ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
Л И С Т
18.07.2006 N 3895/Б/17-0715 |
( Лист відкликано на підставі Листа Державної податкової адміністрації N 4676/7/10-1017/770 від 05.03.2010 )
Про розгляд листа
Шановна Уляно Михайлівно!
Державна податкова адміністрація України розглянула Ваш лист від 20 червня 2006 року і повідомляє.
Порядок оподаткування доходів фізичних осіб з 1 січня 2004 року регламентується прийнятим Верховною Радою України Законом України від 22 травня 2003 року N 889 "Про податок з доходів фізичних осіб" (далі - Закон), відповідно з яким, оподаткуванню податком з доходів фізичних осіб підлягає будь-який дохід, нарахований (виплачений) на користь платника податку протягом звітного оподатковуваного періоду.
Відповідно до підпункту 1.20.4 пункту 1.20 статті 1 Закону до членів сім'ї фізичної особи відносяться її дружина або чоловік, діти як фізичної особи, так і її дружини або чоловіка (у тому числі усиновлені), батьки, баба або дід як фізичної особи, так і її дружини або чоловіка, брати чи сестри як фізичної особи, так і її дружини або чоловіка, онуки як фізичної особи, так і її дружини або чоловіка, інші утриманці такої фізичної особи або її опікуни, визнані такими згідно із законом.
Членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки та батьки її чоловіка або дружини, її чоловік або дружина, діти як такої фізичної особи, так і її чоловіка або дружини, у тому числі усиновлені ними діти. Інші члени сім'ї фізичної особи вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення.
Оскільки у Вашому листі конкретно не зазначено оподаткування якого доходу (подарунка чи спадщини), додатково повідомляємо, що оподаткування доходів, одержаних у вигляді подарунків, регламентується статтею 14 Закону.
Згідно з пунктом 14.1 цієї статті Закону кошти, майно, майнові чи немайнові права, вартість робіт, послуг, подаровані платнику податку, оподатковуються за правилами, встановленими цим Законом для оподаткування спадщини.
Оподаткування доходу, отриманого платником податку внаслідок прийняття ним у спадщину коштів, майна, майнових чи немайнових прав регламентується ст. 13 Закону, яка набрала чинності з 1 січня 2005 року.
Статтею 13 Закону встановлено кілька ставок для оподаткування доходів, отриманих платником податку внаслідок прийняття у подарунок коштів, майна, немайнових прав (0%, 5%, 13% та 26%).
Ставка оподаткування встановлюється в залежності від об'єкту спадщини та ступеня споріднення спадкоємця із спадкодавцем.
Таким чином, платник податку, який одержав протягом звітного податкового року доход у вигляді вартості подарунку (спадщини) від особи, з якою має інший ступінь споріднення, ніж перший чи другий чи взагалі не має споріднення (невістка по відношенню до свекра і зять по відношенню до тещі), зобов'язаний включити у податкову декларацію за наслідками звітного податкового року вартість одержаного у подарунок майна (спадщини) та сплатити з нього податок з доходів фізичних осіб за ставкою п. 7.1 ст. 7 Закону (13% до 1 січня 2007 року).
Крім наведеного, слід додати, що з урахуванням положень п. 22.2 ст. 22 Закону, у разі, якщо норми інших законів чи законодавчих актів, що містять правила оподаткування доходів (прибутків) фізичних осіб, суперечать нормам цього Закону, пріоритет мають норми цього Закону.
З повагою, Заступник Голови | Л.В.Ходос |