та обслуговуючого персоналу на об'єктах цілодобового перебування.
До 1 травня 2013 р. проаналізувати виконання навчальними закладами за останні три роки приписів органів державного нагляду за безпекою життєдіяльності населення та повідомити до 25 травня 2013 р. сектор безпеки життєдіяльності Міністерства. Посадових осіб, винних у систематичному порушенні правил безпеки в установах і закладах освіти, притягнути до відповідальності.
Постійно діючій комісії з перевірки знань посадових осіб з питань безпеки життєдіяльності (Дніпров О.С.) розпочати планову перевірку знань з питань безпеки життєдіяльності (охорона праці, пожежна безпека, безпека дорожнього руху, поводження при надзвичайних ситуаціях тощо) посадових осіб з березня 2013 року.
Керівникам центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через міністра, управління безпекою життєдіяльності (охорона праці, пожежна безпека, безпека дорожнього руху, поводження при надзвичайних ситуаціях тощо) до 1 травня 2013 року привести у відповідність до законодавства.
При призначенні керівників вищих навчальних закладів І-IV рівнів акредитації, підприємств, установ і організацій та працівників Міністерства посадовим особам Міністерства враховувати вимоги статті 29 і частини сьомої статті 153 Кодексу законів про працю України , статей 5, 13, 15 і 18 Закону України "Про охорону праці" , частини четвертої статті 8 Закону України "Про пожежну безпеку" , частини другої статті 20 Кодексу цивільного захисту України та інших нормативно-правових актів щодо безпеки життєдіяльності.
Сектору безпеки життєдіяльності (Старик А.М.) разом з департаментом економіки та фінансування (Даниленко С.В.), відділом внутрішнього аудиту (Колот О.В.) підготувати і направити Міністерству фінансів України пропозиції щодо віднесення видатків на заходи з безпеки життєдіяльності, зокрема, з протипожежної безпеки, до захищених статей видатків загального фонду.
Рекомендувати керівникам вищих навчальних закладів I-IV рівнів акредитації при розподілі функціональних обов'язків проректорів (заступників директорів) виконання функцій стосовно управління безпекою життєдіяльності учасників навчально-виховного процесу покладати на проректорів (заступників директорів) з навчальної роботи.
Контроль за виконанням рішення колегії покласти на заступника міністра - керівника апарату Дніпрова О.С.
Голова колегії,
Міністр

Д.В. Табачник
Додаток
ДОПОВІДНА ЗАПИСКА
про стан травматизму учасників навчально-виховного процесу за останні сім років, створення безпечних умов праці і навчання в установах та закладах освіти
Міністерством значна увага приділяється збереженню життя і здоров'я учасників навчально-виховного процесу.
На виконання законів України "Про охорону праці" , "Про пожежну безпеку" , "Про дорожній рух" , "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" , "Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу в установах і закладах освіти " і з метою запобігання травматизму вихованців, учнів, студентів, працівників під час навчально-виховного процесу та в побуті Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України, установами та закладами освіти і науки на місцях проводиться певна робота.
Розроблено "Галузеву програму забезпечення пожежної безпеки на 2012-2015 роки для навчальних закладів усіх типів, рівнів акредитації та форм власності", ряд інших документів щодо поліпшення профілактичної роботи серед учасників навчально-виховного процесу, на основі яких на місцях підготовлені та реалізуються відповідні планові заходи.
Питання безпеки життєдіяльності, охорони праці щорічно розглядаються на колегіях обласних держадміністрацій спільно з місцевими органами управління освітою за участю керівників рад ректорів, директорів вищих навчальних закладів.
Згідно з наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 19 березня 2012 року № 308 новопризначені посадові особи і спеціалісти обласних управлінь освіти і науки, вищих навчальних закладів та їх заступники пройшли навчання та перевірку знань з безпеки життєдіяльності.
На місцях проводяться планове навчання та перевірка знань з охорони праці, безпеки життєдіяльності науково-педагогічних кадрів, технічного персоналу, а також працівників, зайнятих на роботах з підвищеною небезпекою. У перевірених навчальних закладах ведуться журнали обліку травматизму, інструктажів з охорони праці та безпеки життєдіяльності.
Відповідно до статті 15 Закону України "Про охорону праці" у вищих, професійно-технічних та загальноосвітніх навчальних закладах працюють служби з охорони праці, призначені відповідальні, діяльність яких передбачена Положенням про службу з охорони праці.
Навчальні заклади в цілому забезпечені нормативними актами з охорони праці, безпеки життєдіяльності, довідниковими виданнями правил безпечної роботи на різноманітних об'єктах, періодичними виданнями з цієї тематики.
Заслуговує на увагу організація роботи з профілактики травматизму серед учасників навчально-виховного процесу у Донецькій, Полтавській областях, місті Києві, Українському хіміко-технологічному, Полтавському національному технічному, Тернопільському, Мелітопольському національних педагогічних, Мукачівському державному університетах, Одеській національній академії харчових технологій, Рівненському автотранспортному технікумі, Надвірнянському коледжі Національного транспортного університету.
Проте рівень травматизму серед учнів, студентів залишається достатньо високим і має тенденцію до зростання внаслідок дорожньо-транспортних пригод, утоплень, ураження електричним струмом. Особливу тривогу викликає зростання кількості смертельних випадків у результаті самогубства. Так, в 2010 році сталося 126, а в 2011 році - 158 випадків. Під час дорожньо-транспортних пригод за дев'ять місяців 2012 року загинуло 128 дітей та підлітків. Керівники багатьох навчальних закладів і установ ще недостатньо звертають увагу на існування соціально-стресових розладів у поведінці дітей та підлітків, не ведуть профілактичну роботу в цьому напрямку.
Продовжує хвилювати травматизм учнів під час масових заходів: культпоходів, змагань, екскурсій тощо. Так, 11.05.2012 р. під час проведення позакласного заходу "День народження дитячої організації "Джерельце" втопився учень 6 класу Маршинецького НВК Новоселицького району Чернівецької області, 06.06.2012 р. - учень 2 класу Криворізької ЗОСШ I-III ст. № 10 Дніпропетровської області, перебуваючи в дитячому закладі відпочинку "Барвінок".
Через самовільне відлучення з навчального закладу загинули: 24.04.2012 р. учениця 6 класу Дяковецької ЗОШ I-III ст. Літинського району Вінницької області під час перерви відвідувала продуктовий магазин. На пішохідному переході була збита автомобілем, 09.09.2012 р. учень 9 класу Ладижинської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату Черкаської області був збитий автомобілем на перехресті села Ладижинка.
Значна частина травмування учнів під час занять відбувається на спортивних майданчиках. Так, у Ворохтянській ЗОШ I-III ст. Яремчанського району Івано-Франківської області загинув учень 7 класу. На нього впали футбольні ворота. Міністерством неодноразово зверталась увага керівників навчальних закладів на закріплення футбольних та гандбольних воріт, проте, травмування учнів воротами відбувається щорічно.
Вивчення випадків травматизму в закладах і установах освіти свідчить про відсутність чіткого аналізу та системи обліку нещасних випадків, пов'язаних з навчально-виховним процесом та побутом. Із значним запізненням продовжують надходити до Міністерства повідомлення про травматизм, матеріали спеціальних розслідувань про нещасні випадки із смертельними наслідками, групові нещасні випадки, статистичні звіти (Вінницька, Дніпропетровська, Львівська, Хмельницька області).
У низці навчальних закладів не проводиться навчання та перевірка знань працівників з питань безпеки життєдіяльності. Відсутні плани евакуації на випадок надзвичайних ситуацій, не виконуються організаційно-технічні заходи щодо створення умов праці та навчання.
Крім того, багато недоліків в організації безпеки життєдіяльності учасників навчально-виховного процесу є наслідком того, що деякі керівники навчальних закладів призначаються на посади без навчання і перевірки їх знань з безпеки життєдіяльності (охорона праці, пожежна безпека тощо), чим порушується ряд статей законів України "Про охорону праці" , "Про пожежну безпеку" та інших нормативно-правових актів.
В установах та закладах освіти за 11 місяців 2012 року сталося 5 випадків зі смертельним наслідком серед працівників під час виконання ними службових обов'язків. За такий же період минулого року - 8.
Найбільш травмуються такі категорії працівників: керівники, педагогічні працівники, оператори котельні.
Більшість нещасних випадків сталася внаслідок падіння, дії шкідливих та токсичних речовин, дії предметів та деталей, що рухаються, дорожньо-транспортних пригод, вбивств.
Основні причини нещасних випадків: експлуатація несправного устаткування, машин, механізмів, порушення трудової та виробничої дисципліни, порушення правил дорожнього руху, залучення працівників не за спеціальністю та внаслідок протиправних дій інших осіб.
Такий стан травматизму зумовлений у першу чергу погіршенням контролю органів управління освітою на місцях за станом охорони праці, безпеки життєдіяльності в навчальних закладах, установах, організаціях освіти.
Так, 06.02.2012 р. у приміщенні котельні Веренчанського дошкільного навчального закладу Заставнівського району Чернівецької області стався смертельний нещасний випадок із оператором котельні через гостре отруєння окисом вуглецю.
Продовжують мати місце випадки, коли оператори котелень без відповідної підготовки залучаються до робіт по обслуговуванню територій та приміщень навчальних закладів. Так, 20.04.2012 р. оператор котельні Нападівської ЗОШ I-II ст. Калинівського району Вінницької області впав з висоти 3 метри, зрізаючи гілки з дерева біля котельні.
21.05.2012 р. старший оператор газової котельні Тязівської ЗОШ I-II ст. Тисменицького району Івано-Франківської області був смертельно травмований електричним струмом при скошуванні трави газонокосаркою (вхопився рукою за оголений кабель).
08.08.2012 р. оператор котельні Гостромогильського НВО (ЗОШ I-III ст. - дитячий садок) Ставищенського району Київської області при проведенні ремонту будівлі (конструкції) ґанку школи був смертельно травмований колоною, що впала на працівника.
За звітний період прослідковується тенденція щодо зменшення пожеж та збитків від них в загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах. Так, в 2010 році сталася 61 пожежа, в 2011 році - 46, а за 9 місяців 2012 року - 33 пожежі.
За період 2012 року в Кіровоградській та Вінницькій областях трапилося по одному випадку дорожньо-транспортної пригоди з вини підвідомчого транспорту. Тому на виконання наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 7 травня 2012 року № 545 "Про затвердження плану заходів щодо реалізації Стратегії підвищення рівня безпеки дорожнього руху в Україні на період до 2015 року" в навчальних закладах України реалізовуються навчальні плани та програми за темами безпеки дорожнього руху та безпечної поведінки на вулицях і дорогах. На виконання листа Міністерства від 05.11.2012 р. № 1/9-807 "Про проведення тижня безпеки дорожнього руху" у всіх навчальних закладах був проведений комплекс заходів щодо негативних наслідків дорожньо-транспортних пригод та стимулювання дій, спрямованих на усунення основних факторів ризику дорожньо-транспортного травматизму, зокрема небезпечної поведінки на вулицях і дорогах, невикористання шоломів та ременів безпеки, керування транспортним засобом у стані сп'яніння, недотримання швидкісного режиму та правил дорожнього руху.
Зважаючи на те, що усунення виявлених недоліків сприятиме зменшенню випадків травматизму і підвищенню рівня безпеки учасників навчально-виховного процесу, сектор безпеки життєдіяльності просить розглянути доповідну записку та схвалити рішення колегії, проект якого додається.
Завідувач сектору
безпеки життєдіяльності

А.М. Старик