Документ підготовлено в системі iplex
Державна податкова служба України | Індивідуальна податкова консультація від 30.06.2025 № ІПК
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 30.06.2025 р. N 3569/ІПК/99-00-09-04-03 ІПК
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення на отримання індивідуальної податкової консультації Товариства щодо окремих норм законодавства з виробництва та обігу алкогольних напоїв, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні платник податків повідомив, що здійснює виробництво алкогольних напоїв за кодами товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД 2208 90 69 00, 2208 60 19 00, 2208 70 90 00, 2208 60 11 00, 2208 70 10 00, 2208 50 11 00, 2208 60 91 00. Товариство також здійснює оптову торгівлю алкогольними напоями та експорт алкогольних напоїв.
Останнім часом покупці алкогольної продукції - нерезиденти висловлюють зацікавленість у придбанні алкогольних напоїв, які виробляє Товариство, в тарі, що на території України не вважається споживчою. Зокрема, одним із іноземних контрагентів Товариства висловлено бажання на придбання джинів виробництва Товариства наливом в автоцистернах (суцільнометалева ємність, розміщена на автомобільному шасі), місткістю від 10000 до 32000 літрів.
З огляду на це Товариство розглядає питання щодо відвантаження алкогольних напоїв на експорт в тарі, що не є споживчою, в тому числі у спеціальних цистернах, бочках, флексітанках, контейнерах та іншій тарі, що є хімічно стійкою для цього виду продукції (виготовленої із матеріалів, дозволених до контакту з алкогольними напоями), якщо використання саме такої тари буде передбачене умовами відповідної угоди на експорт.
Враховуючи викладене вище платник податків запитує:
1. Чи дозволяється чинним законодавством України відвантаження та транспортування алкогольних напоїв за межі митної території України у митному режимі експорт в тарі, що не є споживчою, в тому числі у спеціальних цистернах, бочках, флексітанках, контейнерах та іншій тарі, що є хімічно стійкою для цього виду продукції (виготовленої із матеріалів, дозволених до контакту з алкогольними напоями), якщо використання саме такої тари буде передбачене умовами відповідної угоди на експорт?
2. Чи підлягає зарахуванню сума акцизного податку при погашенні податкового векселя у разі експорту алкогольних напоїв в тарі, що не є споживчою, згідно з належно оформленою митною декларацією (пункт 225.6 статті 225 Кодексу)?
Щодо питання 1
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 1 Закону України від 18 червня 2024 року N 3817-IX "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" (далі - Закон N 3817) алкогольний напій - напій, одержаний шляхом спиртового бродіння крохмалевмісної чи цукровмісної сільськогосподарської продукції або вироблений на основі спирту етилового та/або спиртового дистиляту, та/або іншого алкогольного напою, з вмістом спирту етилового понад 0,5 % об., який відповідає товарним позиціям 2203, 2204, 2205, 2206 (крім квасу "живого" бродіння), 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5 % об. та більше, що відповідає товарній підкатегорії 2103 90 30 00 та товарній підпозиції 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД.
Згідно із частиною вісімнадцятою статті 3 Закону N 3817 розлив алкогольних напоїв, крім товарів (продукції), зазначених у частинах дев'ятнадцятій - двадцять першій цієї статті, здійснюється у вироблену з матеріалів, дозволених до контакту з алкогольними напоями, скляну тару, металеву тару, а також у сувенірні пляшки та художньо оформлений посуд із скла чи глазурованої кераміки.
Частиною дев'ятнадцятою статті 3 Закону N 3817 передбачено, що розлив виноробної продукції (крім продукції, визначеної частинами двадцятою та двадцять першою цієї статті) здійснюється у вироблену з матеріалів, дозволених до контакту з алкогольними напоями, скляну тару, а також у металеві банки з харчового алюмінію, у сувенірні пляшки та художньо оформлений посуд із скла, глазурованої кераміки або дерева, в упаковку типу "Tetra-Pak" і "Bag in box" та ПЕТ-кеги.
Відповідно до частини двадцятої статті 3 Закону N 3817 розлив зброджених напоїв, одержаних виключно в результаті природного (натурального) бродіння фруктових, ягідних та фруктово-ягідних соків, з вмістом спирту не більше 8,5 % об. (без додавання спирту) здійснюється у вироблену з матеріалів, дозволених до контакту з алкогольними напоями, скляну тару, а також у металеві банки з харчового алюмінію, полімерні пляшки марки ПЕТФ, сувенірні пляшки та художньо оформлений посуд із скла, глазурованої кераміки або дерева, в упаковку типу "Tetra-Pak" і "Bag in box" та ПЕТ-кеги.
Розлив пива, сидру і перрі (без додавання спирту) здійснюється у тару (посуд), вироблену з матеріалів, дозволених до контакту з такими алкогольними напоями (частина двадцять перша статті 3 Закону N 3817).
Згідно із частиною двадцять другою статті 3 Закону N 3817 встановлені цією статтею вимоги до тари (посуду) не застосовуються до алкогольних напоїв, призначених для експорту.
Відповідно до частини першої статті 64 Закону N 3817 алкогольні напої, призначені для вивезення за межі митної території України, розливаються у тару, включаючи бочки, цистерни тощо, та маркуються відповідно до угод про вивезення за межі митної території України.
Враховуючи викладене вище, Законом N 3817 передбачено можливість відвантаження для транспортування за межі митної території України у митному режимі експорт алкогольних напоїв, які розлиті в тару, що не є споживчою, включаючи бочки, цистерни тощо, та марковані відповідно до угод про вивезення за межі митної території України.
Щодо питання 2
Відповідно до підпункту 14.1.176 пункту 14.1 статті 14 Кодексу, податковий вексель, авальований банком (податкова розписка) - простий вексель, авальований банком, що видається векселедавцем: до отримання з акцизного складу спирту етилового, до отримання з нафтопереробного підприємства нафтопродуктів, речовин, що використовуються як компоненти моторних палив, або до ввезення нафтопродуктів, речовин, що використовуються як компоненти моторних палив, на митну територію України і є забезпеченням виконання ним зобов'язання сплатити суму акцизного податку у строк, визначений статтями 225, 229 Кодексу.
Операції з вивезення (експорту) підакцизних товарів (продукції) платником податку за межі митної території України не підлягають оподаткуванню акцизним податком (підпункт 213.2.1 пункту 213.2 статті 213 Кодексу).
Суб'єкт господарювання зобов'язаний сплатити податок або подати контролюючому органу за своїм місцезнаходженням до отримання з акцизного складу спирту етилового неденатурованого, призначеного для переробки на алкогольні напої (крім виноматеріалів та вермутів), податковий вексель, який є забезпеченням виконання зобов'язання такого платника у строк до 90 календарних днів, починаючи з дня видачі податкового векселя, сплатити суму податку, розраховану за ставками для цієї продукції (пункт 225.1 статті 225 Кодексу).
Відповідно до пункту 225.6 статті 225 Кодексу у разі експорту (вивезення) підакцизних товарів (продукції) за межі митної території України сума податку для погашення податкового векселя визначається з урахуванням обсягів відвантаженої на експорт продукції згідно з належно оформленою митною декларацією.
Враховуючи викладене, у разі експорту (вивезення) підакцизних товарів, погашення податкового векселя відбувається з урахуванням обсягів відвантаженої на експорт продукції згідно з належно оформленою митною декларацією.
При цьому у пункті 225.6 статті 225 Кодексу відсутні обмеження щодо тари, в яку відбувається таке відвантаження.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).
____________
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни / втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.