• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про можливість проведення коригувальної операції

Професійна асоціація реєстраторів і депозитаріїв | Лист від 29.01.2002 № 01-03/28
Реквізити
  • Видавник: Професійна асоціація реєстраторів і депозитаріїв
  • Тип: Лист
  • Дата: 29.01.2002
  • Номер: 01-03/28
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Професійна асоціація реєстраторів і депозитаріїв
  • Тип: Лист
  • Дата: 29.01.2002
  • Номер: 01-03/28
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ПРОФЕСІЙНА АСОЦІАЦІЯ РЕЄСТРАТОРІВ І ДЕПОЗИТАРІЇВ
Л И С Т
N 01-03/28 від 29.01.2002
Про можливість проведення коригувальної операції
На Ваш запит про можливість проведення коригувальної операції в системі реєстру власників іменних цінних паперів за ініціативою взаємного фонду інвестиційної компанії (надалі - Взаємний фонд) відповідаємо наступне.
З запиту випливає, що за результатами проведення сертифікатного аукціону на підставі витягу з протоколу про результати аукціону до реєстру власників іменних цінних паперів була внесена інвестиційна компанія як власник придбаних нею акцій.
Згодом, реєстратор отримав запит від Взаємного фонду вказаної інвестиційної компанії на проведення коригувальної операції в системі реєстру.
В запиті Взаємний фонд вимагав зазначити його як власника акцій замість інвестиційної компанії. При цьому як підстава для проведення такої операції зазначався п. 21 Положення про інвестиційні фонди та інвестиційні компанії (надалі - Положення), затвердженого Указом Президента України від 19.02.94 р. N 55/94.
Проаналізувавши описану ситуацію у відповідності з вимогами чинного законодавства України вважаємо за необхідне зазначити наступне.
Згідно з п. 21 Положення інвестиційні фонди та інвестиційні компанії, що заснували взаємні фонди, мають право отримані від їх учасників кошти інвестувати в цінні папери інших емітентів, у тому числі і в процесі приватизації набувати права власності на акції за приватизаційні папери.
Вищезазначений пункт не містить будь-яких норм, які б встановлювали необхідність фіксації взаємних фондів інвестиційних компаній в системі реєстру власників іменних цінних паперів як власників акцій, придбаних інвестиційною компанією.
Проте, Положення містить наступні норми, які передбачають надання взаємним фондам інвестиційних компаній певних ознак юридичних осіб.
Зокрема, пункт 20 Положення передбачає, що взаємний фонд має окремі баланс та поточний рахунок і підлягає державній реєстрації в порядку, передбаченому для реєстрації філій суб'єктів підприємницької діяльності. На баланс взаємного фонду інвестиційна компанія може передавати майно у вигляді цінних паперів та об'єктів нерухомості.
Кошти взаємного фонду не можуть використовуватися для покриття збитків інвестиційної компанії. На майно взаємного фонду не може бути звернено стягнення за зобов'язаннями інвестиційної компанії, не пов'язаними з діяльністю взаємного фонду.
Вважаємо, що норми, передбачені ч. 3, 4 вказаного пункту Положення, не в повній мірі відповідають вимогам чинного законодавства України.
Так, відповідно до п. 2 Положення взаємний фонд інвестиційної компанії - це філіал, який від імені інвестиційної компанії здійснює спільне інвестування. Частина 1 п. 20 Положення також вказує на те, що взаємний фонд є філією інвестиційної компанії.
Згідно зі ст. 31 Цивільного кодексу України (надалі - ЦКУ) юридична особа може відкривати філіали і представництва. Керівник філіалу або представництва діє на підставі довіреності, одержаної від відповідної юридичної особи.
Таким чином, ЦКУ встановлено, що філіал не є юридичною особою і, відповідно, не може від свого імені набувати цивільних прав та обов'язків.
Згідно з вимогами Закону України "Про власність" від 07.02.91 р. (ст. 3 "Суб'єкти права власності") суб'єктами права власності в Україні можуть бути держава, юридичні та фізичні особи, народ України.
Жодними нормами цього Закону не передбачена можливість філіалів юридичних осіб виступати суб'єктами права власності.
Приймаючи до уваги вищезазначене та те, що згідно зі ст. 92 Конституції України від 28.06.96 р. правовий режим власності визначається виключно законами України, вважаємо, що взаємний фонд інвестиційної компанії не може виступати суб'єктом права власності (у тому числі і права власності на акції) і, відповідно, не може бути включений до реєстру власників іменних цінних паперів як власник акцій.
Положенням про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів (надалі - Положення про порядок ведення реєстрів), затвердженим рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (надалі - Комісія) від 26.05.98 р. N 60 (зі змінами та доповненнями, внесеними рішеннями Комісії від 19.06.2001 р. та від 23.10.2001 р. N 315), також не передбачено можливості відкриття в системі реєстрів особових рахунків філіалам юридичних осіб.
Підсумовуючи вищевикладене, вважаємо, що здійснення коригувальної операції в описаній ситуації суперечитиме вимогам чинного законодавства України.
Президент ПАРД О.Кий