• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про деякі питання реалізації прав акціонерів - неповнолітніх осіб

Професійна асоціація реєстраторів і депозитаріїв | Лист від 15.02.2001 № 01-03/57
Реквізити
  • Видавник: Професійна асоціація реєстраторів і депозитаріїв
  • Тип: Лист
  • Дата: 15.02.2001
  • Номер: 01-03/57
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Професійна асоціація реєстраторів і депозитаріїв
  • Тип: Лист
  • Дата: 15.02.2001
  • Номер: 01-03/57
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ПРОФЕСІЙНА АСОЦІАЦІЯ РЕЄСТРАТОРІВ І ДЕПОЗИТАРІЇВ
Л И С Т
N 01-03/57 від 15.02.2001
Про деякі питання реалізації прав акціонерів - неповнолітніх осіб
На Ваш запит про деякі питання реалізації прав власників цінних паперів, які є неповнолітніми, відповідаємо наступне.
Про органи, які уповноважені приймати рішення щодо опіки та піклування.
Згідно з п.1.3 Правил опіки та піклування, затверджених спільним наказом Державного комітету України у справах сім'ї та молоді, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства освіти України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26.05.99 р. N 34/166/131/88 (надалі - Правила), органами, які приймають рішення щодо опіки та піклування є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі комітети міських, районних у містах, сільських селищних рад.
Відповідно доп.1.6 Правил для допомоги в роботі при органах опіки та піклування створюються опікунські ради, що мають дорадчі функції і до складу яких входять депутати, представники місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування і громадськості.
Таким чином, опікунські ради є дорадчими органами відповідних органів місцевої влади, а органами, які уповноважені приймати рішення щодо опіки та піклування, є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі комітети міських, районних у містах, сільських селищних рад.
Згідно з п.1.7 Правил органи опіки та піклування виконують свої обов'язки відповідно до покладених на них завдань та розподілу повноважень між структурними підрозділами відповідних управлінь і відділів відповідних місцевих державних адміністрацій.
Законом України "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.99 р. (надалі - Закон) таПравилами не врегульований порядок, процедури, компетенція структурних підрозділів вказаних органів стосовно прийняття ними рішень (в тому числі і рішень щодо опіки та піклування).
Згідно зі ст.45 Закону організаційно-процедурні питання внутрішньої діяльності місцевих державних адміністрацій регулюються їх регламентами, що затверджуються головами відповідних місцевих державних адміністрацій. Типові регламенти місцевих державних адміністрацій затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Виходячи з вищезазначеного, вважаємо, що повноваження відповідних структурних підрозділів та посадових осіб, порядок прийняття таких рішень повинні бути врегульовані регламентами відповідних органів місцевої влади.
Про повноваження неповнолітніх віком від 15 до 18 років особисто приймати участь у загальних зборах акціонерів.
Відповідно до ст.13 Цивільного кодексу України неповнолітні віком від 15 до 18 років вправі укладати угоди за згодою своїх батьків (усиновителів) або піклувальників.
Тобто, з вказаної норми прямо випливає те, що зазначені особи мають право за згодою своїх батьків (усиновителів) або піклувальників приймати участь у загальних зборах емітента.
Згідно з роз'ясненням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (надалі - ДКЦПФР) від 10.11.99 р. N 23, яке визначає порядок застосування окремих норм законодавства щодо участі неповнолітніх у загальних зборах емітентів, неповнолітні особи, віком від 15 до 18 років, мають право брати участь у загальних зборах акціонерів:
- з моменту одруження до досягнення ними 18-річного віку;
- за наявності письмової згоди (у формі заяви про згоду на участь у загальних зборах акціонерів неповнолітніх) осіб, які згідно з чинним законодавством представляють інтереси неповнолітніх.
Відповідно до ч.8 названого роз'ясненняДКЦПФР справжність підпису осіб, що згідно з чинним законодавством представляють інтереси неповнолітніх на заяві про згоду на участь у загальних зборах акціонерів неповнолітніх осіб віком від п'ятнадцяти до вісімнадцяти років, повинна бути засвідчена у нотаріальному порядку або підприємством, установою, організацією, в якій вони працюють, навчаються, житлово-експлуатаційною організацією за місцем їх проживання.
Про встановлення особи власника, який є неповнолітньою особою віком від 15 до 18 років, та не має паспорту чи іншого документа, який містить фотокартку.
Відповідно до п.4.4.1 Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26.05.98 р. N 60 (надалі - Положення), справжність підпису власника (уповноваженої особи власника) - фізичної особи на передавальному розпорядженні засвідчується нотаріусом або посадовими особами виконавчих комітетів селищних, міських рад народних депутатів, консульськими установами України, які можуть здійснювати нотаріальні дії, або підтверджується уповноваженими працівниками реєстроутримувача, який здійснює ведення реєстру власників по цінних паперах, щодо яких здійснюється передача прав власності.
При підтвердженні справжності підпису власника (уповноваженої особи власника) на передавальному розпорядженні уповноважений працівник реєстратора зобов'язаний встановити особу власника (уповноваженої особи власника), що здійснюється за паспортом або за іншими документами, які виключають будь-які сумніви щодо особи громадянина (паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний паспорт чи службовий паспорт, посвідчення особи моряка, військовий білет, посвідка на проживання особи, яка мешкає в Україні, але не є громадянином України, національний паспорт іноземця або документ, що його замінює, довідка про звільнення з місць позбавлення волі).
В більшості випадків, якщо неповнолітньому власнику не виповнилось 16 років, єдиним документом, який може бути наданий реєстратору для встановлення особи, є свідоцтво про народження.
Проте, свідоцтво про народження не містить фотокартки особи і встановити чи власник цінних паперів ставить підпис на передавальному розпорядженні чи інша особа, практично неможливо. Тобто свідоцтво про народження само по собі не можна розглядати як документ, який виключає будь-які сумніви щодо особи неповнолітнього.
Приймаючи до уваги вищезазначене, вважаємо, що при встановленні особи неповнолітнього власника свідоцтва про народження недостатньо.
Вважаємо, що в таких випадках при встановленні особи неповнолітнього необхідна присутність законного представника цього неповнолітнього (батьків, опікуна чи піклувальника), особу якого реєстратор також повинен встановити.
При цьому на передавальному розпорядженні крім підпису неповнолітнього повинен міститись підпис його законного представника, справжність якого реєстратор також повинен засвідчити в порядку, визначеному Положенням.
Тобто в посвідчувальному написі та в Журналі реєстрації дій реєстроутримувача щодо підтвердження справжності підпису власника (надалі - Журнал) слід зазначити, що засвідчується справжність підпису двох осіб (неповнолітнього та його законного представника), та вказати дані як свідоцтва про народження, так і документа, що підтверджує особу законного представника.
Радимо при цьому також здійснити відповідний запис у полі Журналу для внесення інформації, яка пояснює дії реєстратора в нестандартних операціях (як того вимагаєп.3.5 Положення).
Президент ПАРД О.Кий