• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Перерахування коштів з одного банку до іншого: чи не виникне у ФОПа оподаткованого доходу?

Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 09.07.2024 № 3583/ІПК/20-40-24-07-06
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 09.07.2024
  • Номер: 3583/ІПК/20-40-24-07-06
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 09.07.2024
  • Номер: 3583/ІПК/20-40-24-07-06
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
09.07.2024 № 3583/ІПК/20-40-24-07-06
Перерахування коштів з одного банку до іншого: чи не виникне у ФОПа оподаткованого доходу?
Головне управління ДПС у Харківській області (далі - ГУ ДПС) за результатами розгляду звернення фізичної особи - підприємця на отримання індивідуальної податкової консультації щодо практичного застосування окремих норм чинного законодавства, керуючись ст. 52 Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI із змінами (далі - ПКУ), з урахуванням фактично викладених обставин у межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні платник податків повідомив, що є платником єдиного податку другої групи. Отримує дохід на розрахунковий рахунок фізичної особи - підприємця у Приватбанку. Для закупки сировини та матеріалів, що використовуються у виробництві товарів, фізична особа - підприємець використовує інший рахунок в АТ "Універсал Банк", тому регулярно здійснюється переказ грошових коштів з розрахункового рахунку фізичної особи - підприємця у Приватбанку на розрахунковий рахунок фізичної особи - підприємця в АТ "Універсал Банк".
Отже, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання: чи повинна повторно включатися до доходу фізичної особи - підприємця сума коштів, отримана від продажу товарів (робіт, послуг), у разі її перерахування між власними рахунками фізичної особи - підприємця, що відкриті в різних банках України?
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1 розділу XIV ПКУ.
Відповідно до пп. 1 п. 292.1 ст. 292 ПКУ доходом фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 ПКУ. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
При цьому датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг). Для платника єдиного податку третьої групи, який є платником податку на додану вартість, датою отримання доходу є дата списання кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності (п. 292.6 ст. 292 ПКУ).
Крім того, п. 292.11 ст. 292 ПКУ визначено перелік доходів, які не включаються до складу доходу, встановленого ст. 292 ПКУ.
Відповідно до ст. 64 Закону України від 30 червня 2021 року №1591-ІХ "Про платіжні послуги" (далі - Закон №1591) передбачено відкриття банками та небанківськими надавачами платіжних послуг рахунків резидентам України, зокрема фізичним особам - підприємцям.
Порядок відкриття надавачами платіжних послуг фізичним особам - підприємцям визначений Інструкцією про порядок відкриття та закриття рахунків користувачам надавачами платіжних послуг з обслуговування рахунків, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 29 липня 2022 року №162 (далі - Інструкція №162).
Відповідно до п. 10 розділу I Інструкції №162 фізична особа відкриває окремі рахунки для здійснення підприємницької, незалежної професійної діяльності та для власних потреб.
Відповідно до п. 292.13 ст. 292 ПКУ дохід визначається на підставі даних обліку, який ведеться відповідно до ст. 296 ПКУ.
Так, відповідно до п. 296.1 ст. 296 ПКУ фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів.
Облік доходів та витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет. Наказом Міністерства фінансів України від 26.11.2020 №728 "Про визнання таким, що втратив чинність, наказу Міністерства фінансів України від 19 червня 2015 року №579" з 01 січня 2021 року втратила чинність, зокрема, форма Книги обліку доходів та порядок її ведення, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 №579, та скасовано реєстрацію Книги обліку доходів у податкових органах.
Водночас зміни, запроваджені з 01.01.2021 Законом України від 14 липня 2020 року №786 IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо функціонування електронного кабінету та спрощення роботи фізичних осіб - підприємців" щодо форми обліку доходів у довільній формі в паперовому вигляді (зошиті, журналі тощо) чи в електронному вигляді (в електронній таблиці у файлі Excel, Word тощо), не скасовують обов'язку дотримуватися платниками єдиного податку першої - третьої груп (неплатниками ПДВ) вимог щодо ведення обліку доходів та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів та їх належне зберігання відповідно до ст. 44 ПКУ.
Крім того, п. 296.2 ст. 296 ПКУ платники єдиного податку першої та другої груп подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строк, встановлений для річного податкового (звітного) періоду, в якій відображаються обсяг отриманого доходу, щомісячні авансові внески, визначені п. 295.1 ст. 295 ПКУ, а також відомості про суми єдиного внеску, нарахованого, обчисленого і сплаченого в порядку, визначеному законом для даної категорії платників.
Дані обліку використовуються платником податку для заповнення податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця, форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 №578, із змінами.
Таким чином, якщо фізична особа - підприємець - платник єдиного податку перераховує кошти зі свого поточного рахунку у банку, відкритого для здійснення підприємницької діяльності у національній/іноземній валюті, на рахунок, відкритий у цьому ж банку або в іншому банку України, для здійснення підприємницької діяльності у іноземній/національній валюті, які на момент перерахування вже були відображені у обліку, то такі кошти не включаються повторно у дохід фізичної особи - підприємця.
Одночасно зауважуємо, що відповідно до п. 24 Інструкції №162 забороняється використовувати поточні, платіжні рахунки фізичних осіб, що відкриваються для власних потреб, для проведення операцій, пов'язаних зі здійсненням підприємницької та незалежної професійної діяльності. За поточними, платіжними рахунками в національній валюті фізичних осіб - резидентів здійснюються платіжні операції відповідно до умов договору та вимог законодавства України, які не пов'язані зі здійсненням підприємницької та незалежної професійної діяльності.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію1.
1 Ця індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності нормами законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.