• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо надання благодійної допомоги неприбутковим організаціям у грошовій формі платником єдиного податку третьої групи із застосуванням ставки 5 відсотків

Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 02.11.2023 № 3889/ІПК/99-00-04-03-03-06
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 02.11.2023
  • Номер: 3889/ІПК/99-00-04-03-03-06
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 02.11.2023
  • Номер: 3889/ІПК/99-00-04-03-03-06
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
02.11.2023 № 3889/ІПК/99-00-04-03-03-06
Щодо надання благодійної допомоги неприбутковим організаціям у грошовій формі платником єдиного податку третьої групи із застосуванням ставки 5 відсотків
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення про надання індивідуальної податкової консультації щодо питання надання благодійної допомоги неприбутковим організаціям у грошовій формі платником єдиного податку третьої групи із застосуванням ставки 5 відсотків та про податкові наслідки, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (далі - Кодекс), у межах компетенції повідомляє.
Об'єднання є платником єдиного податку третьої групи зі ставкою 5 відсотків.
У зверненні зазначено, що Об'єднання має намір надавати благодійну допомогу на користь благодійних фондів (надалі - БФ)...
Враховуючи вищевикладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1) Чи може юридична особа, яка є платником єдиного податку та перебуває на спрощеній системі оподаткування третьої групи і до якої застосовується ставка 5%, надавати неприбутковим організаціям благодійну допомогу у грошовій формі?
2) Якщо юридична особа, яка є платником єдиного податку та перебуває на спрощеній системі оподаткування третьої групи і до якої застосовується ставка податку 5%, може надавати благодійну допомогу неприбутковим організаціям у грошовій формі, то які це тягне податкові наслідки для платника податків? Яких умов має дотримуватись платник податків третьої групи з метою надання благодійної допомоги на користь благодійних організацій?
Щодо першого та другого питань
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлені главою 1 розділу XIV Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI зі змінами та доповненнями.
Відповідно до п. 291.3 ст. 291 Кодексу юридична особа може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим главою 1 "Спрощена система оподаткування обліку та звітності" розділу ХIV Кодексу.
Поряд з тим пп. 2 п. 292.1 ст. 292 Кодексу визначено, що доходом платника єдиного податку для юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу.
Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акту приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ст. 292 Кодексу).
До складу доходу, визначеного ст. 292 Кодексу, не включаються суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, та суми кредитів (підпункт 3 пункту 292.11 статті 292 Кодексу).
Відповідно до підпункту 14.1.257 пункту 14.1 статті 14 Кодексу фінансова допомога - фінансова допомога, надана на безповоротній або поворотній основі.
Основні засади благодійної діяльності в Україні регламентуються Законом України від 05 липня 2012 року №5073-VI "Про благодійну діяльність та благодійні організації" із змінами (далі - Закон №5073).
Статтею 1 Закону №5073 визначено, що благодійна діяльність - добровільна особиста та/або майнова допомога для досягнення визначених Законом №5073 цілей, що не передбачає одержання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди або компенсації благодійнику від імені або за дорученням бенефіціара.
Щодо обмежень, то пунктом 291.5 ст. 291 Кодексу визначено перелік видів діяльності, здійснення яких не дає права на застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності. Зокрема, не можуть бути платниками єдиного податку третьої групи суб'єкти господарювання (юридичні особи), які здійснюють таку діяльність:
діяльність у сфері організації та проведення азартних ігор, діяльність з випуску та проведення лотерей;
обмін іноземної валюти;
виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов'язаної з роздрібним продажем пива, сидру, перрі (без додання спирту) та столових вин);
видобуток, виробництво, реалізацію дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, у тому числі органогенного утворення (крім виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння);
видобуток, реалізацію корисних копалин, крім реалізації корисних копалин місцевого значення;
діяльність у сфері фінансового посередництва, крім діяльності у сфері страхування, яка здійснюється страховими агентами, визначеними Законом України "Про страхування", сюрвеєрами, аварійними комісарами та аджастерами, визначеними розділом III цього Кодексу;
діяльність з управління підприємствами;
діяльність з надання послуг пошти (крім кур'єрської діяльності), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з використанням безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з правом технічного обслуговування і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг рухомого (мобільного) телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку, діяльність з надання послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж, мереж ефірного теле- і радіомовлення, проводового радіомовлення та телемереж;
діяльність з продажу предметів мистецтва та антикваріату, діяльність з організації торгів (аукціонів) виробами мистецтва, предметами колекціонування або антикваріату;
діяльність з організації, проведення гастрольних заходів;
страхові (перестрахові) брокери, банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії, інші фінансові установи, визначені законом; реєстратори цінних паперів;
суб'єкти господарювання, у статутному капіталі яких сукупність часток, що належать юридичним особам, які не є платниками єдиного податку, дорівнює або перевищує 25 відсотків;
представництва, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи юридичної особи, яка не є платником єдиного податку;
юридичні особи - нерезиденти;
платники податків, які на день подання заяви про реєстрацію платником єдиного податку мають податковий борг, крім безнадійного податкового боргу, що виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).
Враховуючи зазначене, главою 1 розділу XIV Кодексу, п. 291.5 ст. 291 Кодексу не встановлено обмежень для юридичних осіб - платників єдиного податку третьої групи щодо надання благодійної допомоги неприбутковим організаціям.
Водночас діяльність юридичної особи - платника єдиного податку третьої групи з надання фінансової допомоги (поворотної або безповоротної) на постійній основі може розглядатися як фінансове посередництво, за умов здійснення якої платник не може застосовувати спрощену систему оподаткування.
При цьому ч. 5 пп. 298.2.3 п. 298.2 ст. 298 ПКУ передбачено, що платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ, у разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, або невідповідності вимогам організаційно-правових форм господарювання - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності або відбулася зміна організаційно-правової форми.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).